Šéf kafilérie: O uhynulá zvířata se někdo starat musí

  1:00aktualizováno  1:00
Víte, jak vypadá černý humor šéfa kafilérie? To když se před ním zmíníte, že vlastníte psa, duchapřítomně odpoví: ten se nám jednou bude hodit. Vzápětí vás ještě ujistí, že by se u něj chlupáč měl jako v bavlnce. "Každé zvíře jednou zemře a někdo se o něj postarat musí," říká v žertu Jan Oulický, spolumajitel kafilérie v Biřkově na Plzeňsku.

Spolumajitel kafilérie Asavet Jan Oulický. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ke kafilériím se dostal ještě za minulého režimu, když nastoupil do asanačního ústavu VAÚ Biřkov jako ekonom. Závod pak jeho firma v roce 1993 zprivatizovala. "Po revoluci jsem to měl jednodušší, protože jsem rozuměl ekonomice. Tak jsem se rozhodl podat privatizační projekt," vzpomíná na své začátky v byznysu Oulický, který získal v roce 2008 titul Podnikatel roku Plzeňského kraje.

Asavet je jediná firma svého druhu na západě Čech a jedna z osmi kafilérií v Česku. Zpracovává odpad z jatek a uhynulých zvířat, pro který zajíždí do několika krajů včetně Prahy. Ze zbytků pak vyrábí masokostní moučku a tuk.

Podle Oulického má Asavet asi tisíc dodavatelů, mezi nimiž jsou hlavně jatka nebo zemědělci. Pro "surovinu" si kafilérie může zajet do všech koutů republiky, zároveň má ale veterinární správou stanovené rajóny, kam pro uhynulé zvíře ze zákona dojet musí. "Máme povinnost postarat se o vše, co v daném rajónu uhyne," vysvětluje podnikatel.

Firma se podle něj často potýká s tím, že jí zemědělci za odvoz uhynulého zvířete nezaplatí. Bez ohledu na to musí k neplatičům pro uhynulá zvířata jezdit dál.

Kafilérie zaměstnává asi stovku lidí a loni utržila 260 milionů korun. Firemní obrat za posledních několik let mírně klesl kvůli úbytku chovů prasat, skotu a drůbeže. "Je to velký problém. Jedeme asi na dvě třetiny kapacity," říká Oulický s tím, že firma se musí stále poohlížet po nových dodavatelích.

Už několik let se proto snaží dostat na německý trh. Oulický však přiznává, že expanze nevychází podle jeho představ. Nepomáhá ani fakt, že Asavet má německého spolumajitele. "Dostat se na německý trh je problém. Tamní jatka jsou s dodavateli solidární. Kvůli dotacím nezabírá ani námi nabízená nižší cena," říká podnikatel.

Před rokem 2000, než přišla nemoc šílených krav, prodával Asavet veškerou masokostní moučku a tuk. Moučkou už se ale v zemích Unie hospodářská zvířata krmit nesmí. Pouze moučku vyrobenou z běžných zbytků z jatek lze využívat do krmiv pro psy a kočky, anebo ji vyvézt mimo Unii. "Tuto moučku vyvážíme do Polska a Rakouska, odkud putuje zejména do Vietnamu," říká Oulický. Vyčištěný tuk prodává firma na krmení.Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Najdete na iDNES.cz