Siemens zavře továrnu v Praze. Zaměstnanci protestovali

  8:21aktualizováno  19:43
Německý koncern Siemens rozhodl, že se do konce září 2009 stáhne z továrny na výrobu kolejových vozidel v Praze na Zličíně. Pro podnik, kde pracuje 990 lidí, hledá kupce. Před pražským závodem protestovalo proti uzavření podniku několik stovek zaměstnanců s transparenty.

Zaměstnanci protestují před závodem Siemens na Zličíně | foto: Michal Šula, MF DNES

Z bran podniku se zhruba sedm set zaměstnanců společně s odboráři vyhrnulo poté, co jim vedení firmy popsalo situaci v podniku.

"Zástupci médií, pojďte prosím blíž k nám," přizvali nečekaně novináře odboráři. "O tom, že podnik končí, jsme se dozvěděli právě z médií, jinak nás nikdo neinformoval. Proto jsme se rozhodli, že je o všem budeme nadále informovat," uvedli.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem

Jsou Češi nákladnější?
Nespokojenost mezi zaměstnanci se zvýšila poté, co odboráři položili otázku, zda je důvodem zavření závodu to, že jsou čeští zaměstnanci nákladnější. "Proč se nepropouští z jiného závodu?" znělo davem.

"Nikdo nám nic neřekl, dozvěděli jsme se to teprve teď. Uvažuji o tom, že budu shánět novou práci," uvedl jeden z protestujících zaměstnanců.

Odboráři zároveň vyzvali zaměstnance, aby se alespoň čtyřicet z nich zúčastnilo zítřejšího jednání s německým vedením Siemensu, které se uskuteční v 9:30 v budově odborů na Žižkově.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem

Divize mobility, k níž patří i pražský podnik, celosvětově sníží stav zaměstnanců o  zhruba 1 800 lidí. Oznámila to dnes společnost. Restrukturalizace se dotkne i 700 míst v administrativě a dalších nevýrobních oblastech.

Důvodem jsou nadbytečné kapacity, které bohužel v Evropě v oblasti kolejových vozidel máme," řekl mluvčí firmy Petr Sedláček. Vedení nyní shání kupce. "Zatím nemůžeme říct, za kolik podnik prodáme. Vše je v jednání," uvedl Sedláček. Dodal, že Siemens bude dál vyrábět vagony pro české metro. Pravděpodobně ale v jiné zemi.

Podaří se nám snížit náklady
Za to, že se informace nejdříve dostala do médií, se zaměstnancům omluvil šéf divize Siemensu Rolling Stock, do níž zličínský závod spadá, Jörn Sens. Jeho projev před zaměstnanci získala redakce MF DNES.

"Když bohužel zavřeme Prahu, podaří se nám jiné závody lépe vytížit a tím snížit náklady a dosáhnout konkurenceschopných cen. Ani přes opakované restrukturalizace v předchozích letech se pražskému závodu nepodařilo vytvořit trvalé zisky," vysvětlil důvody zaměstnancům Sens.

. Celý projev Jörga Sense si poslechněte zde

Německý Siemens málo informoval
Odboráři podali zprávu o možném uzavření továrny už dnes dopoledne. Odborový předák svazu KOVO Jaroslav Souček tvrdí, že německý Siemens zaměstnance pražského závodu o situaci dostatečně neinformoval.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem

"Firma Siemens v Německu porušila všechny evropské směrnice týkající se informování a konzultování se zaměstnanci v případě zličínských zaměstnanců," oznámil místopředseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

V pražském podniku Siemens na Zličíně se měla dnes konat hodinová stávka na podporu mítinku, který měl být v Erlangenu, německém městě, kde Siemens propouští. Stávka se ale nekonala, protože ani mítink neproběhl.

O možném propouštění v Siemensu se píše už od začátku roku. V červenci společnost oznámila, že celosvětově propustí 16 tisíc lidí. Odboráři společnosti kvůli možnému propouštění v pondělí vyhlásili stávkovou pohotovost.

ČKD nabízí pomoc
Zaměstnanci se v případě propuštění mohou obrátit na společnost ČKD. "Lidem ze zličínského závodu můžeme nabídnout velmi dobře oceněné zaměstnání v rostoucí firmě Praze," řekla personální ředitelka ČKD GROUP Jaroslava Raisová.

Hrozí Česku odchod zahraničních firem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1902
NE 373
Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Tesco dokončilo prodej domu My v Praze, chystá se rekonstrukce

Obchodní dům My v centru Prahy

Tesco prodalo svou další nemovitost. V rámci dlouhodobých plánů na rozprodej části svého majetku dokončilo prodej...

Najdete na iDNES.cz