Právník Kalvoda opět bojuje s poslanci, hájí Bakalu ve sporu o byty OKD

  11:54aktualizováno  16:38
Společnost RPG Byty finančníka Zdeňka Bakaly, která vlastní, pronajímá a spravuje asi 45 tisíc bytů po OKD na Ostravsku, podala ústavní stížnost. Nelíbí se jí usnesení, ve kterém jí poslanci zatrhli nakládat s byty. Sází na zvučná jména právníků. Spor vede Jan Kalvoda a kanadský advokát Robert Amsterdam, který hájil kdysi nejbohatšího Rusa Chodorkovského.

Právník Jan Kalvoda | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jan Kalvoda vystupoval například v kauze Diag Human proti státu. A s ústavní stížností uspěl už v minulosti - loni obhájil stížnost na parlament za zkrácení funkčního období Sněmovny.

Druhý právník, který vystupuje za uhlobarona Zdeňka Bakalu, je Robert Amsterdam. Ten před lety obhajoval ruského oligarchu Michaila Chodorkovského, který ale později skončil ve vězení. Chodorkovskij zbohatl při privatizacích v devadesátých letech, za směšnou cenu získal například ropný gigant Jukos.

Také spor kolem bývalých bytů důlní společnosti OKD se točí okolo privatizace. Spor se vede o to, zda mají nájemníci předkupní práva, zakotvená v privatizačních podmínkách. A právě Sněmovna na konci loňského roku iniciovala vydání předběžného opatření, které znemožnilo současnému vlastníkovi RPG s byty nakládat a případně je prodat za vysoké ceny někomu jinému. Sněmovna k tomuto usnesení sáhla poté, co RPG zrušila předkupní práva nájemníkům, kteří si chtěli byty koupit.

Stát udělil RPG pokutu 30 milionů

Dnes navíc ministerstvo financí udělilo společnosti RPG Industries pokutu 30 milionů korun, převodem bytového fondu z firmy OKD totiž údajně porušila podmínky privatizační smlouvy. Informovala o tom ČTK. "Zrovna se tím zabývají naši právníci," sdělil iDNES.cz ředitel pro vnější vztahy společnosti RPG Real Estate Petr Handl.

"Je to pro nás překvapivé spíš v tom smyslu, že před přijetím usnesení v Parlamentu ministerstvo financí na základě nezávislého auditu potvrdilo, že k žádnému porušení smlouvy nedošlo, naopak, závazky byly řádně plněny," dodal Handl.

RPG se nelíbí iniciativa Sněmovny a nyní chystá protiúder. "Podle českého práva i práva Evropské unie a ve smyslu demokracie je takový nález nemožný. Je to zneužití soudní moci, porušuje to princip oddělení mocí ve státě," řekl Robert Amsterdam.

Poslanci ovlivnili soud, argumentují právníci

Právníci se opírají o výklad, že se Poslanecká sněmovna bezprecedentně vložila do sporu a ovlivnila rozhodnutí soudu. Obvodní soud pro Prahu 1, který zakázal nakládat s byty, se totiž na usnesení Sněmovny ze 3. prosince odvolává. "Sněmovna de facto rozhodla obchodní spor, o kterém může rozhodovat jen a pouze nezávislý soud," dodal Amsterdam.

Za viníka přitom advokáti označují Lubomíra Zaorálka, který údajně rozpoutal ve Sněmovně kampaň a vyvolal dojem, že jsou ohrožena práva současných nájemníků.

RPG Byty se také brání, že byty nechtějí prodat jiným nájemníkům a mají například zájem na jejich modernizaci. Firma se zavázala ke třímiliardové investici do rekonstrukce bytového fondu. "Kauza nás poškozuje i u bank, je pro nás těžší zajistit úvěry na rekonstrukci bytů," řekl iDNES.cz Petr Handl z RPG Real Estate.

Usnesení, které přijala Sněmovna a později i soud, zakazuje firmě současnému majiteli, aby s byty nakládal jinak, než je uvedeno ve smlouvě o prodeji (privatizace) z roku 2004, to znamená, že je smí pouze prodat nájemníkům.

V době hlasování Sněmovny upozorňoval na porušení demokratických principů poslanec Radim Chytka (ODS). "Proboha, to může jen soud, tak neblázněme! Jestli začneme motat moc zákonodárnou, výkonnou a soudní, tak s touto Poslaneckou sněmovnou to dopadne opravdu velice špatně. Vznáším námitku o nehlasovatelnosti takového usnesení," řekl loni na podzim.

Poslanec téže strany Pavel Drobil viní ČSSD, že privatizace, kterou prosadil Bohuslav Sobotka za vlády Stanislava Grosse, byla pro stát finančně nevýhodná. "Stát tehdy prodal byty absolutně pod cenou (40 tisíc korun za jeden byt), ačkoliv jejich odhadní cena byla mnohonásobně vyšší," uvedl.

Porušila Bakalova RPG podmínky privatizace bytů po OKD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 1834
Ne 471
Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Skupina Penta hlásí rekordní zisky. Loni vydělala 7,4 miliardy korun

Logo investiční skupiny Penta.

Investiční skupina Penta Investments loni zvýšila čistý zisk o 22 procent na rekordních 288 milionů eur, tedy v...

Burger King láká na whopper bez masa. Stojí víc než klasický

První Burger King v Česku

Americký řetězec Burger King v pondělí oznámil, že do své nabídky uvede nový vegetariánský burger. Podle firmy zákazník...

ČSOB se stane jediným vlastníkem stavební spořitelny ČMSS

ČSOB - ilustrační snímek

Československá obchodní banka získá 45procentní podíl v stavební spořitelně ČMSS od německé stavební spořitelny...

Najdete na iDNES.cz