Ruský oligarcha nechce Kellnera ve firmě

  1:17aktualizováno  1:17
Skupina PPF Investments stojí před právní bitvou v Rusku, kde hrozí znehodnocení její nedávné investice ve výši 17 miliard korun do pojišťovny Ingosstrach. A protivníkem je opravdu těžká váha – ruský oligarcha číslo jedna, spojenec prezidenta Vladimira Putina a majoritní vlastník Ingosstrachu Oleg Děripaska.

Nyní není jasné, zda PPF Investments bude moci kapitál v pojišťovně Ingosstrach upisovat, nebo ne. | foto: Výroční zpráva PPF

PPF Investments ve středu označila za "skandální a šokující" způsob, jakým oligarcha svolal minulý týden mimořádnou valnou hromadu pojišťovny a pokusil se nového akcionáře, PPF Investments, zbavit.

"Připomnělo nám to nechvalně proslulou dobu začátku 90. let, nečekali jsme, že něco takového je možné v dnešním stabilizovaném Rusku," reagoval spolumajitel a předseda představenstva PPF Investments Tomáš Brzobohatý.

Děripaskova firma Bazovyj Element, jejímž prostřednictvím oligarcha ovládá přes šedesát procent pojišťovny, kde má PPF Investments zbylých 38,5 procenta, schválila na poslední valné hromadě navýšení základního kapitálu firmy ze 2,5 miliardy na deset miliard rublů.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa
Kellnerovi muži se o valné hromadě dozvěděli na poslední chvíli, a i když se jí zúčastnili, nebyly jejich hlasy, které nesouhlasily s navýšením kapitálu, brány v potaz.

Nyní není jasné, zda PPF Investments bude moci kapitál upisovat, nebo ne. "Netušíme, jaké všechny možné triky ještě může společnost použít," uvedl Brzobohatý.

Pokud by nemohli navyšovat, jejich podíl by se rozředil pod deset procent. Jenomže mluvčí firmy Bazovyj Element tvrdí, že vše bylo v pořádku. "Společnost dodržela při svolávání valné hromady všechny předpisy a pravidla," reagoval pro MF DNES.

Nezávislí analytici soudí, že svolání valné hromady tak průzračné nebylo. "Proces byl netransparentní a PPF Investments má šance vývoj zvrátit. Doporučovala bych vyjednávání, jinak firmu čeká dlouhá cesta," uvedla Olga Veselová, analytička ruské investiční banky Trojka Dialog.

Děripaska: Podíl koupíme
Důvodem, proč PPF Investments nebyla pozvaná či nemohla hlasovat, byly údajně nejasnosti, komu podíl patří. "O tom, že se PPF Investments podařilo ovládnout tak významný podíl, jsme se oficiálně dozvěděli teprve toto pondělí. Předtím to pořád byly jen fámy, které tato společnost popírala," řekl "Děripaskův" mluvčí.

PPF Investments získala svůj podíl v Ingosstrachu složitou transakcí přes koupi tří firem, které předtím držel ruský finančník Alexandr Mamut. Děripaska se však podle ruských médií naštval, že Mamut měl nejprve nabídnout svůj podíl jemu jako hlavnímu akcionáři.

"Překvapilo nás, že se tak velká společnost rozhodla pro tak razantní vstup do podniku, kde my ovládáme většinový podíl, a udělala to tajně, aniž nás o tom informovali. Není to moc přátelské gesto," dodal mluvčí.

Brzobohatý to odmítá s tím, že byli opakovaně ústně i písemně ujištěni, že žádné předkupní právo na akcie neexistuje, a navíc vstup do firmy schválil ruský antimonopolní úřad.

Děripaskův mluvčí nicméně vzkázal, že pokud se obě firmy nakonec nedohodnou, je připravena podíl od PPF Investments okamžitě odkoupit. "Pokud nedojde k dohodě klíčových akcionářů, bude muset dojít na standardní řešení. Buď akcie prodají oni nám, my jim, nebo je společně prodáme nějaké třetí straně," připustil také Brzobohatý.

PPF Investments nyní také jedná s italskou Generali, se kterou má už společně část České pojišťovny, že jí 49 procent ve firmě, která minoritní balík akcií v Ingosstrachu drží, prodá.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

Škodovce se kvůli zeleným investicím ztenčil zisk o devět procent

Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier hovoří na tiskové konferenci...

Výrobci automobilů Škoda Auto vloni klesl čistý zisk o devět procent na 28,89 miliardy korun. Snížení ziskovosti podle...

Tržby výrobce Mattoni vzrostly na 9 miliard, je lídrem ve střední Evropě

Alessandro Pasquale, CEO Karlovarských minerálních vod, rozhovor eko MFD.

Skupina Karlovarských minerálních vod loni meziročně zvýšila tržby o šest procent na 8,8 miliardy korun. Do výsledku se...

Slevové portály se chtějí zaměřit na zážitky, cestování a potraviny

Ředitelka Slevomatu Marie Chytilová

Trh slevových portálů je mrtvý a dva největší hráči, co vydrželi, převlékají dres. Jednička na trhu Slevomat se chce...

Najdete na iDNES.cz