Ministři prodali Telecom Španělům
"Latinská Amerika byla středem našeho zájmu v uplynulých deseti letech," řekl vysoce postavený manažer Telefóniky pro včerejší Financial Times."Věříme, že teď budou nějakou dobu možnosti v rozšířené Evropské unii."
Telefónica v Evropě zatím kromě španělsky a portugalsky mluvících zemí výraznější aktivity nemá.
V oblasti pevných linek podniká ještě ve velké Británii a v Německu jako významný společník v tamních telekomunikačních firmách a nabízí hlavně vysokorychlostní připojení k internetu.
Podobným směrem se vydal nedávno i Český Telecom, který se na vysokorychlostní internet v poslední době zaměřil. Celoevropsky je Telefónica zapsaná jako poskytovatel internetových služeb a obsahu na internetových stránkách.
K nedávno překonané hranici stovky milionů zákazníků Telefónica přidá zhruba 3,3 miliony pevných linek Českého Telecomu a 4,6 milionu zákazníků jeho mobilní dceřiné firmy Eurotel.
Telefónica - dnes už jako nadnárodní skupina, která se realizuje především ve Španělsku, Brazílii, Argentině a Mexiku - má tři hlavní aktivity.
Je provozovatelem pevných telefonních linek, kterých má podle posledních informací 44 milionů. Mobilní odnož Telefónica Móviles poskytuje služby více než 54 milionům zákazníků. Třetí část se zabývá internetem - připojením i placeným obsahem.
Telefónica vlastní majoritní podíl v internetové firmě Terra Lycos. Jejich vysokorychlostní připojení k internetu využívá přes milion klientů.
V současnosti Španělé uvažují, zda nedají akcie své produkční společnosti Endamol na burzu. Ta vyrobila velmi sledovanou televizní reality show Velký bratr, kde v uzavřeném bytovém komplexu žijí lidé pod neustálým dohledem televizních kamer. Telefónica byla podle listu Financial Times nucena odepsat účetní hodnotu firmy poté, co za ni zaplatila 5,5 miliardy eur.
Firma dlouhodobě končí v černých číslech. V roce 2004 měla zisk 2,9 miliardy eur (87 miliard korun) při tržbách přesahujících 30 miliard eur (900 miliard korun). Do minusu v posledních letech spadla jen v roce 2002 kvůli argentinské krizi.
Právě vysoká závislost na latinskoamerických trzích nutí Španěly, aby hledali příležitosti k podnikání jinde. V minulosti se spekulovalo například o partnerství s ostrovním British Telecom, ale k dohodě firem nakonec nedošlo.
Podle předběžných plánů chtějí Španělé Český Telecom a Eurotel zachovat jako jednu skupinu.
Největšími vlastníky Telefóniky, která zaměstnává téměř 150 tisíc lidí, jsou banky J. P. Morgan a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Akcie na newyorské burze se v současnosti prodávají za více než 50 dolarů za kus.