Odboráři chtějí vědět, proč Siemens končí. Silnou korunu odmítají

  14:35aktualizováno  14:35
Odboráři bojují o zachování pracovních míst pro tisíc zaměstnanců pražské továrny Siemens na výrobu kolejových vozidel. Předáci ze svazu KOVO předložili vedení firmy své požadavky. Chtějí, aby společnost vysvětlila ekonomické důvody rušení závodu.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem | foto: Michal Šula, MF DNES

Odboráři požadovali na dopolední schůzi se zástupci vedení podniku Siemens ustavení vyjednávací skupiny. "Nechceme jednat s nikým, kdo má pouze formální postavení," řekl předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Podle mluvčího Siemensu Petra Sedláčka už firma pracuje na vytvoření seznamu osob, které budou s odboráři vyjednávat. "Budou tam lidé, kteří budou mít rozhodovací kompetence," řekl. Odboráři a zástupci firmy Siemens mají dvě společné priority: zachování co nejvíce možných pracovních míst v podniku na Zličíně a zachování průmyslové výroby.

Odboráři budou po firmě žádat vysvětlení ekonomických důvodů rušení pražského závodu. Odmítají přitom, že by oním důvodem byla silná koruna. Středula uvedl, že kvůli rekordnímu posilování koruny musí být naopak náklady na výrobu v Česku nejnižší.

Siemens to ale označil za "ekonomický nesmysl". "Jen mzdy se za poslední rok nebo dva zvedly o 70 procent z hlediska nákladů v eurech," sdělil mluvčí Siemensu.

Když zkrachuje jednání, budeme stávkovat
Šéf odborářů také varoval před snižováním hodnoty firmy. Zmínil, že v souvislosti s možným prodejem podniku, který zaměstnává skoro 1 000 zaměstnanců, může dojít k přesunu 150 inženýrů z Prahy do regionálních podniků. Tuto informaci má Středula z "důvěryhodných zdrojů", ale sám sdělil, že není podložená. "Pokoušel jsem se tu informaci ověřit a zatím její potvrzení nemám," reagoval mluvčí Siemensu.

Předák odborového svazu KOVO se také podivoval nad tím, že před rozhodnutím o ukončení výroby Siemensu v Praze byla v Německu uzavřena dohoda o ochraně pracovních příležitostí. "Proč totéž nebylo uzavřeno u nás? Proč s námi nikdo do té doby nejednal?" ptal se Středula.

"Jsme připraveni při konfliktu v průběhu jednání zastavit práci. Není to už jen výhrůžka, ale konstatování, protože za námi stojí všichni pracovníci," dodal šéf odborářů. Sedláček nedákázal odhadnout, jak budou další jednání probíhat.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Najdete na iDNES.cz