Šéf Mattonky: Kvůli lázním čelíme lžím, zvažujeme přesun investice

  10:15aktualizováno  10:15
Firma Karlovarské minerální vody se dostala pod drobnohled kvůli neutěšenému stavu lázní Kyselka. "V poslední době jsme na naši adresu slyšeli řadu lží a pomluv," říká šéf společnosti Alessandro Pasquale. Firma si proto rozmýšlí, zda investuje čtvrt miliardy korun do nové výrobní linky.

Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) | foto: Josef VostárekMF DNES

"Zvažujeme přesunutí investice do jiného výrobního závodu, či dokonce do zahraničí," připustil v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel, že firma může vybudovat linku na export minerálek jinde než v Karlovarském kraji.

Petici za záchranu lázní Kyselka, kterou pořádá Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR, podepsalo čtyřiadvacet tisíc lidí. Co byste jim vzkázal?
Karlovarské minerální vody dělají v podstatě vše, co po nich petice žádá. Prvním příkladem je zahájení provozu na obnovené železniční vlečce z Kyselky do Vojkovic nad Ohří. Vyzval bych signatáře petice, aby se proti asociaci obrátili. Podpisy lidí jsou totiž zneužívány při jakékoliv akci asociace. Když ji lidé podepsali, rozhodně nepředpokládali, že jí asociace bude všude mávat jako vlajkou. Mnozí podepsaní mně už sdělili, že se zneužíváním svých podpisů už nesouhlasí. Naopak jsou velmi znechucení tím, co asociace s peticí a jejich podpisy dělá.

Fronta domů - zleva nakládací hala, Vilemínka, Švýcarský dvůr a Jindřichův dvůr...

Fronta domů - zleva nakládací hala, Vilemínka, Švýcarský dvůr a Jindřichův dvůr s nárožní věží, v pozadí za ní je ještě vidět Lázeňská restaurace. Podle studie Karlovarských minerálních vod by měly všechny domy zmizet. Zůstat by měla pouze věž Jindřichova dvora.

Proč jste požádali o sejmutí památkové ochrany ze čtyř budov, které vlastníte v bývalém lázeňském areálu Kyselka?
Odejmutí ochrany se týkalo jen některých budov ve výlučném vlastnictví Karlovarských minerálních vod. Byly v nich kanceláře. Chtěli jsme postavit novou budovu ředitelství. Památková péče to ale odmítla, což respektujeme. Od té doby objekty udržujeme v souladu se zákonem.

Respektujete i zákony? Letos v únoru jste od památkářů z karlovarského magistrátu dostali pokutu 1,8 milionu korun za špatnou péči o své tři památky v Kyselce.
Pokuta je dalším příkladem politického alibismu a zbabělosti některých orgánů, které si předávají Kyselku jako horký brambor. Chtějí ukázat - my jsme dobří a aktivní. Přitom ten brambor posílají dál. S odvoláním ke krajskému úřadu jsme neuspěli. Proto jsme se obrátili na nezávislý soud se správní žalobou.

Loni v létě jste představili s firmou C. T. S. Duo projekt, který počítá se záchranou nejvýznamnějších objektů Kyselky a s novou funkcí každé z rekonstruovaných budov. Proč se od té doby nic neděje?
O stavební povolení na rekonstrukci domu Stallburg a pavilonu s Löschnerovým pramenem jsme požádali loni v listopadu. Teď je září a teprve nyní jsme po té dlouhé době dostali územní rozhodnutí. Odhaduji, že stavební povolení bude vydané přibližně za měsíc. Jsem zvědavý, zda si úřad i památkáři uvědomí, že i oni musejí pracovat rychle. Když vše dobře dopadne, mohla by na rok plánovaná rekonstrukce začít už v říjnu. Náklady na opravu obou objektů jsou 60 milionů korun. Budovy neobnovíme jen v mezích uložených zákonem, i když by nás to stálo desetinu. Chceme je oživit a dát jim novou funkci a perspektivu.

Detail iniciály M na fasádě připomíná jméno Mattoni. Pískovec se začíná masivně...

Detail iniciály M na fasádě připomíná jméno Mattoni. Pískovec se začíná masivně drolit a vlivem vlhkosti rozpadat.

Co bývalý hotel Praha, který je také součástí areálu a patří vám?
Pozvali jsme do Kyselky na místní šetření pracovníky památkové péče z pobočky Národního památkového ústavu v Lokti. Jednání bylo věcné a konstruktivní. S mými zástupci se památkáři domluvili, co je pro zabezpečení hotelu Praha třeba udělat. Myslím si, že žádnou historickou cenu nemá, ale názor odborníků respektuji. V listopadu začneme s jeho zabezpečením tak, aby vydržel dalších dvacet let. Náklady na nutné práce se odhadují na 1,5 až 2 miliony korun.

V Kyselce jsou i další budovy.
Jakmile zařídíme administrativu kolem Stallburgu a Löschnerova pramene, pustíme se do vyřizování povolení, která se týkají zbylých nemovitostí v našem vlastnictví. Budeme vycházet ze zásad schválených letos na jaře na setkání zainteresovaných stran v Radošově u Kyselky. A pak, kdo je tady barbar?

Často se diskutuje o tom, že společnost R. I. S. (bývalé C. T. S. Duo) je bílým koněm Karlovarských minerálních vod.
Je to hloupost. V Itálii se říká, že když pes kousne člověka, tak z toho zpráva není. Na rozdíl od toho, když člověk pokouše psa, tak se dějí věci. Když malá společnost R. I. S. nemá dostatek financí a nedaří se jí opravit vlastní památkové objekty, tak to nikoho nezajímá. Takových případů jsou stovky. Ale jakmile jsou s tím spojované Karlovarské minerální vody jako jedna z předních evropských společností, tak památková asociace je schopna udělat i salto mortale, aby přesvědčila veřejnost, že R. I. S. je naším bílým koněm. Když jsme v tom zvířecím světě, tak R. I. S. je bílým koněm zrovna tak, jako je památková asociace černou ovcí české kultury. Vždy přiznáváme, že se s majitelem společnosti R. I. S. známe. Díky tomu přišel do Kyselky. Jsme připraveni jej podpořit i ekonomicky, pokud se mu podaří jeho projekty dotáhnout.

Z přílohy k účetní uzávěrce společnosti C. T. S. Duo z roku 2007 vyplývá, že od vašeho majitele, nizozemské firmy Herzog Beheer, dostalo Duo půjčku 17,5 milionu korun.
Jediným majitelem Karlovarských minerálních vod je nizozemská společnost Ronaldsay B. V. Ale opakuji, že jsme ochotní finančně podpořit i obnovu toho, co nám nepatří.

Proč nesouhlasíte s převodem budov v Kyselce na Karlovarský kraj a následně na Asociaci sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví?
A proč by se mělo jít přes kraj, a ne přímo? Hejtman Josef Novotný má mnohé zásluhy a angažuje se ve prospěch Kyselky. Jen jsem dobře nepochopil, co by měl Karlovarský kraj zbytečným převodem získat. Vždyť se už realizuje plán na postupnou záchranu všech objektů. Asociace nemá skutečnou vůli ani prostředky něco konkrétně opravit. Kde by je také vzala? Její snahou je jen být stále v centru mediální pozornosti. Pokud problémy s Kyselkou potrvají, média o nich budou informovat. Asociace nemá zájem na žádném řešení. Prý má tajemné investory a finančníky, kteří by poskytli 60 až 160 milionů korun. A dokonce prý z Karlových Varů. Proč je tedy neukážou? Když asociace navrhla převod majetku, pozval jsem je a řekl, že můžeme diskutovat za tří podmínek: Bude existovat řádný realizační projekt, předloží transparentní návrh financování včetně původu finančních prostředků a realizace projektu nesmí narušit výrobu KMV. Podle mě logicky stanovené podmínky. Asociace nejenže nijak nereagovala, ale ještě tvrdí, že byly nepřijatelné. Nezodpovězenou otázkou ale stále zůstává, kde na své zavádějící kampaně berou.

Fotogalerie

Proč jste nepřistoupili na nabídku památkové asociace věnovat 15 haléřů z každé prodané lahve minerálky na záchranu Kyselky?
Proč to není haléř, jak řekl pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudi Mattoni? Nebo koruna? Kdo je památková asociace, aby stanovovala nějakou daň a její výši, proč by někdo měl platit za chyby někoho jiného? Všichni víme, že dnešní stav lázní zavinila zpackaná privatizace. Pohybujeme se na svobodném a soutěživém trhu. Taková daň by ale narušila systém, který Česká republika zaplať pánbůh garantuje.

Diskutující na webových stránkách asociace tvrdí, že to, co se dnes prodává pod značkou Mattoni, je směs studničních vod, čerpaných ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách. Jak je to tedy s kvalitou mattonky?
Vrty jsou elektronicky monitorované, a to nejen co do objemu. Všechny údaje každých pět minut odcházejí do lázeňské laboratoře. Jde o nejpřísnější dohledový systém v Evropě a možná i na světě. Řeči o směsi studničních vod jsou urážkou všech odpovědných českých úřadů včetně ministerstva zdravotnictví.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Více drogerie na internetu. E-shop nově spustila také Teta

Ilustrační snímek

Síť drogerií Teta spustila v Česku e-shop. Nabídne v něm až 10 tisíc produktů. Řetězec je druhý v pořadí s vlastním...

Najdete na iDNES.cz