Podnikatelé lovili kontakty na prvním českém Speed Business Meetingu

  4:17aktualizováno  4:17
Pražský hotel Diplomat minulý týden hostil první akci svého druhu v Česku: takzvaný Speed Business Meeting. Sešlo se na něm přes čtyři desítky firem, aby se během deseti minut pokusily navázat spolupráci.
Čeští manažeři poprvé zkusili rychlé seznamování a navazování kontaktů.

Čeští manažeři poprvé zkusili rychlé seznamování a navazování kontaktů. | foto: Profimedia.cz

Cílem tohoto projektu je stejně jako u běžně rozšířeného speed datingu – ve volném překladu "rychlorandění", navázat kontakty a vybrat si partnera. Na rozdíl od toho životního má ale SBM přinést nový byznys.

"Projekt původně pochází ze Spojených států, my jsme se ale inspirovali v Maďarsku, kde ho tamní francouzská obchodní komora vyzkoušela již loni," řekl Jaroslav Hubata-Vacek, ředitel Francouzsko-české obchodní komory, která jako první do ČR koncept Speed Business Meeting přinesla.

Za partnera pro uvedení si vybrala Česko-německou obchodní a průmyslovou komoru. "Cílem je rychlé poznání obchodních partnerů, které se při běžných schůzkách nemusí povést," dodal Hubata-Vacek, jenž v průběhu večera obsluhoval zvonek oznamující začátek a konec jednotlivých sezení.

Člověka to donutí lidi oslovit

"Rádi jsme se na projektu podíleli a věříme, že bude pokračovat," uvedl výkonný ředitel Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernard Bauer. Podle něj je to dobrý doplněk takzvaných byznys mixerů, které komory běžně pořádají pro setkávání svých členů. U nich bývá ale problém, že se lidé "hloučkují" a baví se pouze mezi známými. Tím se tak vytrácí jejich smysl poznávat nové tváře.

V Diplomatu se sešlo asi 40 firem, jejichž představitelé se během osmi desetiminutových kol vzájemně poznali. Organizace probíhá tak, že první tři minuty se představuje jeden partner, druhé tři minuty jeho protějšek a nakonec mají čtyři minuty na vzájemné vyjednávání.

Pak zazní zvonec a dvacítka představitelů týmu B se ve směru hodinových ručiček přesouvá k dalšímu stolečku. Firmy zařazené do týmu A oproti tomu celý večer okupují své místo.

"Přijde mi to výborné. Zatím jsem absolvovala čtyři sezení a minimálně z jednoho vidím naději na spolupráci," popsala své pocity Marika Vlachová, šéfka oddělení pojištění a právního oddělení Axa Assistance, v polovině večera, kdy je patnáctiminutová přestávka.

"Je dobré, že je člověk takto prakticky donucen se seznámit a představit, což někomu může běžně ve společnosti činit problémy," říká Michaela Fuchsová z advokátní kanceláře Vyskočil Krošlák.

Systém vymyslel americký rabín

Na prvním českém Speed Business Meetingu byli hlavně členové francouzské či německé obchodní komory z oborů, jako je právo, poradenství, finančnictví nebo reklama.

Na Západě je přitom poměrně běžné, že se pořádají obchodní rychloschůzky hlavně pro podnikatele z příbuzných oborů, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vzájemné spolupráce.

Hewlett-Packart, American Airlines a americká vládní agentura na podporu malého podnikání pravidelně pořádaly setkání pro malé firmy. Zúčastnilo se jich přes 600 podnikatelů a jejich výsledkem byly prý obchody za 26 milionů dolarů. Ne všichni program podporovali.

"Je to vyhazování peněz daňových poplatníků," uvedla pro server Government Executive Nydia Velazquezová, členka americké komory malých podnikatelů. Podle ní se nový kontakt přeměnil ve skutečný obchod jen ze dvou procent schůzek.

Opatrný byl při hodnocení prvního pražského dostaveníčka také šéf poradenské společnosti Top C Michal Kopřiva. "Neprotla se naše očekávání, ale nikdy nevíte, který kontakt se vám nakonec hodí," uvedl pro MF DNES.

Prvenství ve vymyšlení konceptu speed datingu je připisované rabínu Yaacovu Deyo z Los Angeles. Ten chtěl usnadnit mladým nezadaným Židům najít partnera.

První rande naslepo se pod jeho taktovkou uskutečnilo v roce 1998 v Beverly Hills. Rabín má dodnes patentované slovo "SpeedDating". Pokud se ale napíše odděleně, může ho používat každý.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Pan Dave Lewis Tesco končí. Vystřídá ho manažer z farmacie

Šéf největší britské maloobchodní společnosti Tesco Dave Lewis (54) z osobních důvodů příští rok v létě ve firmě...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Soud může Facebooku nakázat smazat příspěvek, rozhodla Evropská unie

Soudy v Evropské unii mohou nařídit Facebooku, aby napříč sítí po celém světě smazal takové příspěvky svých uživatelů,...

Vydavatelství Bontonland končí, může za to zhoršující se situace na trhu

Tradiční prodejce hudebních nosičů Bontonland po čtvrt století na trhu končí. Akcionáři společnosti rozhodli o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz