OBRAZEM: U letiště v Mošnově vznikají projekty za miliardy korun

  14:19aktualizováno  14:19
Ještě před lety to byla bezvýznamná vesnice, u které postavili letiště. V poslední době se však Mošnov na Novojičínsku stává stále častěji místem, kam míří další firmy. Letos by zde investor HB Reavis Group měl začít stavět letištní překladiště zboží, v příštím roce velké železniční překladiště.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ... - Mošnov, kde stojí letiště, láká další investory. | foto: Kania

Další investicí, tentokrát krajskou, je plánovaná výstavba bezpečnostního centra u letiště, které by mělo sdružit v jedné moderní budově řízení letového provozu, meteorology, ostrahu, policii, hasiče, záchranáře a celníky.

"Jde o velké a zajímavé projekty, které jsou připraveny," říká Marek Kania, ředitel projekční kanceláře Kania, která vypracovala projekty nejen obou překladišť, ale také bezpečnostního centra.

Železniční překladiště.

Železniční cargo nabídne přepravcům 120 tisíc čtverečních metrů hal. "Největší hala bude mít rozlohu dvanácti fotbalových hřišť," dodal Marek Kania.

Kromě přepravců by mohli překladiště využít také výrobci, pro které by mohlo být výhodné dopravované zboží v nedalekých halách v průmyslové zóně dále montovat, nebo jinak zpracovávat.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ...Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci či řízení letového provozu...

Investoři ze slovenské společnosti HB Reavis Group si od obou překladišť v Mošnově hodně slibují. "Rozvojové území v Mošnově má i díky našemu investičnímu záměru potenciál stát se prvním průmyslově urbanizovaným územím v zemi s promyšleným a systémovým zapojením alternativních druhů dopravy, tedy územím vystavěném na principu trvale udržitelného rozvoje," uvedl generální manažer projektu společnosti HB Reavis Group Hanuš Krejčí.

Region získá místa, raduje se starosta

Nové investice v obci vítá také starosta Mošnova Roman Máca. "Za posledních pár let máme díky novým firmám v průmyslové zóně a na letišti zhruba o dvacet až třicet procent vyšší přínos z daní do obecního rozpočtu," řekl starosta Roman Máca.

Přínosem je díky novým firmám více pracovních míst. "V některých městech a obcích v okresu Nový Jičín se míra nezaměstnanosti blíží dvaceti procentům. U nás se drží mezi pěti až šesti procenty. To je přijatelná výše," uvedl starosta Mošnova.

Letištní překladiště.

Dříve měli lidé z Mošnova zaměstnání především na místním letišti, kde pracovali například v obslužných činnostech. "Teď, díky novým společnostem v rámci letiště či v průmyslové zóně, přibylo obyvatel Mošnova, kteří se už nemusejí trmácet za prací desítky kilometrů daleko. Ráno sednou na kolo a za pět minut jsou v práci," dodal mošnovský starosta Roman Máca.

Přiznává, že u některých obyvatel Mošnova tak razantní rozvoj obce vzbuzuje i nelibost. "Nezakrývám to, ale jde o menšinu lidí, kteří by chtěli mít klídek. Na druhou stranu ale vše postupuje podle územního plánu," řekl starosta.

Co vznikne v mošnově

Moravskoslezský kraj připravuje stavbu objektu bezpečnostního centra za 800 milionů korun. Soukromý investor pak hodlá u letiště postavit letištní překladiště za 375 milionů a železniční překladiště za více než 3 miliardy.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Zaměstnance Škody čekají díky zvýšení mezd a prémiím stotisícové výplaty

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Většina zaměstnanců automobilky Škoda by s příští výplatou měla dostat i rozsáhlé prémie. Díky nim částka na výplatní...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Prohibice upadla v zapomnění. Palírna U Zeleného stromu opět jede naplno

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

Obvyklé úrovně z dob před metanolovou aférou už opět dosahují tržby tuzemské likérky Palírna U Zeleného stromu, která...

Najdete na iDNES.cz