Důvodem tohoto tahu je Šmejcova snaha zbavit se části dluhu. „Hodnota Home Creditu je kvůli nepříznivému vývoji v Rusku nižší, než jsem předpokládal. A já chtěl snížit zadlužení, které proti tomu u PPF mám. Vzhledem k nestabilitě trhů je pro mě bezpečnější mít menší úvěrovou páku,“ vysvětlil Šmejc minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.
Propad ruské ekonomiky a nervozita na tamním trhu totiž skupinu loni stáhla do ztráty 60 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 1,6 miliardy korun. Ještě v roce 2013 přitom Home Credit hospodařil se ziskem zhruba 324 milionů eur. Ještě před pár lety vydělávala ruská část Home Creditu nejvíc.
Více ale ze svého podílu prodat nechce, naopak možná v budoucna opět několik procent přikoupí, uvedl Šmejc.
Trable na ruském trhu
Šmejc tvrdí, že i přes problémy se Home Creditu daří v Rusku mnohem lépe než konkurenci. „Navíc tam roste náš tržní podíl. Podle podílu na trhu spotřebitelských úvěrů jsme v Rusku sedm let lídrem trhu. Loni jsme měli tržní podíl 24 procent, letos už 33 procent,“ řekl Šmejc.
Rusko má také podle něj stále největší podíl na celkovém objemu půjček poskytnutých Home Creditem, a to téměř 60 procent. Pokles podílu nových úvěrů v Rusku je podle něj důsledkem posilování obchodů Home Creditu v Asii - mimo jiné v Číně, Indii a Vietnamu.
Kellnerova PPF má tedy nyní v Home Creditu a Air Bank podíly 88,62 procenta. Šmejc, který obě firmy manažersky řídí, drží prostřednictví skupiny Emma 11,38 procenta. Své podíly nabyl před dvěma lety, když ho Kellner vyplácel při odchodu ze skupiny PPF. V ní měl Šmejc pět procent akcií.
Podíl PPF v Eldoradu je nyní 80 procent, Šmejcova Emma má 20 procent.