Soud zamítl další odsunutí případu miliardáře Vítka, jednání začne zítra

  16:17aktualizováno  16:17
Majitel realitní skupiny CPI Property Group Radovan Vítek podle obžaloby úmyslně zdržuje soudní líčení v New Yorku, ve kterém po Vítkovi žalující firmy požadují tři miliardy dolarů (asi 70 miliard korun). Vítkova CPI takové tvrzení odmítá a tvrdí, že v jejím zájmu je naopak co nejrychlejší proces.

Podnikatel Radovan Vítek. | foto: koláž iDNES.cz

Jednání, které se v pátek uskuteční, podle CPI není soud, ale pouze prvotní obeznámení soudce s náhledem zúčastněných stran na spor a vytýčení termínů dalších stání. ČTK to ve čtvrtek sdělili mediální zástupci obou stran.

Fotogalerie

„Vítek se již potřetí snažil odsunout termín soudu v New Yorku, kde čelí obvinění hedgeového fondu Kingstown. Soudkyně však další zdržování případu striktně zamítla. Původní termín projednání případu měl být 12. června, od té doby se však již dvakrát posunul,“ uvedla žalující strana, do které patří fond Kingstown, česká společnost Investhold a další subjekty. 

Podle mluvčího CPI Jakuba Velena termín konání úvodní konference se soudkyní určuje vždy a pouze soudkyně. „Ani pan Vítek, ani skupina CPI Property Group nikdy o žádný odklad termínu nežádali. Odklad nastal jen kvůli tomu, že doručení žalob ostatním stranám nebylo ukončené. Není v našem zájmu cokoliv zdržovat. Naopak chceme, aby šlo o rychlý proces, jelikož jsme přesvědčeni, že naše argumenty mají velmi silnou oporu v právním systému,“ sdělil Velen.

Obžaloba tvrdí, že Vítek provozoval propracovaný kriminální podnik, který ze subjektů navrhovatelů vyvedl více než miliardu dolarů. „Stížnost dokládá existenci podvodného schématu, páchaného Vítkem a dalšími spolupachateli, který z něj udělal miliardáře s jedním z největších realitních impérií,“ uvedl právní zástupce fondu Kingstown a bývalý federální státní zástupce USA Matthew L. Schwartz.

Jádrem sporu je podle dřívějších informací Deníku N ovládnutí Orco Property Group Vítkem. Podle žaloby poté, co část podílu ve skupině získal Kingstown Capital Management, Vítek vymyslel plán, jak skupinu skrytě ovládnout. Poté vytuneloval její nejhodnotnější části, přičemž nemovitosti prodával pod cenou třetím subjektům, které podle žaloby skrytě ovládal.

„Jsme toho názoru, že žaloba o nepodloženou a mediálně vděčnou částku má tlačit CPI Property Group k mimosoudnímu vyrovnání hrozbou poškození dobrého jména. O to však za žádných okolností nebudeme usilovat, budeme se naopak rázně bránit,“ doplnil Velen.

Podle Schwartze právní zástupci přezkoumávají návrhy podané obžalovanými, všechny argumenty jsou podle něj procedurální. „Žádný z nich se nezabývá podstatou nároků, tedy tím, že naši klienti byli podvedeni Radovanem Vítkem a ostatními obžalovanými. Těšíme se na to, že tyto nároky prokážeme před soudem,“ uvedl Schwartz.

Kingstown požaduje trojnásobek údajné škody podle takzvaného zákona RICO. Podle CPI však žalující strana nedokázala uplatnění tohoto zákona mimo území USA odůvodnit. „CPI Property Group ani pan Vítek nepodléhají jurisdikci soudu pro jižní obvod New Yorku. 

Tento soud nemá v uvedené věci příslušnost, mimo jiné také vzhledem k tomu, že Kingstown vede od ledna 2015 téměř identický spor v Lucembursku. Údajná porušení zákona RICO jsou v souladu se čtyřletou promlčecí lhůtou promlčená,“ dodal Valen. CPI Property Group proto podala u soudu návrh na zamítnutí žaloby.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Nominace startují, podnikatelský šampion se hledá už podvacáté

Vítězové titulu EY Podnikatel roku 2018 Radka Prokopová a František Fabičovic z...

Česko už podvacáté hledá inspirativní a vzorové majitele firem, kteří se utkají o titul EY Podnikatel roku. Vítěz,...

Kanceláří je nedostatek. V Praze přibudou nová coworkingová centra

Impact Hub v Cyrilské ulici

Nejen startupy a pracovníci na volné noze. Společná centra využívají i velké firmy. Tuzemský trh se sdílenými...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz