Škodovka ruší pracovní soboty, aut má dost

  3:35aktualizováno  3:35
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zrušila pracovní směny, které spadají na noc z pátku na sobotu. Informaci potvrdil její mluvčí Jaroslav Černý. "Už se nám daří plynule uspokojovat poptávku, čekací doba na nové vozy se snížila na optimální přibližně tři až čtyři týdny," zdůvodnil rozhodnutí Černý.
Prodeje v západní Evropě vzrostly od počátku roku do května o 1,5 procenta. Automobilka tam prodala 144 919 vozů.

Prodeje v západní Evropě vzrostly od počátku roku do května o 1,5 procenta. Automobilka tam prodala 144 919 vozů. | foto: MF DNES

Podle něj zatím nebudou pracovní soboty až do celozávodní dovolené, která je naplánovaná na přelom července a srpna. "Potom budeme jednat o tom, zda se znovu zavedou na zbytek roku, nebo ne," dodává.

Černý odmítá, že by za omezením výroby mohl být problém s odbytem škodovek. "Prodáváme podle plánu," říká.

Nelehkou situaci automobilového průmyslu, který hlavně ve světě trápí drahá ropa a následný propad prodejů, nicméně přiznává šéf škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

"Rostoucí ceny ropy a hlavně zpevňující kurz koruny vůči euru na nás hodně tlačí," říká Povšík. I proto je podle něj existence sobotních směn vázána na pružné rozhodnutí managementu firmy.

"Trošku jsme teď přeplnili sklady, protože jsme dopředu počítali s tím, že lidé nebudou chtít v létě na tyto směny chodit," dodává Povšík. Ten navrhl, aby sobotní směna nebyla ani první víkend po závodní dovolené. O tom, že by mohla být vypuštěna úplně, nevěděl.

Podle posledních dostupných statistik Svazu dovozců automobilů se prodeje škodovek letos v květnu oproti dubnu poměrně snížily. Propad činil téměř patnáct set vozů, ale podle tajemníka svazu Pavla Tunkla za ním stály hlavně květnové svátky.

"V květnu byly prakticky dva týdny volné, a lidé proto tolik nekupovali auta," říká Tunkl. Od počátku roku firma prodala 26 tisíc vozů. Tunkl zároveň upozorňuje na to, že Škoda stále víc vyrábí také v zahraničí. A tam má také těžiště svých zákazníků.

Podle poslední tiskové zprávy Škody Auto vzrostly její prodeje v západní Evropě od počátku roku do května o 1,5 procenta. Automobilka tam prodala 144 919 vozů. Nahoru jde také v Rusku, kde se prodeje zvýšily meziročně téměř o osmdesát procent.

Celkem od počátku roku do května prodala Škoda Auto přes tři sta tisíc vozů, což je nárůst o 18,4 procenta. Letošní plán je pokořit sedmisettisícovou hranici.
Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Tesco dokončilo prodej domu My v Praze, chystá se rekonstrukce

Obchodní dům My v centru Prahy

Tesco prodalo svou další nemovitost. V rámci dlouhodobých plánů na rozprodej části svého majetku dokončilo prodej...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Najdete na iDNES.cz