„Důvody tohoto našeho kroku jsme podrobně popsali v dopise, který jsme odeslali vedení FNM,“ uvedla mluvčí PPF Romana Tomasová v tiskové zprávě.
Uskupení nabídlo předběžně 71,3 miliardy korun, podle rozhodnutí vlády ale muselo přibrat za partnera významnou telekomunikační firmu. Dohodlo se proto se společností Tiscali.
Tu nakonec do hry pustila i meziresortní privatizační komise, byť s určitým omezením.
„Komise doporučila FNM a jeho poradcům, aby přístup Tiscali k datům o Českém Telecomu v rámci procesu hloubkové kontroly byl umožněn v rozsahu, který nepoškodí obchodní zájmy společnosti,“ sdělila nedávno mluvčí Fondu Petra Krainová.
A právě to se stalo zřejmě jádrem sváru. Konsorcium firem nemohlo od pondělí do takzvaného data roomu, kde mohlo získat potřebné údaje k podání závazné nabídky na koupi Telecomu.
„Byli jsme formálně přijati do tendru, a pak nám neoficiálně řekli, že nebudeme mít přístup do data roomu. Bez toho nejde ohodnotit firmu,“ říká šéf Tiscali v Česku Naveed Gill. Podle něho se konsorcium až v pondělí dozvědělo, že žádný z jeho členů nebude mít přístup do data roomu.
„Po týdnu vyjednávání konsorcium došlo k závěru, že buď bude mít do data roomu přístup celé konsorcium, nebo nikdo,“ říká Gill. „Chápal bych, že na to má právo FNM, ale oni nechali rozhodnutí o našem vpuštění na vedení Telecomu.“
„To je věc Fondu národního majetku. My to nebudeme komentovat,“ vzkázal šéf Telecomu Gabriel Berdár přes svého mediálního zástupce Vlastimila Sršně.
Po odstoupení PPF ve hře zůstávají čtyři zájemci. O státní podíl se budou ucházet operátoři Swisscom, Belgacom a Telefónica a konsorcium France Télécom. Ten se do soutěže připojil ve středu, když se stal členem konsorcia s firmami Blackstone, CVC a Providence. - více zde.
Závazné nabídky mají investoři předložit do 29. března. Podle ceny vláda rozhodne, zda firmu prodá strategickému investorovi, nebo začne připravovat prodej státní majority přes veřejné trhy.