Přívěsky už netáhnou, Pandora chce krizi řešit větším počtem prodejen

  8:47aktualizováno  8:47
Nepříznivý vývoj během posledních měsíců chce dánská šperkařská společnost Pandora zvrátit rychlejší expanzí. Ještě letos hodlá ve světě otevřít 250 nových prodejen místo původně plánovaných dvou set. Firmu trápí klesající zájem o její klíčový produkt, přívěsky na „přizpůsobitelné“ náramky.

Náramek z limitované valentýnské edice, Pandora | foto: archiv firmy

Vyšší počet vlastních obchodů se šperky by se měl pozitivně projevit na celoročních příjmech firmy. Pandora předpokládá, že díky více prodejnám vydělá 1,4 miliardy dánských korun (téměř pět miliard korun) místo původně očekávané miliardy.

Fotogalerie

Spolu s otevíráním nových prodejen přijde však i propouštění. Opustit své dosavadní pozice budou muset hlavně dělníci v Thajsku, kde se vyrábějí veškeré šperky, které Pandora prodává. Prozatím společnost hovoří o tom, že odejít bude muset přibližně 400 lidí.

Důvodem probíhajících změn je klesající popularita klíčového produktu, který Pandoru proslavil. Značka se stala synonymem „přizpůsobitelných“ náramků, na které se navlékají jednoduché přívěsky. Ty se dnes na českém trhu prodávají v ceně přibližně tisíc korun za kus.

A právě přívěsky z nové kolekce Pandory, která má za sebou první kompletní čtvrtletí na pultech, zaznamenaly ze všech produktů nejmenší úspěch. Náramky a přívěsky se přitom na tržbách dánské firmy podílejí z 20 procent.

Zákazníci preferují jednodušší ozdoby

Opadávající zájem o přívěsky firma odůvodňuje tím, že zákazníci teď pro své ruce preferují jednodušší ozdoby. „Spotřebitele stále přitahuje tento koncept, ale nosí na náramcích méně přívěsků, a tudíž je nakupují v menším množství,“ tvrdí ve své zprávě pro investory Pandora. 

Společnost navíc byla nucena ve světle posledního vývoje na trhu upravit svůj finanční výhled pro letošní rok. Místo původně očekávaného růstu příjmů o zhruba deset procent by se měly zvýšit maximálně o 4 až 7 procent. Akcie firmy na korekci zareagovaly propadem o více než dvacet procent.

Pravidelné obměňování nabídky šperků představuje důležitou součást strategie firmy. Nicméně poslední kolekce, kterou Pandora představila v lednu ve své domovské Kodani, se jí zatím z hlediska prodejů příliš nepodařila. „Čtvrtletní výsledky ukazují, že tato transformace bude trvat déle, než se původně očekávalo,“ uvedla společnost.

Akcie jsou na čtyřletém minimu

Problémy vedly během minulého týdne až k odvolání výkonného ředitele Anderse Coldinga Friise, který oznámil, že odstoupí 31. srpna. O jeho odchodu se vzhledem k slabým výsledkům firmy spekulovalo už několik měsíců.

Nedávno jmenovaný finanční ředitel společnosti Anders Boyer přiznal serveru CNN Money, že Pandora momentálně prochází „velice složitým obdobím“. Její akcie ztratily od začátku roku přibližně polovinu hodnoty a propad z minulého týdne poslal jejich cenu na čtyřleté minimum. 

Pandora v současnosti vlastní téměř 2 600 obchodů po celém světě. Ve více než šesti stovkách z nich ale došlo k útlumu prodejů, uvedla BBC. Pokles zasáhl kromě Velké Británie také provozovny ve Spojených státech. Tamní trh je přitom pro dánskou společnost klíčový, poškozuje ji zejména snížení počtu návštěvníků obchodních center, kteří čím dál častěji nakupují na internetu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Najdete na iDNES.cz