Platová předpověď: Plus pět procent

  1:07aktualizováno  1:07
Raz, dva, tři, čtyři, pět. Čelem vzad! A teď tři kroky zpět! Přesně tak bude většina zaměstnanců v příštím roce pochodovat po cestě k vyššímu platu. Podle velkého průzkumu MF DNES mezi více než stovkou významných českých firem je právě pětiprocentní růst mezd nejčastějším plánem šéfů.
Mzdy budou stoupat pomalu.

Mzdy budou stoupat pomalu. | foto: Profimedia.cz

Ve skutečnosti si však jejich lidé polepší kvůli očekávané tříprocentní inflaci pouze o dvě procenta. A to pouze ti šťastnější.

V oborech, které zrovna "netáhnou", jako je třeba oděvnictví či obuvnictví, nemají firmy peněz nazbyt a reálná mzda jejich zaměstnanců oproti letošku klesne.

Přestože oslovení analytici očekávají zvýšení platů spíše o šest a více procent a dojednání sedmiprocentního zvýšení mezd radil i šéf odborů Milan Štěch, hlasy z podniků se spíše točily kolem čísla 5.

Do této kategorie patří třeba důlní gigant OKD, ČEZ, Paramo či České dráhy, které jsou největším zaměstnavatelem v zemi.

Smlouvu před Vánocemi nemají všichni
Necelých 60 tisíc železničářů si od ledna polepší v průměru o 5,6 procenta. A to navzdory tomu, že letos ČD očekávají opět ztrátu – téměř půl miliardy korun.

Vedení drah má totiž proti sobě při jednání partnera, který může zastavit české vlaky. Odborový svaz železničářů v čele s Jaroslavem Duškem má sílu zcela zablokovat železniční dopravu v zemi, šéfové mu proto raději vyjdou vstříc i za cenu mírných ústupků.

"Růst mezd se bude týkat především provozních zaměstnanců," uvedl mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Uzavření kolektivní smlouvy před Vánocemi ale letos není zdaleka pravidlem. Nejasnosti kolem toho, zda začne od 1. ledna platit nový zákoník práce, zdržely kolektivní vyjednávání, a tak zaměstnanci v desítkách velkých podniků ještě nevědí, o kolik více uvidí příští rok na výplatní pásce.

Příspěvek za páteční noc
"Loni jsme měli touto dobou uzavřenou zhruba třetinu smluv, letos tak pětinu," řekl Milan Šubrt z liberecké pobočky Asociace samostatných odborů.

Jednání jsou stále v plném proudu u České pošty, automobilky TPCA v Kolíně nebo Mostecké uhelné. V mladoboleslavské Škodě Auto začnou odbory licitovat o růstu platů až 30. ledna.

"Nyní teprve sbíráme podněty z jednotlivých dílen. Teprve pak se dohodneme, o kolik procent by měly platy růst," vysvětlil šéf odborů KOVO ve škodovce Jaroslav Povšík.

Odborářům se zatím podařilo vyjednat některé dílčí změny: třeba prémii 350 korun za práci z pátku na sobotu, příspěvky pro rodiče nebo zachování stávajících cen jídla ve firmě.

Velký vliv má silná koruna
Ne všechny podniky si však mohou dovolit svým zaměstnancům zvyšovat mzdy alespoň o inflaci. Především v textilním a obuvnickém průmyslu hospodaří firmy s velmi napjatými rozpočty.

Každý růst nákladů by pak zároveň znamenal nebezpečí ztráty konkurenceschopnosti. "Mzdy se u nás zvyšovat nebudou, nemůžeme si to vůbec dovolit," sdělil obchodní náměstek textilky OP Prostějov Mojmír Žák.

Za zmrazení platů podle něj může především silná koruna a státem nařízené zvyšování minimálních mezd, které se následně promítá i do vyšších platových kategorií.

"Zaměstnance ale platíme úkolově, kdo chce, může si slušně vydělat," upozorňuje Žák.

Odboráři přestřelili
Příliš důvodů ke spokojenosti nemají ani zaměstnanci nábytkárny Tusculum Třebíč. "Vyhodnocovali jsme plnění kolektivní smlouvy za rok 2006. Nepodařilo se naplnit ani letošní růst platů. Pro příští rok chceme, aby byl zajištěn růst alespoň o inflaci," plánuje tamní odborový předák Jiří Kovář. Průměrný výdělek v Tusculu je kolem 12 tisíc.

Mnohem náročnější požadavky předložili vedení firmy odboráři v otrokovickém Barumu Continental.
Podle informací MF DNES požadovali růst mezd až o patnáct procent, což vedení firmy striktně odmítlo.

Oficiálně se největší zaměstnavatel na Zlínsku k růstu mezd v příštím roce nevyjádřil, jednání však měla skončit kompromisem v podobě zvýšení platů o necelých pět procent.

Rozdíly se prohloubí
V příštím roce se budou i nadále rozevírat nůžky mezi nízkými a vysokými příjmy. Pro zastánce rovnostářství je to špatná zpráva, ale podle odborníků je to signál toho, že české ekonomice se daří.

Prohloubí se i rozdíly mezi jednotlivými regiony. "Už nyní je rozdíl ve mzdě například mezi Prahou a Karlovarským krajem kolem osmi a půl tisíce," připomněl analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank. Podle něj bude hlavní město i nadále dominovat.

Šanci na to, aby s ním držely kontakt, ale mají i Brno, Plzeň a Ostrava. "Tato města se stále častěji stávají sídlem světových gigantů ze sektorů služeb a technologií, kde jsou nadprůměrné platy," doplnil Michl.

Štědrým zaměstnavatelem bude v příštím roce také stát. Půl milionu úředníků, učitelů či sociálních pracovníků se může od ledna těšit na pětiprocentní zvýšení platu. To odpovídá přibližně tisícikoruně.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Facebook zkresloval informace o nelegálním obsahu. Němci mu dají pokutu

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Německo uložilo společnosti Facebook pokutu dva miliony eur (51 milionů korun) za to, že zkreslovala informace o...

Státní Čepro kvůli Babišovi prověří postavení Agrofertu v tendrech

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz