Nelegální jatka, odpadky a prošlé maso. Sapě hrozí pokuta 50 milionů

  16:36aktualizováno  16:36
Státní veterinární správa ve čtvrtek v pražském areálu Sapa odhalila desítky kilogramů neoznačených, prošlých, shnilých a plesnivých potravin. Jednalo se zejména o mořské plody a vejce nebo maso, které nejspíš pocházelo z nelegální porážky. Za uvedené prohřešky hrozí podnikatelům pokuta ve výši až padesát milionů korun.

Kontroloři znehodnocují nekvalitní potraviny. | foto: Státní veterinární správa

Při společné kontrole se zemědělskými inspektory a policisty se Státní veterinární správa (SVS) zaměřila především na obchodování se živočišnými produkty, zejména s masem, vejci a na produkty rybolovu jako jsou ryby a dary moře. 

„Při kontrole přepravy inspektoři našli zmrazené produkty rybolovu s prošlým datem minimální trvanlivosti. Výrobky navíc byly uloženy v nevyhovujících hygienických podmínkách. Položky byly smyslově změněny dlouhodobým skladováním,“ píše se v tiskové zprávě SVS.

Fotogalerie

Inspektoři objevili také kachní a křepelčí vejce bez dokladů původu. Úřady třicet kilogramů potravin znehodnotily barvou a nařídily jejich likvidaci na náklady provozovatele. Stejně naložily i s pětasedmdesáti kusy vajec. Další kontrola odhalila přepravu čerstvého masa v prostoru osobního vozidla bez řádného zabalení. Maso bylo uloženo v nevyhovujících teplotních podmínkách.  

Hostina pro potkany

V jedné z prodejen našli inspektoři 90 kilogramů masa. Jednalo se o telata v kůži a části jejich těl. „Vzhledem k tomu, že prodejce nedokázal doložit původ masa, je zde podezření, že telata byla poražena mimo jatka,“ informuje zpráva. Nelegální porážka bez veterinární prohlídky zvířete i masa přitom představuje velké riziko pro zdraví spotřebitelů.

U stejného prodejce zajistili inspektoři 18 kilogramů ryb, produktů moře a rybích výrobků (sépie, krevety, losos, rybí vývar) bez označení a nabývacích dokladů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o potraviny neznámého původu, byly také tyto výrobky znehodnoceny barvou a SVS nařídila jejich likvidaci.

Kontroloři objevili i velké množství odpadků uložených na komunikaci, která náleží k zázemí pro skladování zboží. „Uložení odpadu tímto způsobem představuje vysoké riziko rozmnožování hlodavců,“ varuje tisková zpráva. Inspektoři předají výsledky kontroly Hygienické stanici hlavního města Prahy.

Kontroly jsou v tržnici SAPA časté, například loni v těsné blízkosti tržnice našli veterináři v nelegálním skladu 2,3 tuny drůbežího masa, kachen a krevet. V areálu SAPA pak našli sklad hovězího, vepřového a drůbežího masa a ryb neznámého původu.

Podle dřívějších informací zkontrolovali předloni veterináři tuto tržnici patnáctkrát, chybu objevili kromě dvou případů vždy.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Zaměstnance Škody čekají díky zvýšení mezd a prémiím stotisícové výplaty

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Většina zaměstnanců automobilky Škoda by s příští výplatou měla dostat i rozsáhlé prémie. Díky nim částka na výplatní...

Od rejžáků k čištění zubů. Kartáčky od Spokaru si razí cestu do Evropy

Zubní kartáčky pod značkou Spokar se vyrábí od roku 1991.

Pelhřimovská značka Spokar chce těžiště výroby přesunout od výrobků, které konkurují levné asijské produkci ke zboží, s...

Najdete na iDNES.cz