Nový dodavatel se zaměří výhradně na velkoodběratele se spotřebou vyšší než pět gigawatthodin (GWh). Vedle elektráren z koncernu Se.ven Energy se do projektu zapojí dodavatel energií Centropol, který bude vyrobenou elektřinu nabízet přímo koncovým zákazníkům.
Podle tiskové zprávy obou subjektů bude velkým firmám umožněno uzavírat dlouhodobé smlouvy s pevnou cenou, s postupným nákupem nebo s možností kombinace těchto dvou postupů. V případě zájmu si mohou též vybrat produkt s cenou navázanou na spotový trh.
„Doporučujeme kontaktovat Sev.en Industry Supply co nejdříve. Ve druhém říjnovém týdnu počty poptávek výrazně rostou a rádi bychom uměli pružně uspokojit všechny zákazníky, kteří budou potřebovat elektřinu na příští až tři roky,“ říká člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek.
„Cena se odvíjí od ceny na burze, od specifik vztažených k odběrovému diagramu a z obchodního vyjednávání,“ říká Matoušek. Podle něj je hlavním benefitem pro firmy to, že si budou moct sjednat standardní produkty, na které byly zvyklé.
„Podniky byly například zvyklé zafixovat si cenu stabilního rovnoměrného odběru elektřiny a k tomu si postupně nakupovat kratší produkty. To z toho trhu v zásadě úplně zmizelo,“ uvádí Matoušek.
Na průmysl se zapomnělo, ale s pomocí musíme počkat na EU, říká poradce premiéra |
Zástupci průmyslu už několik týdnů upozorňují, že situace jejich sektoru je kritická. Podle nich by měl pro velké firmy platit cenový strop na elektřinu a plyn stejně, jako platí pro domácnosti a malé a střední podniky.
Se zastropováním energií pro průmysl nicméně vláda otálí, chce počkat na rozhodnutí Evropské unie, které by omezení ceny pro velké podniky umožnilo a zavedlo jej na celoevropské úrovni.