RWE prodala české plynovody konsorciu Allianz a Borealis

  16:18aktualizováno  18:08
Provozovatel českých plynovodů Net4Gas bude mít nové majitele. Společnost RWE firmu prodala za 1,6 miliardy eur, v přepočtu 41,3 miliardy korun, německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis. Transakce bude dokončena ve druhé polovině roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Jsme přesvědčeni, že kupující konsorcium je nejlepší volbou pro další rozvoj společnosti v zájmu všech zúčastněných stran," řekl předseda představenstva RWE AG Peter Terium.

Německý koncern RWE se k prodeji Net4Gas rozhodl z úsporných opatření, k nimž musel přistoupit po rozhodnutí Německa zastavit do roku 2022 provoz všech jaderných elektráren. RWE prodává majetek celkem za sedm miliard eur.

Konsorcium Allianz a Borealis

Kanadská společnost Borealis Infrastructure se zaměřuje na investice v energetice, dopravě, správě nemovitostí nebo veřejném sektoru. Investice společnosti, která zaměstnává 70 lidí, směřují do větších projektů, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Sídlí v Torontu, kanceláře má i v New Yorku a Londýně.

Allianz je největší pojišťovnou v Evropě podle tržní kapitalizace. Loni zdvojnásobila zisk na 5,2 miliardy eur, v přepočtu asi 132 miliard korun. Výnosy činily 106,4 miliardy eur, asi 2,7 bilionu korun. Allianz zaměstnává asi 144 tisíc lidí.

Net4Gas provozuje více než 3600 kilometrů plynovodů a v rámci této sítě zajišťuje vnitrostátní přepravu a mezinárodní tranzit plynu. Firma s více než 500 zaměstnanci se na zisku RWE v roce 2011 podílela asi jedenácti procenty.

Vítězné konsorcium vyšachovalo Komárka či EPH

O Net4Gas se kromě vítězného konsorcia Allianz s Borealis ucházely také skupina KKCG podnikatele Karla Komárka, belgický operátor plynovodů Fluxys ve spolupráci s investiční společností Global Infrastructure Partners a Energetický a průmyslový holding (EPH) s australskou skupinou Macquarie.

EPH už v lednu získal 49 procent a manažerskou kontrolu ve Slovenském plynárenském priemyslu, který ovládá plynovody na Slovensku. Holding chtěl akvizicí Net4Gas získat synergie ze společného provozování obou systémů, které byly původně konstruovány jako jedna soustava.

"Považujeme za správné a logické, že vyhrál ten, kdo nabídl v soutěži nejvyšší cenu," uvedl k transakci předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Ten minulý týden upozornil, že pokud by nový majitel Net4Gas očekával masivnější komerční toky obráceným směrem ze západu na východ, bude to nešťastná situace. Takový postup by podle Křetínského byl v rozporu se zájmem slovenských plynovodů na zajištění potřebné energetické bezpečnosti dodávek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Státní Čepro kvůli Babišovi prověří postavení Agrofertu v tendrech

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra...

Další velká ztráta pro Boeing. Saúdové raději než 737 MAX koupí airbusy

Boeing 737 Max 8

Saúdské nízkonákladové aerolinie Flyadeal v neděli oznámily, že zrušily svou objednávku na třicet letounů Boeing 737...

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz