Piloti ČSA mají stávkovou pohotovost

  19:22aktualizováno  19:22
Piloti Českých aerolinií vstoupili do stávkové pohotovosti a domáhají se doplatků za přesčasy, práci v noci a pracovní pohotovost. Vedení podniku tyto částky podle odborů vypočítalo nepřesně. Národní letecký přepravce ale taková nařčení odmítá jako neopodstatněná.

Spor vznikl kvůli tomu, že od začátku roku platí nová pravidla pro odměňování přesčasů, daná novelizovaným zákoníkem práce.

Zatímco dříve měli piloti smluvní fixní mzdu, nyní musejí dostávat příplatky za přesčasovou práci. Několik měsíců se táhnoucí jednání o způsobu výpočtu přesčasů ale skončilo neúspěchem.

Podle odborového předáka Dušana Horáka totiž vedení na poslední schůzce sice přislíbilo vyplacení dlužných peněz, ale na základě nepřesné evidence s tím, že finanční částky za jednotlivé přesčasy nebyly pilotům dány ke schválení.

"My jsme s tím nesouhlasili. Šéf ČSA pan Kůla poté sám navrhl, aby byla vyplacena nejprve záloha a zbytek až po dořešení celé záležitosti," sdělil Horák. Piloti ale chtějí spornou záležitost uzavřít jednorázově. Podle jejich propočtů firma dluží každému pilotovi v průměru částky v řádech desítek tisíc korun.

Spory se vedou například o výpočet svátečních dní v cizině v době, kdy v tuzemsku jsou řádné pracovní dny.

Vedení národního leteckého přepravce podle mluvčího Dana Plovajka ale postupovalo při výpočtech zcela v souladu se zákoníkem práce.

"Veškeré přesčasy, ostatní příplatky a odměny byly proplaceny na základě vedené evidence. Jsme přesvědčeni, že nemohlo dojít k poškození pilotů," sdělil Plovajko s tím, že druhá odborová organizace, sdružující stewardy a letušky, nijak neprotestuje.

"Snahou odborové organizace pilotů je prosadit si několikanásobně vyšší příplatky, než stanovuje zákon," doplnil mluvčí.

Vyhlášení stávkové pohotovosti nijak neohrožuje provoz ČSA. Český národní letecký přepravce zaměstnává přibližně 350 dopravních pilotů a jen asi 250 z nich je členy odborů.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Najdete na iDNES.cz