Škoda Auto nabídla vyšší mzdy, odborům to nestačí

  11:37aktualizováno  11:37
Vedení mladoboleslavské automobilky zvýšilo svou nabídku na růst tarifních mezd na 7,5 %. Odbory však stále požadují 17 %. Oba partneři se musí dohodnout do konce března, kdy vyprší platnost současných smluv. Odboráři již přestávají věřit, že se s firmou dohodnou a připravují se na generální stávku.
Automobilka má na jednání o nových mzdách tři dny. Pokud se s odboráři nedohodne, začnou stávkovat.

Automobilka má na jednání o nových mzdách tři dny. Pokud se s odboráři nedohodne, začnou stávkovat. | foto: Lukáš Kuběna

Automobilka tak snížila rozdíl mezi požadavky obou stran o 1,4 procenta. Původně totiž navrhovala, že zaměstnancům navýší tarify o 6,1 procenta. Číslo, které společnost odborářům  na pondělním setkání navrhla, dnes poprvé zveřejnil v rozhovoru pro ČT24 personální šéf firmy Škoda Auto Martin Jahn.

Automobilka odborářům zároveň nabídla zvýšení zaručeného firemního bonusu shodně o 7,5 procenta, dodal Jahn. Osobní ohodnocení má podle posledního návrhu firmy činit 15 procent z nových tarifů. Bonus má být zvýšen o 40 procent na 8000 korun.

Kromě toho firma zaměstnancům nabídla jednorázovou platbu za loňské hospodářské výsledky 5000 korun. Celkový letošní nárůst mezd tak přesáhne deset procent, upozornil Jahn.

Odboráři však ústupek společnosti nepřijali. "Je to příliš malý posun vůči našim požadavkům. Firma musí jít výš a zkrátit termín smlouvy ze dvou let na jeden rok či zvednout letos mzdy odhadem o deset procent a příští rok automaticky o dalších sedm," řekl iDNES.cz šéf odborů Jaroslav Povšík.

Odboráři budou podle Povšíka požadovat také vyšší příplatky pro zaměstnance na linkách, vyšší bonusy a příspěvek 500 korun na penzijní připojištění pro zaměstnance, kteří si ho zřídili. "Chceme vytvářet rezervy pro seniory," vysvětlil Povšík. 

Oba partneři však již mnoho času na sladění svých představ o odměňování zaměstnanců nemají. Za tři dny totiž vyprší smlouvy, které mzdové dohody až do konce března upravují. "Zítra máme další jednání a já bych chtěl věřit tomu, že se nakonec domluvíme, moc tomu už ale nevěřím," řekl šéf odborů.

Pokud by odbory prosadily všechny své požadavky, znamenalo by to růst celkového objemu mezd o 24 procent. Firma takový požadavek odborů již dříve označila za nereálný.

"Jsme ochotni ještě změnit náš návrh a jít na další jednání," řekl iDNES.cz mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý.

"Také jsme ochotni ze svých požadavků slevit, ale pokud nám firma nechá malý prostor pro jednání, odejdeme od stolu," řekl Povšík.

Minulý týden odbory uspořádaly na podporu svých požadavků na pracovištích přes 50 informačních mítinků označovaných za předzvěst případné tříhodinové stávky. K ní by přistoupily, pokud by se s vedením na růstu mezd nedohodly. - více zde

Firma již dříve uvedla, že jejím cílem je dohoda a odbory nemají k nátlakovým akcím žádný důvod.

Při svých požadavcích odbory poukazují na výborné výsledky podniku, kterému loni čistý zisk vzrostl o 40 procent na rekordních 11,06 miliardy korun.

Podle odborů byla loni průměrná dělnická mzda v automobilce 22 057 korun.

V kolínské automobilce TPCA se firma a odbory podle ČTK dohodly na letošním růstu mezd o 7,5 procenta. Průměrná mzda ve výrobě se tak zvýší na 23 000 korun. Ve slovenské divizi německé automobilky Volkswagen letos stoupnou mzdy o 7,5 procenta.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Úroky u hypoték se do konce roku moc nezmění, říká šéf Hypoteční banky

Jiří Feix, generální ředitel Hypotéční banky

Banky se začaly víc přetahovat o klienty, řada z nich rozjela nové akční nabídky. Průměrná úroková sazba podle...

Volvo stahuje ze světa půl milionu vozů. Vadná součástka může způsobit požár

Ilustrační snímek

Švédská automobilka Volvo Cars svolává po celém světě zhruba půl milionu vozů kvůli vadné součástce motoru, která může...

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz