Vyplývá to z výroční zprávy o hospodaření PVK za rok 2014. Podle ní tržby sice stagnovaly, zisk ale stoupl z 429 na 500 milionů korun. Výsledky ukazují i velmi slušnou marži monopolního dodavatele vody v Praze: z každé koruny má firma 8,6 haléřů zisku.
Ten končí téměř celý v zahraničí: z hospodářského výsledku roku 2013 firma poslala do Francie dividendy ve výši 439 milionů korun, o 3,4 milionu korun více, než rok před tím. Podle PVK však ještě nedošlo ani ke splacení investice, kterou firma zaplatila při svém vstupu do pražského vodárenského byznysu. „Akcionář nevyvádí zisk do zahraničí, ale stále si splácí počáteční investici do firmy,“ řekl loni na konci roku mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Veolia je v Česku největším hráčem v oboru vodárenství. Sama potrubí nevlastní, ale pronajímá si celou infrastrukturu na základě dlouhodobých smluv, většinou od firem patřících městům a obcím. Celý provozní model čelí dlouhodobě kritice za to, že vede k vyvádění zisků z vodárenství do zahraničí.
Výsledky PVK jsou v kontrastu s čísly Pražské vodohospodářské společnosti, tedy firmy, která samotnou infrastrukturu vlastní a patří městu. Firma spravuje majetek za více než 40 miliard a PVK ji platí nájemné. V roce 2013 vydělala 11 milionů korun, loňská čísla ještě nezveřejnila. PVK loni na nájemném zaplatily 1,8 miliardy korun.