PPF měla v Zentivě 24,3 procenta a J&T držela 7,6 procenta. Zbylých šest procent v Zentivě má vedení firmy a zaměstnanci. Už dříve se ale zavázali, že tento podíl Zentivě prodají. Nabídku už schválila Česká národní banka a podmíněně i Evropská komise.
"Tato transakce je typickým příkladem akvizice, jakou od naší společnosti chci. Je to součást našich snah diverzifikovat a posilovat naši činnost v oblastech, kde jsou zajímavé příležitosti. Jsem velmi nadšený z této příležitosti, jenž je dalším krokem v našem úsilí stát se globálním lídrem ve zdravotní péči," uvedl generální ředitel Sanofi-Aventis Chris Viehbacher.
Zentiva pro Sanofi-Aventis znamená příležitost k urychlení expanze na rozvíjejících se trzích. Sanofi má v úmyslu učinit ze Zentivy platformu pro další růst na trzích střední a východní Evropy, v Turecku a Rusku.
Boj o Zentivu trval několik měsíců. Jako první podala nabídku skupina Petra Kellnera PPF. Jednu akcii Zentivy ocenila na 950 korun. To se ale české farmaceutické jedničce zdálo málo a nabídku odmítla. Sanofi-Aventis poté přišla s návrhem o sto korun vyšším. Dostala ale stejnou odpověď jako PPF.
Sanofi po získání většiny v Zentivě podle analytiků oslovených ČTK bude pravděpodobně usilovat o odchod firmy z burzy. "Myslím si, že do konce roku by Zentiva mohla opustit pražskou burzu, pokud to bude technicky proveditelné," uvedl již dříve analytik Atlantik FT Milan Vaníček. Podle Karla Potměšila z analytické společnosti Cyrrus může být stažení z burzy realitou již do poloviny roku v závislosti na rozhodnutí Sanofi.