Insolvenční návrh na Bohemia Energy byl šikanou, připustil soud

  18:42aktualizováno  18:42
Městský soud v Praze smetl ze stolu insolvenční návrh na největšího alternativního dodavatele proudu Bohemia Energy. Návrh kyperské firmy Jonaza Trading Limited odmítl jako bezdůvodný. Navíc připustil, že insolvenční řízení bylo šikanózní a firmě udělil pořádkovou pokutu 50 tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Kromě maximální pokuty 50 tisíc Kč, kterou je možné udělit při bezdůvodném podání návrhu, soud nařídil kyperské firmě povinnost zaplatit náklady řízení přes 8 tisíc korun.

„Hlavním motivem insolvenčního návrhu je s největší pravděpodobností použít insolvenční řízení za jiným účelem, než pro který je insolvenční řízení určeno. Dá se dokonce říct, že v tomto případě bylo insolvenční řízení zneužito. Soud má za to, že insolvenční navrhovatel si toho byl nejen vědom, ale konal tak úmyslně,“ konstatovala samosoudkyně Kamila Balounová.

Kyperská firma návrh na insolvenci podala minulé úterý. Kromě toho, že přihlásila svůj údajný dluh přes 304 tisíc korun, zmínila i další dluhy a navrhovala úpadek s odůvodněním, že souhrn závazků převyšuje hodnotu majetku firmy. Věřitelé uvedení v návrhu ale soudu popřeli, že by za Bohemia Energy měli zmíněné pohledávky. Předložené dokumenty také prokazují, že Bohemia Energy nemá ani dluh vůči finančnímu úřadu ve výši téměř 24 milionů korun.

Bohemia Energy, která má roční tržby kolem deseti miliard, od minulého týdne upozorňovala, že domnělá pohledávka je v porovnání s majetkem firmy zanedbatelná.

„Z účinného usnesení soudu jednoznačně vyplývá, že podání insolvenčního návrhu je čistě šikanózní krok ze strany bývalého obchodního partnera, jehož cílem je poškození dobrého jména a pověsti naší společnosti,“ říká nyní jednatel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík. Dodal, že firma měla loni tržby 9,4 miliardy korun.

Boj o akcie

Podle soudkyně se ukázalo být téměř jisté personální propojení kyperské firmy zejména s osobou Tomáše Bárty. V pozadí může být boj o 10 procent akcií Bohemia Energy, které Bárta v březnu získal a posléze podíl převedl na skupinu Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy. BE se domnívá, že za útoky je právě Bárta a společnosti ze skupiny Arca. Bárta figuruje jako žalobce v celkem čtyřech soudních sporech u stejného soudu proti Bohemia Energy.

„Dále má soud za prokázané, že na případném uspokojení své domnělé pohledávky neměl insolvenční navrhovatel zájem. Ohledně dalších údajných pohledávek ostatních výše uvedených věřitelů, nejenže nepředložil insolvenční navrhovatel žádné důkazy, ale dokonce uvedl nepravdivé skutečnosti o věřitelích, jejich počtu a existenci jejich pohledávek,“ uvedl dále soud.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Sazka na lovu. Je favoritem pro převzetí italského SuperEnalotta

(ilustrační foto)

Česká loterijní společnost Sazka, patřící miliardáři Karlu Komárkovi, je podle italského tisku na nejlepší cestě k...

Druhý a definitivní konec Letgo. Tentokrát zmizelo potichu a bez varování

Ilustrační snímek

Aplikace Letgo, kterou přes milion Čechů používal pro rychlý prodej předmětů z druhé ruky, opět přestala fungovat. A...

Volvo stahuje ze světa půl milionu vozů. Vadná součástka může způsobit požár

Ilustrační snímek

Švédská automobilka Volvo Cars svolává po celém světě zhruba půl milionu vozů kvůli vadné součástce motoru, která může...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz