Ropný obr ExxonMobil se usadil v Praze

  11:07aktualizováno  11:07
Americká ropná společnost ExxonMobil otevřela v Praze své celoevropské středisko služeb. Do konce letošního roku zaměstná v paláci na Floře kolem tří set lidí. Investice v první fázi dosáhnou řádově stovek milionů korun.

Pražské centrum bude zajišťovat podporu pro pobočky ExxonMobilu v oblasti informačních technologií, financí a účetnictví. Kolem 95 procent veškerých zakázek budou zaměstnanci zajišťovat pro zahraničí. Firma se zaměří především na evropské zákazníky. Počítá ale, že se v budoucnu se její aktivity rozšíří za oceán.

I to byl jeden z důvodů, proč se mezinárodní firma nakonec usadila ve střední Evropě.

„Umístění v Evropě je skvělé v tom, že nás neomezuje časový posun. Můžeme jednat jak se zákazníky v Americe, tak v Asii,“ doplnil zástupce firmy Marc van Eeckhoudt.

Pásku přestřihli Sobotka s Urbanem
Symbolickou pásku při otvírání servisního centra přestřihli ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Milan Urban a zástupce ExxonMobil Sherman Glass.

Americká firma si Českou republika jako místo pro svou expanzi vybrala kvůli lidskému kapitálu, dobré infrastruktuře a podpoře ze strany státu.

Exxon do Prahy nalákali vzdělaní lidé
“Hlavním důvodem, proč jsme se nakonec rozhodli usadit v Praze jsou lidé, které jsme tu našli. Jsme mezinárodní firma a pražské centrum bude své služby dodávat do 23 zemí, kde se mluví šestnácti různými jazyky. Právě Češi, jak jsme zjistili, nemají s jazykovou vybaveností problém. Jsou navíc velmi vzdělaní, mají potřebné technické znalosti a chuť do práce,“ vysvětlil zástupce Exxonu Marc van Eeckhoudt.

S investicí Exxonu pomohla vládní agentura CzechInvest. Podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna ale spolupráce nekončí a CzechInvest bude firmě pomáhat i v dalších fázích.

S daňovými úlevami firma počítat nemůže
“Protože se Exxon v Praze rozhodl vybudovat technologické centrum a nikoli výrobní, nemůže počítat s podporou v podobě daňových prázdnin a podobných úlev. Může ale dostat dotace na podnikatelskou činnost a školení zaměstnanců, a to až do výše pětiny nákladů,“ doplnil Jahn.

Dotace pro firmu snižuje i fakt, že technologické centrum buduje v hlavním městě. Tady jsou totiž dotace tradičně nižší než v ostatních částech republiky.

Pražské centrum může ještě růst
Není přitom vyloučeno, že pokud bude středisko ExxonMobil v Česku prosperovat, bude se dál rozrůstat. V takovém případě by počet zaměstnanců mohl dosáhnout až tisícovky a celková investice v dalších letech až dvou miliard korun.

„Je těžké předpovídat, jak se bude situace v příštích letech vyvíjet. Do konce roku zaměstnáme na tři sta lidí, v dalších letech by se jejich počet mohl zvýšit až na 1 300 zaměstnanců,“ doplnil Marc van Eeckhoudt ze společnosti Exxon.

Většina z nich budou vysokoškoláci. V prvních měsících obsadí vrcholové funkce zahraniční manažeři ze zemí, kde už Exxon podobné pobočky má.

„Jakmile to bude možné a čeští manažeři získají potřebné znalosti a zkušenosti, zasednou ve vedení společnosti oni,“ doplnil Eeckhoudt.

ExxonMobil je největší komerční ropnou firmou na světě podle tržeb a spolu s firmami Shell, British Petroleum, TotalFinaElf a Chevron se řadí do pětky největších ropných gigantů podle těžby.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Nečekaný propad Applu. Firma šlape na brzdu, akcie padají

Ilustrační snímek

Výrobce iPhonů Apple poprvé za šestnáct let snížil odhad tržeb. Méně si vydělá zejména kvůli slabším prodejům svých...

Najdete na iDNES.cz