Škoda letos vyrobí méně tramvají než loni. A doufá, že prorazí v Číně

  16:53aktualizováno  16:53
Plzeňská Škoda Transportation letos vyrobí přes devadesát nízkopodlažních tramvají, loni jich bylo 103. Také v trolejbusech se po loňském rekordním roce výroba mírně sníží. Tramvaje z Plzně jezdí například v Bratislavě, Rize, turecké Konye či maďarském Miskolci.

Pokud jde o dodávky tramvají, bude mít Škoda Transportation jeden z nejlepších roků. Plzeňská skupina doufá, že více prorazí s kolejovými vozidly také v Číně. Letos v dubnu v nejlidnatější asijské zemi představila tramvaj 27T, která může být alternativně poháněna i vodíkovými palivovými články. Technicky vychází z koncepce ForCity.

Fotogalerie

„Čína je obecně vnímána jako velmi náročný trh na požadavky, které se týkají technologické vyspělosti produktů. Uspěje tam pouze firma, která nabízí špičkové produkty,“ říká mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman.

Plzeňský holding aktuálně dodal poslední ze třiceti obousměrných tramvají ForCity Plus do Bratislavy. Celkem do tohoto města dodá šedesát klimatizovaných tramvají.

Letos skončil kontrakt pro turecké města Konya, kam firma dodala 72 vozidel, mezi nimi tucet bateriových tramvají, schopných tříkilometrové jízdy bez trakčního vedení. Používají se hlavně v historickém centru, které by trakční vedení hyzdilo. Tramvaje typu ForCity Classic jezdí také v maďarské městě Miskolc.

REPORTÁŽ: Jak se v Plzni vyrábí trolejbusy

Ještě několik let bude pokračovat modernizace pražského vozového parku. Do hlavního města přijede z Plzně do roku 2018 celkem 125 tramvají ForCity Alfa. Ty mají od letoška nový design, klimatizaci a wi-fi připojení k internetu. Dřevěné sedačky nahradily plastové. Stejnou tramvají se vozí i obyvatelé lotyšské Rigy.

Letošní rok bude pro Škodu silný i v trolejbusech, kterých loni dceřiná firma Škoda Electric vyrobila rekordních 300. Letos jich bude kolem 270 kusů.

Loni Škodovka vydělala téměř 2,3 miliardy korun. „Příští rok očekáváme zhruba na úrovni letošního roku s mírným nárůstem obratu,“ dodal Tobrman.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Najdete na iDNES.cz