Rozvojová banka povede deset programů

  12:45aktualizováno  12:45
Deset projektů na podporu drobného a středního ponikání, které vláda Miloše Zemana schválila minulé pondělí, bude spravovat Českomoravská záruční a rozvojová banka. Pět celoplošných programů je v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu, nad pěti určenými pro regiony dohlíží ministerstvo pro místní rozvoj. Oproti letošku je platnost nových programů prodloužena do roku 2004. Z nabídky zmizely programy Kapitál a Pojízdná prodejna, protože o ně nebyl mezi podnikateli dostatečný zájem.

Podnikatelé budou moci o příspěvky na úroky z úvěrů žádat do 12 měsíců po uzavření úvěrové smlouvy. Dosud byla lhůta šestiměsíční.

U regionálních programů, které mají v podmínkách zvyšování počtu zaměstnanců podporované firmy, musí zaměstnavatelé zvýšený stav udržet po dobu tří let.

Ke jedné ze změn dochází v programu Kredit, kde z důvodů zájmu klientů o nižší úvěry byla maximální poskytovaná částka snížena z deseti na tři miliony korun.

Generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka uvedl, že banka bude mít pro příští rok k dispozici asi o 200 milionů korun méně než letos. Od ministerstva průmyslu dostane banka 1,1 miliardy korun, další peníze poplynou z úroků a prostředků PHARE.

Letošní hospodaření banky skončí se ziskem přes 300 milionů korun, sdělil dále Macka. Představenstvo navrhne, aby zisk byl použit pro navýšení základního jmění a posílení stability ústavu.

"Během posledních deseti let se vytříbil názor na drobné podnikání, lidi lépe odhadnou zda podnikat, nebo ne," zhodnotil Macka. "Prostor se vyčistil od mylných představ o podnikatelích a zlepšily se podmínky věřitelů."

Nová politika ministerstva průmyslu a obchodu má přispět ke zlepšení konkurenceschopnosti podniků vůči Evropské unii, zvýšení podílu malých podniků na výkonu ekonomiky a usnadnění vstupu do maloobchodních řetězců.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Úroky u hypoték se do konce roku moc nezmění, říká šéf Hypoteční banky

Jiří Feix, generální ředitel Hypotéční banky

Banky se začaly víc přetahovat o klienty, řada z nich rozjela nové akční nabídky. Průměrná úroková sazba podle...

Volvo stahuje ze světa půl milionu vozů. Vadná součástka může způsobit požár

Ilustrační snímek

Švédská automobilka Volvo Cars svolává po celém světě zhruba půl milionu vozů kvůli vadné součástce motoru, která může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz