Rotch Energy je ochotna v případě odstoupení Agrofertu ihned vstoupit do jednání s českým státem. "Zřejmě bychom museli znovu požádat o due diligence, a na základě výsledku Unipetrol znovu ohodnotit," řekl zástupce Rotch Energy Jiří Šmíd.
Od posledního prověření Unipetrolu totiž už uběhlo více než půl roku, takže se mezitím mohlo ve společnosti mnohé změnit. "Počítám, že bychom to byli schopni udělat během osmi až desíti týdnů," dodal Šmíd.
Britská Rotch Energy nabídla v prosinci za Unipetrol 444 milionů euro, zatímco vítěz tendru Agrofert 361 milionů euro (podle současného kursu asi 11 miliard korun). Vláda však rozhodla o prodeji Unipetrolu do rukou Agrofertu s tím, že Rotch Energy není strategickým investorem a navíc podle vlády Rotch žádal dodatečná jednání.
To Šmíd odmítl. "Nabídka nebyla ničím podmíněná," uvedl. Jediné, o co Rotch podle Šmída žádala, bylo potvrzení, že poskytnuté informace o Unipetrolu jsou pravdivé. "Některé informace v data roomu byly neúplné," uvedl s tím, že rozhodně však Rotch nežádal další due diligence, jak se uvádělo.
Akcie Unipetrolu zareagovaly na informace kolem Unipetrolu růstem. Do pátečního odpoledne na burze posílily o 8,6 procenta na 34,50 koruny.
Není jisté, že Babiš koupí Unipetrol
Podnikatel Andrej Babiš uvažuje o tom, že by nakonec rafinersko-petrochemický koncern Unipetrol nekoupil. Nejsou to už jen Babišovi konkurenti, kteří poukazují na to, jak jeden z nejvlivnějších tuzemských podnikatelů protahuje řízení u antimonopolního úřadu, který musí schválit převzetí Unipetrolu Agrofertem.
Už i lidé z bezprostředního Babišova okolí přiznávají, že koupě Unipetrolu není vůbec jistá. (On sám odmítá privatizaci komentovat.) "Je tam mnoho otazníků. Zhoršuje se ekonomika některých firem z Unipetrolu, zejména jde o Spolanu Neratovice. A pak je nejasno okolo smluv na předávání produktů mezi Českou rafinérskou a Chemopetrolem. Financování koupě Unipetrolu problémem není, to má Agrofert skutečně zajištěné," říká zdroj blízký Andreji Babišovi.
I lidé informovaní na fonančním zajištění akvizice říkají, že pravděpodobnost, že z koupě Unipetrolu sejde, roste. Českou rafinérskou má převzít americké Conoco. Poradenská firma stanovila, že za to má zaplatit 8,5 miliardy korun, o ceně se však vedou jednání.
Důležité pro Agrofert budou zejména ceny, za něž bude Chemopetrol v budoucnu kupovat suroviny. A tady panují mezi zájemci o rafinerie a Babišem rozpory. A je tu i další důležitý moment. Agrofert spolu se svým akcionářem (švýcarskou Ameropou) kupuje německého producenta čpavku SKW Piesteritz za částku kolem 100 milionů eur.
Právě výroba čpavku v Chemopetrolu byla hlavním důvodem, kvůli němuž Babiš celý Unipetrol chtěl. Čpavek potřebují jako surovinu jeho další firmy. Nyní bude mít velmi kvalitní německou náhradu. Koupi německé továrny zatím posuzují německé i české úřady.
Pokud se Babiš nakonec rozhodne nekoupit Unipetrol, bude muset volit velmi diplomatickou cestu, aby si rozhněval co nejméně lidí. Možné je, že antimonopolní úřad stanoví podmínky pro převzetí, které Babiš označí jako nepřijatelné. Vládě řekne, že nová omezení mu nedovolí firmu převzít.
Další možností, o které v Agrofertu podle dostupných informací uvažují, je to, že by některý z drobných akcionářů mohl žalovat způsob, jakým si Česká rafinérská a Unipetrol v minulosti rozdělovaly marže. Unipetrol již dříve kritizoval, že zvýhodňují Českou rafinérskou. Při případném sporu by mohl Agrofert snáze od privatizace odstoupit, aniž by přiznal, že transakci vzdává.
Agrofert čeká velká proměna
Největší chemicko-zemědělskou skupinu v zemi - Agrofert Holding, která patří švýcarské firmě Ameropa a podnikateli Andreji Babišovi, čeká v nejbližších letech velká proměna. Holding stojí před razantním snížením počtu dceřiných firem. Uvnitř Agrofertu, který dnes čítá přes osm desítek společností, proběhne řada fúzí. Mnoho firem, které dosud patřily do skupiny, úplně zanikne a včlení se do jiných.
Jedním z prvních kroků velké přestavby Babišova impéria je fúze mateřského Agrofert Holdingu se společností Precolor, která je jeho stoprocentní dcerou. Toto plánované spojení ohlásil Agrofert minulý týden v Obchodním věstníku. Precolor zanikne a majetky v něm uskupené (například 95 procent firmy Precheza a majorita v chemičce Deza) přejdou pod Agrofert Holding.
"Předpokládáme, že tato fúze půjde rychle. V rámci skupiny spojíme řadu dalších firem - zprůhledňujeme strukturu. Maximálně zredukujeme počet dcer," říká k majetkovým přesunům Andrej Babiš. Odmítá o plánech mluvit podrobněji.
Cílová struktura Agrofertu má mít dvě hlavní větve - chemickou a zemědělskou. Babiš si mimo jiné od přestavby slibuje, že by na jeho skupinu mohly lépe pohlížet ratingové agentury. "Na rating potřebujeme lepší strukturu, než máme, ale je to proces na pět let," uvedl.