Nelegální jatka, odpadky a prošlé maso. Sapě hrozí pokuta 50 milionů

  16:36aktualizováno  16:36
Státní veterinární správa ve čtvrtek v pražském areálu Sapa odhalila desítky kilogramů neoznačených, prošlých, shnilých a plesnivých potravin. Jednalo se zejména o mořské plody a vejce nebo maso, které nejspíš pocházelo z nelegální porážky. Za uvedené prohřešky hrozí podnikatelům pokuta ve výši až padesát milionů korun.

Kontroloři znehodnocují nekvalitní potraviny. | foto: Státní veterinární správa

Při společné kontrole se zemědělskými inspektory a policisty se Státní veterinární správa (SVS) zaměřila především na obchodování se živočišnými produkty, zejména s masem, vejci a na produkty rybolovu jako jsou ryby a dary moře. 

„Při kontrole přepravy inspektoři našli zmrazené produkty rybolovu s prošlým datem minimální trvanlivosti. Výrobky navíc byly uloženy v nevyhovujících hygienických podmínkách. Položky byly smyslově změněny dlouhodobým skladováním,“ píše se v tiskové zprávě SVS.

Fotogalerie

Inspektoři objevili také kachní a křepelčí vejce bez dokladů původu. Úřady třicet kilogramů potravin znehodnotily barvou a nařídily jejich likvidaci na náklady provozovatele. Stejně naložily i s pětasedmdesáti kusy vajec. Další kontrola odhalila přepravu čerstvého masa v prostoru osobního vozidla bez řádného zabalení. Maso bylo uloženo v nevyhovujících teplotních podmínkách.  

Hostina pro potkany

V jedné z prodejen našli inspektoři 90 kilogramů masa. Jednalo se o telata v kůži a části jejich těl. „Vzhledem k tomu, že prodejce nedokázal doložit původ masa, je zde podezření, že telata byla poražena mimo jatka,“ informuje zpráva. Nelegální porážka bez veterinární prohlídky zvířete i masa přitom představuje velké riziko pro zdraví spotřebitelů.

U stejného prodejce zajistili inspektoři 18 kilogramů ryb, produktů moře a rybích výrobků (sépie, krevety, losos, rybí vývar) bez označení a nabývacích dokladů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o potraviny neznámého původu, byly také tyto výrobky znehodnoceny barvou a SVS nařídila jejich likvidaci.

Kontroloři objevili i velké množství odpadků uložených na komunikaci, která náleží k zázemí pro skladování zboží. „Uložení odpadu tímto způsobem představuje vysoké riziko rozmnožování hlodavců,“ varuje tisková zpráva. Inspektoři předají výsledky kontroly Hygienické stanici hlavního města Prahy.

Kontroly jsou v tržnici SAPA časté, například loni v těsné blízkosti tržnice našli veterináři v nelegálním skladu 2,3 tuny drůbežího masa, kachen a krevet. V areálu SAPA pak našli sklad hovězího, vepřového a drůbežího masa a ryb neznámého původu.

Podle dřívějších informací zkontrolovali předloni veterináři tuto tržnici patnáctkrát, chybu objevili kromě dvou případů vždy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Najdete na iDNES.cz