Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Šéf Mattonky: Kvůli lázním čelíme lžím, zvažujeme přesun investice

  10:15
Firma Karlovarské minerální vody se dostala pod drobnohled kvůli neutěšenému stavu lázní Kyselka. "V poslední době jsme na naši adresu slyšeli řadu lží a pomluv," říká šéf společnosti Alessandro Pasquale. Firma si proto rozmýšlí, zda investuje čtvrt miliardy korun do nové výrobní linky.

Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) | foto: Josef VostárekMF DNES

"Zvažujeme přesunutí investice do jiného výrobního závodu, či dokonce do zahraničí," připustil v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel Alessandro Pasquale, že firma může vybudovat linku na export minerálek jinde než v Karlovarském kraji.

Petici za záchranu lázní Kyselka, kterou pořádá Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR, podepsalo čtyřiadvacet tisíc lidí. Co byste jim vzkázal?
Karlovarské minerální vody dělají v podstatě vše, co po nich petice žádá. Prvním příkladem je zahájení provozu na obnovené železniční vlečce z Kyselky do Vojkovic nad Ohří. Vyzval bych signatáře petice, aby se proti asociaci obrátili. Podpisy lidí jsou totiž zneužívány při jakékoliv akci asociace. Když ji lidé podepsali, rozhodně nepředpokládali, že jí asociace bude všude mávat jako vlajkou. Mnozí podepsaní mně už sdělili, že se zneužíváním svých podpisů už nesouhlasí. Naopak jsou velmi znechucení tím, co asociace s peticí a jejich podpisy dělá.

Fronta domů - zleva nakládací hala, Vilemínka, Švýcarský dvůr a Jindřichův dvůr s nárožní věží, v pozadí za ní je ještě vidět Lázeňská restaurace. Podle studie Karlovarských minerálních vod by měly všechny domy zmizet. Zůstat by měla pouze věž Jindřichova dvora.

Proč jste požádali o sejmutí památkové ochrany ze čtyř budov, které vlastníte v bývalém lázeňském areálu Kyselka?
Odejmutí ochrany se týkalo jen některých budov ve výlučném vlastnictví Karlovarských minerálních vod. Byly v nich kanceláře. Chtěli jsme postavit novou budovu ředitelství. Památková péče to ale odmítla, což respektujeme. Od té doby objekty udržujeme v souladu se zákonem.

Respektujete i zákony? Letos v únoru jste od památkářů z karlovarského magistrátu dostali pokutu 1,8 milionu korun za špatnou péči o své tři památky v Kyselce.
Pokuta je dalším příkladem politického alibismu a zbabělosti některých orgánů, které si předávají Kyselku jako horký brambor. Chtějí ukázat - my jsme dobří a aktivní. Přitom ten brambor posílají dál. S odvoláním ke krajskému úřadu jsme neuspěli. Proto jsme se obrátili na nezávislý soud se správní žalobou.

Loni v létě jste představili s firmou C. T. S. Duo projekt, který počítá se záchranou nejvýznamnějších objektů Kyselky a s novou funkcí každé z rekonstruovaných budov. Proč se od té doby nic neděje?
O stavební povolení na rekonstrukci domu Stallburg a pavilonu s Löschnerovým pramenem jsme požádali loni v listopadu. Teď je září a teprve nyní jsme po té dlouhé době dostali územní rozhodnutí. Odhaduji, že stavební povolení bude vydané přibližně za měsíc. Jsem zvědavý, zda si úřad i památkáři uvědomí, že i oni musejí pracovat rychle. Když vše dobře dopadne, mohla by na rok plánovaná rekonstrukce začít už v říjnu. Náklady na opravu obou objektů jsou 60 milionů korun. Budovy neobnovíme jen v mezích uložených zákonem, i když by nás to stálo desetinu. Chceme je oživit a dát jim novou funkci a perspektivu.

Detail iniciály M na fasádě připomíná jméno Mattoni. Pískovec se začíná masivně drolit a vlivem vlhkosti rozpadat.

Co bývalý hotel Praha, který je také součástí areálu a patří vám?
Pozvali jsme do Kyselky na místní šetření pracovníky památkové péče z pobočky Národního památkového ústavu v Lokti. Jednání bylo věcné a konstruktivní. S mými zástupci se památkáři domluvili, co je pro zabezpečení hotelu Praha třeba udělat. Myslím si, že žádnou historickou cenu nemá, ale názor odborníků respektuji. V listopadu začneme s jeho zabezpečením tak, aby vydržel dalších dvacet let. Náklady na nutné práce se odhadují na 1,5 až 2 miliony korun.

V Kyselce jsou i další budovy.
Jakmile zařídíme administrativu kolem Stallburgu a Löschnerova pramene, pustíme se do vyřizování povolení, která se týkají zbylých nemovitostí v našem vlastnictví. Budeme vycházet ze zásad schválených letos na jaře na setkání zainteresovaných stran v Radošově u Kyselky. A pak, kdo je tady barbar?

Často se diskutuje o tom, že společnost R. I. S. (bývalé C. T. S. Duo) je bílým koněm Karlovarských minerálních vod.
Je to hloupost. V Itálii se říká, že když pes kousne člověka, tak z toho zpráva není. Na rozdíl od toho, když člověk pokouše psa, tak se dějí věci. Když malá společnost R. I. S. nemá dostatek financí a nedaří se jí opravit vlastní památkové objekty, tak to nikoho nezajímá. Takových případů jsou stovky. Ale jakmile jsou s tím spojované Karlovarské minerální vody jako jedna z předních evropských společností, tak památková asociace je schopna udělat i salto mortale, aby přesvědčila veřejnost, že R. I. S. je naším bílým koněm. Když jsme v tom zvířecím světě, tak R. I. S. je bílým koněm zrovna tak, jako je památková asociace černou ovcí české kultury. Vždy přiznáváme, že se s majitelem společnosti R. I. S. známe. Díky tomu přišel do Kyselky. Jsme připraveni jej podpořit i ekonomicky, pokud se mu podaří jeho projekty dotáhnout.

Z přílohy k účetní uzávěrce společnosti C. T. S. Duo z roku 2007 vyplývá, že od vašeho majitele, nizozemské firmy Herzog Beheer, dostalo Duo půjčku 17,5 milionu korun.
Jediným majitelem Karlovarských minerálních vod je nizozemská společnost Ronaldsay B. V. Ale opakuji, že jsme ochotní finančně podpořit i obnovu toho, co nám nepatří.

Proč nesouhlasíte s převodem budov v Kyselce na Karlovarský kraj a následně na Asociaci sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví?
A proč by se mělo jít přes kraj, a ne přímo? Hejtman Josef Novotný má mnohé zásluhy a angažuje se ve prospěch Kyselky. Jen jsem dobře nepochopil, co by měl Karlovarský kraj zbytečným převodem získat. Vždyť se už realizuje plán na postupnou záchranu všech objektů. Asociace nemá skutečnou vůli ani prostředky něco konkrétně opravit. Kde by je také vzala? Její snahou je jen být stále v centru mediální pozornosti. Pokud problémy s Kyselkou potrvají, média o nich budou informovat. Asociace nemá zájem na žádném řešení. Prý má tajemné investory a finančníky, kteří by poskytli 60 až 160 milionů korun. A dokonce prý z Karlových Varů. Proč je tedy neukážou? Když asociace navrhla převod majetku, pozval jsem je a řekl, že můžeme diskutovat za tří podmínek: Bude existovat řádný realizační projekt, předloží transparentní návrh financování včetně původu finančních prostředků a realizace projektu nesmí narušit výrobu KMV. Podle mě logicky stanovené podmínky. Asociace nejenže nijak nereagovala, ale ještě tvrdí, že byly nepřijatelné. Nezodpovězenou otázkou ale stále zůstává, kde na své zavádějící kampaně berou.

Proč jste nepřistoupili na nabídku památkové asociace věnovat 15 haléřů z každé prodané lahve minerálky na záchranu Kyselky?
Proč to není haléř, jak řekl pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudi Mattoni? Nebo koruna? Kdo je památková asociace, aby stanovovala nějakou daň a její výši, proč by někdo měl platit za chyby někoho jiného? Všichni víme, že dnešní stav lázní zavinila zpackaná privatizace. Pohybujeme se na svobodném a soutěživém trhu. Taková daň by ale narušila systém, který Česká republika zaplať pánbůh garantuje.

Diskutující na webových stránkách asociace tvrdí, že to, co se dnes prodává pod značkou Mattoni, je směs studničních vod, čerpaných ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách. Jak je to tedy s kvalitou mattonky?
Vrty jsou elektronicky monitorované, a to nejen co do objemu. Všechny údaje každých pět minut odcházejí do lázeňské laboratoře. Jde o nejpřísnější dohledový systém v Evropě a možná i na světě. Řeči o směsi studničních vod jsou urážkou všech odpovědných českých úřadů včetně ministerstva zdravotnictví.

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů

Premium Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francie zakáže „vegetariánské stejky“. Zákaz chce rozšířit na celou EU

Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako „vegetariánský...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Akcionáři obměnili dozorčí radu ČEZ, do čela usedne Jirout

Akcionáři ČEZ obměnili na valné hromadě i dozorčí radu firmy. Jejím novým předsedou se stal Radim Jirout, místopředsedy...

Česká pošta zavře na celý víkend své pobočky. Čeká je datová údržba

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělního rána zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba...

Další oběť pandemie. E-shop Orsay v Česku skončil, prodejny zřejmě zůstanou

Německá oděvní značka Orsay ukončila provoz vlastního internetového obchodu, prodej přesunula do e-shopu Aboutyou....

Firma Kiwi získala investici 100 milionů eur. Využije ji na další rozvoj

Brněnský prodejce letenek Kiwi.com získal investici ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Tu plánuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...