Zisk skupiny ČEZ vzrostl o 24 procent. Firmě pomohl útěk z Albánie

  8:51aktualizováno  8:51
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ za první čtvrtletí meziročně vzrostl o 24 procent a dosáhl 17,9 miliardy korun. Představuje to historicky druhý nejlepší výsledek skupiny za první čtvrtletí roku. Provozní zisk před odpisy se meziročně zvýšil o 2,1 miliardy korun a dosáhl 28,3 miliardy, oznámila firma.
ČEZ trvale pracuje na zvyšování své vnitřní efektivity a naplňování všech stanovených strategických iniciativ, z nichž prioritní zůstává příprava podmínek pro výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Ilustrační foto

ČEZ trvale pracuje na zvyšování své vnitřní efektivity a naplňování všech stanovených strategických iniciativ, z nichž prioritní zůstává příprava podmínek pro výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Skupina v tiskové zprávě uvedla, že ke zvýšení zisku přispělo ukončení působení v Albánii, mimořádný zisk z obchodů s emisními povolenkami a začlenění společnosti Energotrans do Skupiny ČEZ. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) skupiny dosáhl v prvním čtvrtletí 28,3 miliardy korun, o osm procent více než ve stejném období loňského roku.

ČEZ zahájil proti Albánii mezinárodní arbitráž kvůli zmařené investici v tamní společnosti CEZ Shpërndarje. Firma se totiž kvůli sporům s albánskými úřady musela ze země stáhnout a ztratila kontrolu nad svou tamní firmou. Arbitráží se domáhá náhrady vzniklé škody (více čtěte zde). Tamní ztrátový provoz však na druhou stranu již nemusí dotovat, což se ve výsledcích projevilo pozitivně.

"První čtvrtletí roku 2013 bylo pro nás velmi úspěšné, a to navzdory klesajícím cenám elektřiny i navzdory nepříznivým regulatorním zásahům národních i evropských institucí," shrnul generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Doplnil, že po několikaletém sporu se společnosti podařilo uzavřít smlouvu na dlouhodobé dodávky uhlí do Elektrárny Počerady.

"Vnímám to jako významný milník nejen v naší strategii v oblasti uhelných zdrojů v České republice. V polovině března jsme dále podepsali smlouvu na prodej Elektrárny Chvaletice. Tyto dvě smlouvy významně přispějí k budoucí stabilitě naší společnosti i ke stabilitě trhu s uhlím a elektřinou v celé České republice," přiblížil strategii skupiny Daniel Beneš.

Prodej Elektrárny Chvaletice se projeví ve finančních výsledcích skupiny až po schválení transakce antimonopolním úřadem. "Očekáváme současně, že po odsouhlasení kupujícího ze strany Evropské komise budou naplněny parametry návrhu dohody o narovnání a tím následně definitivně ukončeno dlouholeté šetření Evropské komise," doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Úspěšná byla skupina v prvním čtvrtletí také při uzavírání nových smluv na plyn. Společnost ČEZ Prodej upevnila pozici lídra mezi alternativními dodavateli a náskok před druhým již přesáhl 100 tisíc odběrných míst.

Zbytek roku už asi nebude tak dobrý

"Meziročně očekáváme na ročním čistém zisku pokles o 7 %, protože ve zbytku roku 2013 již výše uvedené pozitivní vlivy budou převáženy negativními dopady klesajících cen elektřiny, povinností ČEZ nakupovat emisní povolenky pro část výroby 2013 a dalšími faktory," poznamenal Kříž.

Mezi ně patří i nedávné rozhodnutí Evropského parlamentu o zamítnutí návrhu úpravy Směrnice EU ETS, která měla alespoň částečně narovnat nefunkční systém podpory nízkoemisních výrobních zdrojů.

Za celý letošní rok skupina zejména s ohledem na uzavření dlouhodobé smlouvy na dodávky uhlí pro Elektrárnu Počerady navyšuje očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) na 81 miliardy Kč a čistý zisk na 37,5 miliardy.

Polostátní ČEZ odvádí část zisku na dividendách do státního rozpočtu. Letošní navrhovaná dividenda za rok 2012 (ve výši 40 Kč na akcii) by pro český stát mohla znamenat téměř 13 miliard.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Tesco snižuje plýtvání potravinami. Přidejte se, žádá po konkurenci

ilustrační snímek

Snižování množství odpadu je mezi velkými firmami v poslední době často skloňované téma. Součástí cílů OSN pro...

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz