Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

  17:01aktualizováno  17:01
Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun. Potvrdil to předseda Odborů KOVO ve Škoda Auto Jaroslav Povšík. Vyšší bonus než loni dostanou zaměstnanci i přes pokles zisku za loňský rok, který ve středu automobilka oznámila.

„Ve výplatě za měsíc duben dostanou zaměstnanci navíc ke své mzdě ještě částku 65 tisíc korun,“ potvrdil MF DNES Povšík. Na této sumě se odboráři podle Povšíka domluvili na kolektivním vyjednávání s firmou Škoda. Výsledek ve středu odpoledne přijala i odborářská Podniková rada. 

Vyjednávání o mzdách ale budou v podniku dál pokračovat. „Nyní se plně soustředíme na vyjednání výše tarifu,“ uvedl Povšík. Další kolo vyjednávání se podle něho koná ve čtvrtek.

Fotogalerie

Člen představenstva za oblast personalistiky Škoda Auto Bohdan Wojnar nejprve ve středu dopoledne nechtěl výši bonusu komentovat. „Omlouvám se, ale nejprve o tom musíme informovat zaměstnance,“ reagoval na dotaz MF DNES. Odpoledne už ale dohodu o bonusu potvrdila i firma v dopise určeném zaměstnancům.

Wojnar včera uvedl, že vyjednávání o mzdách bude pokračovat. „Ve vyjednávání mezd jsme se opravdu posunuli. Debata probíhá věcně, odbory vnímají, v jaké jsme situaci a co se děje ve světě. Je zřejmé, že růst mezd, jaký jsme měli v loňském roce, se nedá opakovat. Musíme se chovat odpovědně vůči tomu, co přijde za několik let,“ dodal Wojnar.

Škodovka zaměstnancům nad rámec měsíční mzdy vyplácí během roku hned dva bonusy. Jeden pevně daný rozdělený na dvě části před létem a před Vánoci a druhý na jaře, který se vypočítává podle meziročního rozdílu zisku v uplynulém roce podle stanoveného vzorce. Tímto výpočtem v roce 2018 vyšel bonus na částku 57 083 korun a odboráři jej ve vyjednávání zaokrouhlili na 60 000 korun.

Letos vyplácený bonus za loňský rok by měl být logicky nižší, protože Škoda v úterý oznámila pokles zisku za rok 2018 o 9 procent. Přesto bonus vyšel výpočtem podstatně vyšší, a to 60 807 korun, navíc jej odbory ve vyjednávání zaokrouhlily na 61 000 korun. 

„K tomu byla vyjednána jednorázová částka 4 000, která tento bonus dorovnává na 65 000 korun hrubého. Tyto peníze zaměstnanci dostanou ve výplatě za duben začátkem května,“ potvrdil Povšík. Spolu s běžnou mzdou tak bude tato výplata průměrně dosahovat na částku 100 000 korun hrubého.

Škodovce se kvůli zeleným investicím ztenčil zisk o devět procent

„Bonus vyšel výpočtem vyšší i přestože firmě Škoda poklesl zisk, a to díky tomu, že jsme vloni vyjednali pro jeho výpočet vyšší základnu,“ uvedl Povšík. Dodal, že cílem odborů je nyní vyjednat ještě nárůst tarifních mezd. Poprvé po mnoha letech žádají odbory navýšení o stejnou pevnou částku do všech tarifních tříd. Platnost současné mzdové dohody v automobilce vyprší 31. března 2019.

Průměrná mzda zaměstnanců ve výrobě loni ve Škodovce vzrostla o 14 procent na 46 357 korun, celková průměrná mzda v automobilce je ještě o zhruba 10 000 korun vyšší. Jen na bonusech a jednorázových platbách loni firma zaměstnancům vyplatila přes 100 000 korun, letos to bude ještě více.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Další z rubriky

Elektřina zdražuje, ČEZ rostou zisky. Akcionáři dostanou nižší dividendu

Ilustrační snímek

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 8,3 miliardy...

Prohibice upadla v zapomnění. Palírna U Zeleného stromu opět jede naplno

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

Obvyklé úrovně z dob před metanolovou aférou už opět dosahují tržby tuzemské likérky Palírna U Zeleného stromu, která...

Papírových letáků s nabídkou slev je moc, obchody je chtějí omezit

Ilustrační snímek

Papírové letáky jsou nejsilnější zbraní obchodů při lovu zákazníků. Počet letáků zaplavujících české domácnosti je...

Najdete na iDNES.cz