Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Šéf Mattonky: Kvůli lázním čelíme lžím, zvažujeme přesun investice

  10:15
Firma Karlovarské minerální vody se dostala pod drobnohled kvůli neutěšenému stavu lázní Kyselka. "V poslední době jsme na naši adresu slyšeli řadu lží a pomluv," říká šéf společnosti Alessandro Pasquale. Firma si proto rozmýšlí, zda investuje čtvrt miliardy korun do nové výrobní linky.
Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody

Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) | foto: Josef VostárekMF DNES

"Zvažujeme přesunutí investice do jiného výrobního závodu, či dokonce do zahraničí," připustil v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel Alessandro Pasquale, že firma může vybudovat linku na export minerálek jinde než v Karlovarském kraji.

Petici za záchranu lázní Kyselka, kterou pořádá Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR, podepsalo čtyřiadvacet tisíc lidí. Co byste jim vzkázal?
Karlovarské minerální vody dělají v podstatě vše, co po nich petice žádá. Prvním příkladem je zahájení provozu na obnovené železniční vlečce z Kyselky do Vojkovic nad Ohří. Vyzval bych signatáře petice, aby se proti asociaci obrátili. Podpisy lidí jsou totiž zneužívány při jakékoliv akci asociace. Když ji lidé podepsali, rozhodně nepředpokládali, že jí asociace bude všude mávat jako vlajkou. Mnozí podepsaní mně už sdělili, že se zneužíváním svých podpisů už nesouhlasí. Naopak jsou velmi znechucení tím, co asociace s peticí a jejich podpisy dělá.

Fronta domů - zleva nakládací hala, Vilemínka, Švýcarský dvůr a Jindřichův dvůr s nárožní věží, v pozadí za ní je ještě vidět Lázeňská restaurace. Podle studie Karlovarských minerálních vod by měly všechny domy zmizet. Zůstat by měla pouze věž Jindřichova dvora.

Proč jste požádali o sejmutí památkové ochrany ze čtyř budov, které vlastníte v bývalém lázeňském areálu Kyselka?
Odejmutí ochrany se týkalo jen některých budov ve výlučném vlastnictví Karlovarských minerálních vod. Byly v nich kanceláře. Chtěli jsme postavit novou budovu ředitelství. Památková péče to ale odmítla, což respektujeme. Od té doby objekty udržujeme v souladu se zákonem.

Respektujete i zákony? Letos v únoru jste od památkářů z karlovarského magistrátu dostali pokutu 1,8 milionu korun za špatnou péči o své tři památky v Kyselce.
Pokuta je dalším příkladem politického alibismu a zbabělosti některých orgánů, které si předávají Kyselku jako horký brambor. Chtějí ukázat - my jsme dobří a aktivní. Přitom ten brambor posílají dál. S odvoláním ke krajskému úřadu jsme neuspěli. Proto jsme se obrátili na nezávislý soud se správní žalobou.

Loni v létě jste představili s firmou C. T. S. Duo projekt, který počítá se záchranou nejvýznamnějších objektů Kyselky a s novou funkcí každé z rekonstruovaných budov. Proč se od té doby nic neděje?
O stavební povolení na rekonstrukci domu Stallburg a pavilonu s Löschnerovým pramenem jsme požádali loni v listopadu. Teď je září a teprve nyní jsme po té dlouhé době dostali územní rozhodnutí. Odhaduji, že stavební povolení bude vydané přibližně za měsíc. Jsem zvědavý, zda si úřad i památkáři uvědomí, že i oni musejí pracovat rychle. Když vše dobře dopadne, mohla by na rok plánovaná rekonstrukce začít už v říjnu. Náklady na opravu obou objektů jsou 60 milionů korun. Budovy neobnovíme jen v mezích uložených zákonem, i když by nás to stálo desetinu. Chceme je oživit a dát jim novou funkci a perspektivu.

Detail iniciály M na fasádě připomíná jméno Mattoni. Pískovec se začíná masivně drolit a vlivem vlhkosti rozpadat.

Co bývalý hotel Praha, který je také součástí areálu a patří vám?
Pozvali jsme do Kyselky na místní šetření pracovníky památkové péče z pobočky Národního památkového ústavu v Lokti. Jednání bylo věcné a konstruktivní. S mými zástupci se památkáři domluvili, co je pro zabezpečení hotelu Praha třeba udělat. Myslím si, že žádnou historickou cenu nemá, ale názor odborníků respektuji. V listopadu začneme s jeho zabezpečením tak, aby vydržel dalších dvacet let. Náklady na nutné práce se odhadují na 1,5 až 2 miliony korun.

V Kyselce jsou i další budovy.
Jakmile zařídíme administrativu kolem Stallburgu a Löschnerova pramene, pustíme se do vyřizování povolení, která se týkají zbylých nemovitostí v našem vlastnictví. Budeme vycházet ze zásad schválených letos na jaře na setkání zainteresovaných stran v Radošově u Kyselky. A pak, kdo je tady barbar?

Často se diskutuje o tom, že společnost R. I. S. (bývalé C. T. S. Duo) je bílým koněm Karlovarských minerálních vod.
Je to hloupost. V Itálii se říká, že když pes kousne člověka, tak z toho zpráva není. Na rozdíl od toho, když člověk pokouše psa, tak se dějí věci. Když malá společnost R. I. S. nemá dostatek financí a nedaří se jí opravit vlastní památkové objekty, tak to nikoho nezajímá. Takových případů jsou stovky. Ale jakmile jsou s tím spojované Karlovarské minerální vody jako jedna z předních evropských společností, tak památková asociace je schopna udělat i salto mortale, aby přesvědčila veřejnost, že R. I. S. je naším bílým koněm. Když jsme v tom zvířecím světě, tak R. I. S. je bílým koněm zrovna tak, jako je památková asociace černou ovcí české kultury. Vždy přiznáváme, že se s majitelem společnosti R. I. S. známe. Díky tomu přišel do Kyselky. Jsme připraveni jej podpořit i ekonomicky, pokud se mu podaří jeho projekty dotáhnout.

Z přílohy k účetní uzávěrce společnosti C. T. S. Duo z roku 2007 vyplývá, že od vašeho majitele, nizozemské firmy Herzog Beheer, dostalo Duo půjčku 17,5 milionu korun.
Jediným majitelem Karlovarských minerálních vod je nizozemská společnost Ronaldsay B. V. Ale opakuji, že jsme ochotní finančně podpořit i obnovu toho, co nám nepatří.

Proč nesouhlasíte s převodem budov v Kyselce na Karlovarský kraj a následně na Asociaci sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví?
A proč by se mělo jít přes kraj, a ne přímo? Hejtman Josef Novotný má mnohé zásluhy a angažuje se ve prospěch Kyselky. Jen jsem dobře nepochopil, co by měl Karlovarský kraj zbytečným převodem získat. Vždyť se už realizuje plán na postupnou záchranu všech objektů. Asociace nemá skutečnou vůli ani prostředky něco konkrétně opravit. Kde by je také vzala? Její snahou je jen být stále v centru mediální pozornosti. Pokud problémy s Kyselkou potrvají, média o nich budou informovat. Asociace nemá zájem na žádném řešení. Prý má tajemné investory a finančníky, kteří by poskytli 60 až 160 milionů korun. A dokonce prý z Karlových Varů. Proč je tedy neukážou? Když asociace navrhla převod majetku, pozval jsem je a řekl, že můžeme diskutovat za tří podmínek: Bude existovat řádný realizační projekt, předloží transparentní návrh financování včetně původu finančních prostředků a realizace projektu nesmí narušit výrobu KMV. Podle mě logicky stanovené podmínky. Asociace nejenže nijak nereagovala, ale ještě tvrdí, že byly nepřijatelné. Nezodpovězenou otázkou ale stále zůstává, kde na své zavádějící kampaně berou.

Proč jste nepřistoupili na nabídku památkové asociace věnovat 15 haléřů z každé prodané lahve minerálky na záchranu Kyselky?
Proč to není haléř, jak řekl pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudi Mattoni? Nebo koruna? Kdo je památková asociace, aby stanovovala nějakou daň a její výši, proč by někdo měl platit za chyby někoho jiného? Všichni víme, že dnešní stav lázní zavinila zpackaná privatizace. Pohybujeme se na svobodném a soutěživém trhu. Taková daň by ale narušila systém, který Česká republika zaplať pánbůh garantuje.

Diskutující na webových stránkách asociace tvrdí, že to, co se dnes prodává pod značkou Mattoni, je směs studničních vod, čerpaných ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách. Jak je to tedy s kvalitou mattonky?
Vrty jsou elektronicky monitorované, a to nejen co do objemu. Všechny údaje každých pět minut odcházejí do lázeňské laboratoře. Jde o nejpřísnější dohledový systém v Evropě a možná i na světě. Řeči o směsi studničních vod jsou urážkou všech odpovědných českých úřadů včetně ministerstva zdravotnictví.

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levný polský benzin srazil ceny v českém příhraničí, litr někde stojí 32,90

Českopolské pohraničí se stává rájem levného benzinu. Může za to výrazné snížení cen pohonných hmot na čerpacích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KOMENTÁŘ: Zelený sliz a Evropa likvidační. Co způsobí nově nařízená blbárna

Premium Na dort upečený ze všech buzeračních směrnic a vyhlášek EU přibude třešnička jménem ESG. Firmy budou povinně hlásit,...

Další problémy čínského developera Evergrande, po zásahu policie akcie padají

Akcie problémového čínského developera China Evergrande Group v pondělí ztrácejí 25 procent. Reagují na zprávu, že...

Plán selhal. Lego končí se snahou vyrábět kostičky z recyklovaných lahví

Hračkářský gigant Lego mění své plány na výrobu kostek z recyklovaných lahví. Vedení firmy v pondělí uvedlo, že záměr...

Přivedou firmu na burzu a část akcií rovnou koupí. Funguje to

Česká skupina Starteepo, která funguje jako poradce firem při vstupu na trh Start pražské burzy, zveřejnila srpnové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...