Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šéf Penny Marketu: Neřídíme se jen Lidlem, na vyšší mzdy dáme sto milionů

  6:00
Penny Market přidá od letošního srpna svým zaměstnancům na prodejnách už počtvrté za poslední dva roky. Pokladní v Penny Marketu, který má v Česku 375 prodejen ve velkých i malých městech, bude brát minimálně dvacet tisíc korun měsíčně. O tom, zda to stačí, hovoří dlouholetý jednatel německého diskontního řetězce Martin Peffek.
Jednatel Penny Marketu Martin Peffek

Jednatel Penny Marketu Martin Peffek | foto: ČTK

Myslíte, že je poslední zvýšení mezd dostatečné?
Musíme se přizpůsobit tomu, co se děje na trhu, musíme reagovat. Je potřeba vážit si zaměstnanců, kteří u nás pracují, a proto musíme mít takové mzdy, které odpovídají práci, kterou odvádějí.

Zvenčí to vypadá, že lídrem ve zvyšování mezd je váš konkurent, německý diskontní řetězec Lidl. Zbytek obchodních řetězců se mu jen přizpůsobuje, dohání ho. Vy to tak nevnímáte?
Ten pocit určitě nemáme. Každý má svou mzdovou politiku. Někdo má takovou, která se týká jen mezd, někdo má mzdovou politiku založenou nejenom na mzdách, ale i na dalších benefitech, komplexním odměňování. Takže ano, možná to na první pohled vypadá, že Lidl platí s odstupem nejlépe, ale pro nás je důležité zhodnotit všechny faktory odměňování, nejenom mzdu, kterou můžeme dát na billboard.

Co kromě mzdy tedy nabízíte? Dnes všichni uvádějí, o kolik zvýšili mzdy, že poskytují stravenky, pět týdnů dovolené, to je takový standard…
Máme takzvanou kafeterii, což je systém benefitů. Každý zaměstnanec dostane na svůj účet, který je vedený na online platformě, každý měsíc určitý počet bodů. A ten může využít, jak uzná za vhodné. Benefitní kafeterie je u našich zaměstnanců velmi oblíbená, protože si mohou za body pořídit to, co potřebují. Je tam i několik výhod podporovaných státem. Takže například příspěvek na dovolenou je možné při platbě benefitními body vyčerpat do dvaceti tisíc bez zdanění.

Fotogalerie

Body dostávají podle toho, jak jsou u vás dlouho?
Ano, měsíčně, při jubileích, narozeninách a dalších příležitostech. A dostávají je i za nakupování v Penny Marketu, takže každý zaměstnanec může shromáždit velké množství bodů. Sám si pak rozhodne, co s nimi udělá.

Může je utratit u vás, předpokládám?
Přesně tak. Nebo za dovolenou, volnočasové aktivity, léky. Těch možností je opravdu hodně.

Když otevíráte novou prodejnu, shánějí se vám nyní zaměstnanci po zvýšení mezd lépe, nebo máte nedostatek nabídek?Kolik si zaměstnanec může za rok nashromáždit bodů, pro představu?
Záleží na tom, jak dlouho jste u Penny Marketu, jak často nakupujete. Ale absolutní roční minimum, které nashromáždí každý zaměstnanec, jsou čtyři tisíce bodů. Ty odpovídají čtyřem tisícům korun. Spousta zaměstnanců však dosahuje na několikanásobně větší částky.

Nemůžu říci, že bychom měli dostatek lidí, situace ale není horší než před rokem či před dvěma. Jsme si jisti, že opatření, která děláme, působí.

Jak často se u vás obměňují zaměstnanci?
Fluktuace na prodejnách je průměrně třicet pět procent. Oproti předchozím rokům se nám ji podařilo díky několika opatřením trochu zmírnit. V minulých letech jsme byli o něco výše.

I tak je třicet pět procent poměrně vysoké číslo. Byly někdy vůbec doby, kdy byla fluktuace výrazně nižší? V krizových letech?
Ne, v tuto chvíli jsme fluktuací na úrovni krizových let, výrazně nižší nikdy nebyla.

Martin Peffek (47)

Jednatelem Penny Marketu se stal v roce 2008, na starosti má finance a správu společnosti. Předtím působil v dalším německém diskontu, Plus Discount, který posléze koupila skupina Rewe, kam na českém trhu spadá i Penny Market. Zatím poslední výroční zpráva Penny Marketu uvádí, že zisk řetězce v roce 2016 dosáhl 487 milionů korun. Tržby se pohybovaly okolo 32 miliard.

Zmírnění přičítáte opatřením, jako je benefitní kafeterie?
Ano, tomu, co vše pro své zaměstnance děláme.

Odkdy funguje tento benefitní systém?
Ten jsme zavedli prvního června loňského roku. Ale je i spousta dalších opatření, třeba zásobujeme filiálky v noci. To znamená, že zaměstnanci nemusí ráno přijít do práce o tolik dříve a večer nemusí zůstávat později.

Když ale zásobujete v noci, tak musí do práce někdo jiný...
Máte dvě možnosti. Buď někdo musí být na filiálce už v půl šesté, protože přijede kamion se zbožím a on ho musí převzít. Nebo to filiálky s nočním zásobováním mají tak, že kamion přijede, zaměstnanci ráno přijdou a zboží už je ve skladu složené řidičem kamionu. Ničím se nezdržují, jen ho překontrolují a mohou doplňovat.

Zvyšování mezd je drahá záležitost. Šéf Aholdu nedávno mluvil o tom, že letošní růst mezd je bude stát půl miliardy korun ročně. Kolik vás?
Pokud se bavíme o letošním navyšování mezd, tedy od března a od srpna, jde o více než sto milionů korun.

Dá se takto pokračovat? Z čeho náklady financujete?
Musíme je financovat ze svého zisku.

Není to třeba na úkor toho, že méně expandujete či modernizujete?
Ne, je to na úkor zisku.

Myslíte si, že tlak na vyšší mzdy bude pokračovat?
Záleží na tom, jak bude prosperovat ekonomika. Předpovědi zatím jsou, že prosperovat bude. Uvidíme, jak se situace změní, jak bude stát podporovat pracovní příležitosti pro cizince, to má také velký vliv. Aspektů je docela dost.

Takže se těšíte na krizi?
To rozhodně říci nemůžeme. Ale víme všichni, že ekonomika je v současné době trošičku přehřátá.

Zaměstnanci obchodů obecně si v diskusích na různých pracovních serverech stěžují na nejbližšího nadřízeného, vedoucího prodejny nebo regionálního šéfa. Snažíte se nějak těmto problémům předcházet?
Určitě, máme systém školení. Teď se právě soustředíme na regionální manažery a manažery prodejen, které školíme v oblasti „leadershipu“ – v tom, jak komunikovat se zaměstnanci, jak vést tým lidí. Všechny tyto měkké dovednosti proškolujeme tak, aby klíčový prvek, tedy manažer na prodejně, byl pro lidi vzorem.

Objevují se někdy stížnosti zevnitř?
Samozřejmě, máme sedm tisíc zaměstnanců, takže stížnosti se objevují. Ale máme spoustu nástrojů, jak je řešit. Máme regionální manažery pro lidské zdroje, kteří navštíví prodejnu, kde k problémům dochází, a řeší je. Z vlastní zkušenosti musím říci, že to je z devadesáti procent pouze o komunikaci. Když tam pak pošlete člověka, který se sejde s oběma stranami a vyslechne si je, ve finále to dá dohromady a obě strany spolu lépe komunikují a třeba se i lépe chápou.

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Velká vepřová zeď. Čína našla účinnou obranu proti Trumpovým clům

Číňané každý rok zkonzumují více než 57 milionů tun vepřového, což je více než polovina celkové světové spotřeby. I proto se na první pohled zdálo překvapivé, když v rámci obchodních válek přišla...

Ruské „superletadlo“ dokončilo zkušební let. S motory ryze domácí produkce

Po více než třech letech od invaze se Rusku konečně podařilo zprovoznit své ryze domácí dopravní letadlo. Během pondělí stroj Suchoj SJ-100 úspěšně absolvoval první testovací let. Letoun není žádná...

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

Plísně, barviva, alergeny. Složení dubajské čokolády zděsilo německé úřady

Mánie kolem dubajské čokolády nekončí. Zájemce o pochutinu neodrazuje ani vysoká cena standardně přesahující i 500 korun za tabulku, ani nedostatek pistácii, kvůli němuž se ze sladké pochoutky stalo...

Vzestup a pád elektra Okay. Podnik nezvládl přechod na prodej přes internet

Premium

Na vrcholu slávy měl více než 150 prodejen v Česku i na Slovensku, roční obrat více než pět miliard korun a zaměstnával přes 1 500 lidí. To vše je nyní minulost. Řetězec s elektronikou Okay...

Prodejce elektroniky Okay je v úpadku, rozhodl soud v Brně

Brněnský prodejce elektroniky Okay je v úpadku. Krajský soud v Brně o tom rozhodl na základě návrhu, který na sebe podala sama firma, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku. Věřitelé mají nyní...

24. března 2025  16:07

Průmysl ze zeleného údolí. Fabrika v Kamenici zásobuje svět už přes 200 let

Obec Kamenice ležící jihovýchodně od Prahy je známá nejen přírodou a rozlehlými lesy, které jsou pro tuto oblast typické. V nížině tam stojí už více než 200 let průmyslový závod. Ve dvacátých letech...

24. března 2025

Až 240 sudů za hodinu. Pivovar Svijany si k rekordnímu roku nadělil novou linku

Nejvíce piva ve své přes čtyři sta let trvající historii vyrobil rodinný Pivovar Svijany. Celkem tu vloni uvařili a prodali téměř 728 tisíc hektolitrů piva. To stále častěji míří do menších,...

24. března 2025  14:36

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

24. března 2025  13:30

Česko se bez plynu neobejde, investice do kotlů se vyplatí, shodují se odborníci

Spotřeba plynu v Česku vzroste do roku 2040 až o čtvrtinu. Zemní plyn se stane minimálně v následujících dvou dekádách hlavním palivem při dekarbonizaci energetiky v ČR. Shodli se na tom odborníci na...

24. března 2025  11:55

Developer Kunovský: Nedostatek bytů je tikající bomba. Hrozí politický rozvrat

Rozstřel

Český trh s bydlením se potýká s dlouhodobou stagnací a nedostatkem dostupných bytů. Podle předsedy představenstva společnosti Central Group Dušana Kunovského je situace alarmující a stát do výstavby...

24. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vrátíme se, až tam Trump nebude. Někteří Evropané ruší dovolenou v USA

Někteří evropští turisté vyhlásili svou soukromou odvetu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a ruší své naplánované cesty do USA. Protestují tak proti jeho obchodní i mezinárodní politice....

24. března 2025  9:53

Je fentanyl příčina, anebo záminka? Za co všechno může a nemůže Čína

Už na počátku února se americký prezident rozhodl zavést dodatečné desetiprocentní clo na veškerý dovoz z Číny do USA. Jen o měsíc později Trump tuto obchodní bariéru dokonce zdvojnásobil na 20...

24. března 2025

Lidí můžeme vozit i víc, příměstské linky jsou ale na hraně kapacit, říká šéf ČD

Premium

Hromadná přeprava uhlí, oceli a dalších průmyslových komodit řada let pomáhala udržet mimo jiné i osobní dopravu nad vodou. S postupujícím omezováním emisí v evropském průmyslu se ale roky zažitá...

24. března 2025

Estonské startupy jsou na postupu. Spatřily příležitost v evropském zbrojení

Estonská technologická scéna je na vzestupu. Podle dostupných dat má země nejvíce miliardových startupů na obyvatele v Evropě. Existuje zde nyní asi sto firem zaměřených na obranu, polovina z nich...

23. března 2025

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

23. března 2025

Nejsou to jen auta. Čína ekonomicky drtí Německo i v dalších odvětvích

Čína čím dál více ohrožuje evropský průmysl, který i kvůli rostoucím cenám energií ztrácí svou konkurenceschopnost. V případě Německa to platí dvojnásob. Nejsou to ale jen automobilky, které se...

23. března 2025