Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Ott: Orco beru jako válku, je potřeba bojovat každý den

  9:34aktualizováno  9:34
Čtyřiačtyřicetiletý Jean-Francois Ott si před 18 lety začal v Praze plnit svůj "americký sen". Po úspěšném prodeji první budovy, kterou koupil jen na zkoušku, založil stavební firmu Orco.

Jean-François Ott | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Ta se úspěšně rozpínala do řady zemí ve střední Evropě a Ottovo sebevědomí rostlo. "Cítil jsem se jako Superman," říká. Dnes, když ztratil kontrolu nad svou firmou a hodnota akcií se meziročně propadla o více než 90 procent, se už tak necítí.

"Všechno v životě je křehké - zdraví, láska, přátelství i budoucnost firmy - ale já věřím tomu, že současnou bouři přežiji a budu dál budovat své stavební vize, které přetrvají alespoň sto let," věří duchovní otec Orka.

V mládí jste pracoval jako broker. Co je horší - ztrácet peníze jako makléř, nebo jako jejich vlastník?
Jako broker jste hráč - ztrácíte, vyhráváte. Je to jen věc čísel. Nyní je v tom mnohem více. Když ubývají peníze, ztrácíte jako podnikatel a vlastník celý dlouholetý příběh. Peníze jsou jen částí celého utrpení. Když se podívám zpátky, promítá se mi před očima celé osmnáctileté úsilí. Teď se ten příběh otřásá a vy vnímáte minulost, přítomnost, budoucnost, sny, klienty a vaše vize... Má to pro mne obrovskou hodnotu a cítím to obzvlášť silně, když přijedu do Prahy, kde to vše začínalo...

Dovedete si představit, že skončíte a budete dělat něco jiného?
Nepředstavuji si to, plně se soustředím na Orco, na 200 procent. Beru to jako válku, ve které je potřeba bojovat každý den. A já věřím ve vítězství, i když nevím, kdy přijde.

Někteří analytici odhadují, že pokud krize potrvá více než tři roky, nepřežijete.
Nemám žádný takový scénář. Dávám si tři otázky. Máme klienty? Jsou spokojeni? Vrací se k nám? Už 18 let jsou ty odpovědi: Ano, ano, ano. A dokud to tak bude, tak to vše má smysl.

Kdy odhadujete, že krize skončí?
Burzy by se mohly odrazit ode dna už v polovině letošního roku. Celý realitní byznys ale potřebuje na svůj rozjezd více času. Je těžké to odhadovat, ale já věřím tomu, že do dvou let by se to mohlo zlepšit.

Máte strach o budoucnost podniku?
Ano, mám. Nechci přirovnávat podnik k dítěti, ale trochu podobné to je. Vyrůstá vám před očima a po 18 letech vidíte, že přijde jedna velká krize, která tím otřásá. Ale já nepočítám, že vše skončí a já půjdu chytat ryby. Ne!

Několik minoritních akcionářů založilo sdružení SOS Orco, chtějí vaši rezignaci, bojíte se jich?
Ne, vážím si jich, protože otevřeně říkají, co si myslí. Anonymní diskusi nenávidím, ale takovouto vítám a těším se na ni. Rezignovat se nechystám, ale doufám, že společně dokážeme najít cestu, jak Orku co nejvíce pomoci.

Jean-Francois Ott

Šéf Orco Property Group. Stavební firmu Orco založil v roce 1991. V únoru 2007 byla na vrcholu, akcie se prodávaly za 3 706 korun. Pak ale nastal strmý pád. Ott přišel o většinu podílu kvůli nucenému výprodeji akcií, které sloužily jako zástava obchodů rodinné firmy Ott & Co. Jeho podíl se smrskl z více než 12 procent na 1,6 procenta. Aktuálně firma dostavěla sídlo rádia Svobodná Evropa.

Narážíte zřejmě na spekulace o tom, že vedení Orka opustilo osm lidí a další čtyři byli propuštěni?

Ano, je to absolutní nesmysl. Představenstvo mělo 11 lidí a nyní jich má devět. Stejně jako jiné firmy, i my jsme k tomu v rámci úspor a pružnějšího řízení museli sáhnout.

Podle týdeníku Czech Business Weekly museli viceprezidenti opustit vedení proto, že jednali o převzetí firmy švýcarským fondem Cogef, který jste odmítl. Je to pravda?
Ne, žádná jednání o převzetí nikdy nebyla.

PPF a ECM Group vytvoří společný realitní holding. Uvažujete i vy o podobném spojení s jiným investorem?
My jsme o vstupu investora do celé společnosti nikdy neuvažovali. Nepočítám s tím ani do budoucnosti, i když to nevylučuji. Vždy jsme jednali o vstupu jen do určitých projektů a tak je tomu i nyní.

Krize vás nutí šetřit. Jaké projekty dokončíte a které odložíte?
Soustředíme se na Prahu, Berlín, Bratislavu, Varšavu, Budapešť a síť hotelů v Chorvatsku. Aktivity v Rusku, kde máme hotel a logistickou firmu a pracuje tam pro nás zhruba 1 100 lidí, omezíme. A v Česku omezíme projekty mimo Prahu, tedy v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Vrchlabí.

V roce 2007 jste řekl, že do čtyř let postavíte 11 000 bytů, převážně v Česku. Kolik jich tedy do roku 2011 postavíte?
Tento plán se samozřejmě zpomalí. Ale pokud započítám pražské projekty jako Bubny, Benice, Tyršův vrch, palác Archa, Citadelu, Vysočanskou bránu či objekty Mostecká u Karlova mostu, tak se na šest až sedm tisíc bytových jednotek můžeme dostat, ale v delším horizontu.

Zmínil jste obří projekt Bubny za tři miliardy eur, kdy začnete stavět?
Nejdříve musí město schválit změnu územního plánu. Doufáme, že k tomu dojde do konce tohoto roku. Pak budeme žádat o stavební povolení, a až ho získáme, můžeme začít stavět první část kancelářských komplexů na severozápadní straně.

Máte už nějaké zájemce?
Sháněním jsme pověřili britskou společnost DTZ. Má tak na to nyní téměř rok. Platí pravidlo, že nejdříve musíme sehnat 50 procent předprodejů, pak se teprve pustíme do stavby.

Developeři, kteří soutěžili o pozemky Bubny, říkají, že vaše nabídka 1,1 miliardy korun byla přemrštěná a že aby se vyplatila, musí být celý projekt "prošpikován" budovami a nebude v něm místo na zeleň.
Chápu, že ostatní soutěžící mohou cítit hořkost, protože Bubny jsou velmi atraktivní, ale v našich investicích patří k jedněm z nejlevnějších, pokud uvažuji cenu na metr čtvereční. Že by projektu chyběly zelené plochy, je nesmysl. Bez nich to nejde.

Změnila krize nějak vaše plány ohledně toho, jak by měly Bubny vypadat?
Ano. Před dvěma lety byl palivem pro podnikání jen soukromý sektor, ale já věřím tomu, že letos a v dalších letech tím palivem bude stále častěji veřejný sektor. Hodně úřadů se chce stěhovat, své místo chtějí měnit i ministerstva. Také univerzity, koleje a nemocnice si tam dokážu představit více než dříve. Máme už připraveny nové vizualizace a budeme o nich diskutovat s jednotlivými úřady.

Kdo bude tyto projekty platit?
Stát, Evropská unie či soukromí investoři. Ve světě mají soukromí investoři například daňové úlevy tehdy, když se zavážou ubytovávat například studenty na 10-15 let. Platí to ve Francii, Německu, Anglii, Itálii, tak proč ne v Česku.

Ceny nemovitostí a pozemků klesly. Nepřesahují už dluhy hodnotu majetku firmy?
Podle posledního ohodnocení z června minulého roku máme v nemovitostech 2,4 miliardy eur, více než 100 milionů máme v akciích, dluhopisech, dalších podílech a podobných instrumentech. Dluh byl tehdy asi 1,4 miliardy eur. Je pravda, že ceny nemovitostí od té doby klesly, někdo odhaduje pět procent, jiný dvacet, ale i po této změně je stále hodnota majetku připadající na akcii kladná. Přesné číslo mohu dát až 17. března, kdy zveřejníme všechny výsledky.

  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Manažerovi PPF se zelení. Jeho firma se stala evropskou chmelovou jedničkou

Zemědělská skupina Agro-Chmel manažera PPF Ladislava Chvátala získala loni stoprocentní podíl ve společnosti PP servis,...

Cider od Kofoly. Po Ondrášovce a Korunní koupila i F. H. Prager

Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce ciderů, firmu F. H. Prager. Cenu transakce se ani jedna ze stran...

Ojetiny jedou. Autobazary AAA loni zvýšily prodej na rekordních 86 000 vozů

Skupina autobazarů AAA Auto zvýšila loni prodej o 3 000 aut na rekordních 86 000 vozů. Největším trhem bylo Česko se 47...

Spoření na penzi je byznys, který stále láká. O klienty se porve Partners

Skupina Partners podnikatele Petra Borkovce spustí penzijní společnost. A uvažuje i o bance. Už dnes si Češi mohou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz