Podle původních plánů měl nový uhelný blok elektrárny Ledvice už tři roky vyrábět elektřinu. Kvůli sérii technických komplikací se však datum spuštění několikrát odložilo. Nyní padl i letošní termín.
„Předpokládané najetí do běžného provozu je naplánováno současně se zahájením zkušebního provozu, což by mělo být v prvním čtvrtletí 2016,“ uvedl mluvčí ČEZ Ota Schnepp. V současnosti probíhá na bloku odzkoušení a seřizování jednotlivých zařízení a podle Schneppa už je v podstatě v provozu, byť nejde na plný výkon.
To však nic nemění na tom, že elektrárna je v mnohaletém skluzu, který ČEZ stojí na nemalé peníze. Společnost kvůli tomu přehodnotila i odhad provozního zisku (EBITDA) pro letošní rok, který snížila o dvě miliardy na 68 miliard korun. Vedle mimořádně dlouhé neplánované odstávky v Temelíně se na tom projevilo právě zpoždění v Ledvicích.
Téměř dvouletý skluz v harmonogramu stavby způsobily problémy s ocelí T24. Ty se netýkaly jen samotných Ledvic, ale i řady jiných projektů v Evropě, které musely být pozastavena do doby, než dodavatel Alstom komplikace se špatnou svářivostí vyřešil. Loni pak při uvádění do provozu došlo k závadě parní turbíny.
Náklady na stavbu přesáhnou 30 miliard korun, konečnou částku bude však ČEZ znát až po úplném dokončení projektu. Podle Schneppa by však prodražení nemělo na ČEZ dopadnout, jelikož se podařilo ušetřit na jiných projektech financovaných ze 100 miliardového balíku komplexní obnovy elektráren, který se vedle Ledvic týká i Tušimic, Prunéřova a Počerad. Vzniklou škodu bude navíc ČEZ vymáhat po dodavateli, detaily však společnost odmítla uvést.
Ztráty firmy tak vznikají především na nevyrobené elektřině, se kterou společnost už počítala. „Protahuje se to. Jde přitom o zdroje, které měly kompenzovat propad cen elektřiny,“ kritizuje zpoždění energetický analytik a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Klesající cena elektřiny sráží zisky společnosti ČEZ již delší dobu, v posledních dnech však dosahuje nového dna. Minulý týden se cena kontraktů na příští rok propadla dokonce pod hranici 30 eur za megawatthodinu.