Podívejte se: Kunovická firma vyrobila nové dopravní letadlo

  13:16aktualizováno  13:16
Kunovická letecká továrna Evektor vyrobila nové dopravní letadlo. Veřejnosti ho představí 30. března. Nabídnout ho chce armádě, záchranářům, těžařům, ale i například VIP klientům, kteří se budou chtít podívat do hůře dostupných míst v horách či na ostrovech. Redakce iDNES.cz přináší první snímky tohoto letounu.

Tubovrtulový letoun EV-55 Outback. (Vizualizace - letadlo se do vzduchu dostane až v polovině roku 2010.) | foto: Evektor

Letadlo zatím nelétá, do vzduchu by se mělo ale dostat v polovině letošního roku. "Pak musíme letadlo odzkoušet, získat certifikaci, což může trvat další dva až tři roky. Pokud půjde vše dobře, tak můžeme se sériovou výrobou začít v roce 2013," řekl iDNES.cz šéfkonstruktér letadla EV-55 outback Petr Štěrba, který na vývoji letadla pracuje s týmem 40 až 70 lidí od roku 2004.

Tubovrtulový letoun EV-55 Outback. (vizualizace - letadlo se do vzduchu dostane až v polovině roku 2010.)Tubovrtulový letoun EV-55 Outback. (vizualizace - letadlo se do vzduchu dostane až v polovině roku 2010.)

Firma by chtěla podle serveru ihned.cz letoun prodávat za zhruba dva miliony dolarů (37 milionů korun) a vyrábět několik desítek kusů ročně.

Letoun je určen těžařům, misionářům i VIP turistům

Zákazníky bude vyhledávat například mezi vojáky, naftaři, ale i mezi turisty, kteří se budou chtít dostat do těžko přístupných míst. Letadlo je totiž schopné převézt devět až čtrnáct lidí či unést až 1 800 kg nákladu. Kabinu připravenou pro cestující jde přitom na celonákladovou verzi přeměnit do půl hodiny.

Tubovrtulový letoun EV-55 Outback. (vizualizace - letadlo se do vzduchu dostane až v polovině roku 2010.)

"Letadlo je určené pro přepravu osob i nákladu v místech s malou dopravní infrastrukturou. Hodí se tak například na přepravu lidí, pošty či vybavení do odlehlých osad. Využít ho mohou také těžaři při lokaci místa nebo misionáři a hodí se dobře i pro humanitární akce," vyjmenovává šéfkonstruktér.

Firma také uvažuje o tom, že pro bohatší soukromou klientelu v případě zájmu vyrobí takzvanou VIP verzi s komfortním interiérem, kterému nebude chybět toaleta, bar, stolky a multimediální systém.

Další fáze: certifikace

Využít ho ale podle Štěrby může dobře také armáda, a to na přepravu vojáků či na průzkumné lety se speciálním vybavením. "Uvažujeme dokonce o tom, že letadlo bude nejdříve certifikováno českou armádou."

Certifikace je nutná k tomu, aby se nový letoun mohl začít sériově vyrábět. Samotný proces certifikace u Evropského úřadu pro bezpečnost v letectví stojí u tohoto letadla podle serveru okolo sedmi milionů korun ročně. Firma proto jedná s investory, kteří by se na projektu podíleli.

Vzhledem k univerzálnímu použití stroje by se budoucí kupci mohli vedle tuzemských zájemců objevit v Jižní Americe, na Aljašce, ve státech bývalého Sovětského svazu, v Asii, Číně či Pacifiku; očekává firma.

Kunovická továrna tak novým letounem navazuje na 40 let starý úspěch legendárního dvoumotorového letadla L-410 Turbolet. Ten poprvé vzlétl v roce 1969 a slavil úspěchy zejména v tehdejším Sovětském svazu.

EV-55 Outback

Hlavní technické údaje
Rozpětí 16,10 m
Délka 14,35 m
Výška 4,66 m
Hmotnost prázdného stroje 2597 kg
Max. platící zatížení 1824 kg *
Max. vzletová hmotnost 4600 kg
Max. rychlost 408 km/h
Dostup 8800 m
Dolet 2620 km

Zdroj: Evektor, poznámka* platící zatížení(payload) je jiná hodnota než užitečný náklad(usefull load) . Zjednodušeně: "platící zatížení" + "hmotnost posádky" = "užitečné zatížení"

Líbí se vám nové české dopravní letadlo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 9. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 14970
Ne 929

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Akcie Applu se propadly o deset procent. Měly nejhorší den za šest let

Ilustrační snímek

Turbulentní čínský trh ve čtvrtek zamával s akciemi Applu a poslal je o téměř deset procent níž. Znamenalo to nejhorší...

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Najdete na iDNES.cz