Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Prodej mobilních licencí nabírá zpoždění

  10:21
Další čtrnáctidenní zpoždění nabírá prodej licencí na provoz mobilních sítí UMTS. Poté, co si tři povolení nekoupil v prvním kole žádný ze stávajících českých operátorů, přichází na řadu aukce. Vláda chtěla, aby proběhla ještě do konce listopadu i s předáním licencí vítězům. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který prodej organizuje, ale na konec listopadu stanovil teprve vyhlášení vyvolávací ceny a termín pro podání přihlášek s nabídkami.

Zájemci, kteří podle dosavadních prohlášení ministerstva financí budou alespoň čtyři, musí nezávislému regulátorovi telekomunikačního trhu doručit obálky s nabídkou do 30. listopadu. Nejpozději čtyři dny před tím se od ČTÚ dozví vyvolávací cenu každé ze tří licencí.

V prvním kole měli operátoři za jedno povolení k provozu mobilní sítě třetí generace zaplatit 6,7 miliardy korun, protože vláda počítá s celkovým příjmem 20 miliard. Je možné, že vyvolávací cena v dražbě bude stejná, protože kabinet zatím ze svého požadavku neslevil. Experti na telekomunikace ale míní, že lze získat maximálně třetinu této částky.

7. prosince pak telekomunikační úřad otevře obálky s nabídkami a soutěž vyhodnotí. Vyhraje ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Licenci by mohli uchazeči získat už 14. prosince. Účastníci aukce musí zaplatit jistinu 100 milionů korun.

Vítězové se zavážou k tomu, že zahájí komerční provoz na minimálně 90 procentech území hlavního města Prahy do ledna 2005. Držitelé licencí získají kmitočty v pásmu 28 GHz vyhrazeném pro UMTS a rovněž frekvence v pásmu 1800 MHz, používané pro sítě GSM.

Licence rozpočet neohrozí, míní Rusnok
Dosavadní nezájem mobilních operátorů o licence na sítě třetí generace UMTS nebude mít žádný dopad na projednání rozpočtu na příští rok. Tak reagoval ministr financí Jiří Rusnok na oznámení tří domácích operátorů, kteří si odmítli koupit licenci za podmínek, které stanovila vláda.

Šéf státní kasy počítá s tím, že o 15 miliard korun klesne ztráta České konsolidační agentury a zbývajících pět miliard ušetří vláda snížením výdajů. Zároveň ale všechny varianty, o kterých se zmínil, označil za předčasné.

"Budeme muset najít jiné zdroje. Pokud jde ale o schodek Konsolidační banky, tak tam máme o patnáct miliard nižší ztrátu, než je ta rozpočtovaná, takže velkou část toho vykryjeme Konsolidační bankou," prohlásil Rusnok.

Domácí operátoři bojkotují UMTS
Všichni tři stávající operátoři, kteří odmítli koupit licenci na UMTS, uvádějí stejný důvod - povolení na provoz sítí třetí generace je moc drahé v poměru k výnosu, který celá investice přinese.

Největší stávající provozovatel mobilní sítě Eurotel nechce licenci kvůli ceně a také stále nevyjasněné situaci v řadě otázek další regulace tuzemských telekomunikací.

"Za současné situace na světových telekomunikačních trzích i konkrétních podmínek v České republice by získání této licence za nabízenou cenu nebylo přínosem ani pro zákazníky, ani pro majitele a zaměstnance Eurotelu," uvedl mluvčí firmy Jan Kučmáš.

Odmítavě se vyjádřili také dva mladší operátoři - RadioMobil (síť Paegas) a Český Mobil (Oskar). "Český Mobil si přeje nadále se účastnit jakéhokoli jiného budoucího výběrového řízení na udělení licence UMTS," sdělil mluvčí firmy Igor Přerovský.

Dvacet miliard visí ve vzduchu
Zatím se zdá, že letos do státní pokladny za prodej licencí nepřijde ani koruna. Náměstek ministra financí Eduard Janota to ale vidí jinak. Začátkem října prohlásil, že stát získá ještě letos za UMTS minimálně deset miliard korun.

"Podle informací, které mám, nemám důvod nevěřit tomu, že minimálně polovina částky bude inkasována v letošním roce. Proběhne druhé kolo tendru a vypadá to tak, že těch deset by to mohlo být," řekl Janota.

Janota tvrdí, že o licenci UMTS v Česku má potvrzený zájem od několika světových operátorů. Mezi hlavními zájemci mají být i firmy Orange a Vodafone. Největší světový mobilní operátor však hlásí propouštění, menší nárůst zákazníků, zbavuje se neatraktivních majetkových účastí.

Telekomunikační dvojka a majitel domácího RadioMobilu, Deutsche Telekom, se chová při snaze snížit své zadlužení velmi podobně. Některé země už začínají přehodnocovat svůj postoj k licencím UMTS: například Francie oznámila, že rozloží firmám splácení licencí na dvacet let.

Pokud se nepovede letošní pokus prodat licence, nechal se šéf ČTÚ slyšet, že je možné uvažovat o dalším pokusu, například příští rok za zcela jiných podmínek, pravděpodobně i cenových.

Podmínky se změnily k horšímu, tvrdí operátoři
Český telekomunikační úřad, který tendr podle vládího zadání vyhlásil, změnil začátkem října na nátlak operátorů podmínky pro prodej licencí. Operátoři se s nimi seznámili a konstatovali, že jsou ještě horší.

Stát totiž trval na tom, že každá licence má být prodána 6,7 miliardy korun. Operátoři mohli část splácet, vláda si ale na rozdíl od první varianty řekla o úroky.  Firmy mohly hned zaplatit 3,35 miliardy korun, tedy polovinu, a zbytek po ročních splátkách s úroky do pěti let. Druhou variantou bylo splatit 5,025 miliardy korun a zbytek v úročených splátkách do deseti let.

Až do předložení druhé verze podmínek mobilní firmy tvrdily, že existoval prostor pro vyjednávání. O té doby se netají tím, že takové licenci na provoz sítí třetí generace kupovat nebudou. "Zcela se změnily podmínky na trhu. Podle analýz, které máme, vychází cena jedné licence okolo 1,3 miliardy korun," prohlásil generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler.

Zástupci všech tří společností tvrdí, že cena 6,7 miliardy požadovaná státem je zcela mimo ekonomickou realitu. Návratnost by totiž byla výrazně delší než 10 let, což je maximum pro poskytnutí úvěru od bank.

Na argumenty mobilních firem, které upozorňovaly, že cena je na české poměry vysoká, odpovídá šéf ČTÚ David Stádník stále podobně. "Původní vládní záměr je vybrat dvacet miliard. Ten nikdo nezměnil. Navíc, kdo ví, jakou cenu má licence. Dokud se to nevyzkouší, nemohu vědět, kolik se dá vydělat," říká Stádník.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Komárkův Allwyn bude provozovat britskou loterii. Licenci získal na deset let

Společnost Allwyn Entertainment ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka se v Británii oficiálně stala provozovatelem...

Krize kouři nevadí. Philip Morris v Česku za půl roku vydělal téměř 2 miliardy

Výrobci cigaret a tabákových výrobku Philip Morris ČR Společnosti Philip Morris ČR stoupl čistý pololetní zisk. Ve...

Colt CZ vydělal za půl roku více než miliardu, převážně díky prodejům v USA

Holding Colt CZ Group vykázal za první letošní pololetí výnosy 7,05 miliardy korun. Je to meziroční nárůst o 49,1...

Hoteloví roboti zaměstnancům šetří čas. Vysávají a doručují občerstvení

Moderní technologie a robotika čím dál častěji vstupují do gastro i hotelových provozů. Roboti tak pomáhají nejen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...