OBRAZEM: U letiště v Mošnově vznikají projekty za miliardy korun

  14:19aktualizováno  14:19
Ještě před lety to byla bezvýznamná vesnice, u které postavili letiště. V poslední době se však Mošnov na Novojičínsku stává stále častěji místem, kam míří další firmy. Letos by zde investor HB Reavis Group měl začít stavět letištní překladiště zboží, v příštím roce velké železniční překladiště.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ... - Mošnov, kde stojí letiště, láká další investory. | foto: Kania

Další investicí, tentokrát krajskou, je plánovaná výstavba bezpečnostního centra u letiště, které by mělo sdružit v jedné moderní budově řízení letového provozu, meteorology, ostrahu, policii, hasiče, záchranáře a celníky.

"Jde o velké a zajímavé projekty, které jsou připraveny," říká Marek Kania, ředitel projekční kanceláře Kania, která vypracovala projekty nejen obou překladišť, ale také bezpečnostního centra.

Železniční překladiště.

Železniční cargo nabídne přepravcům 120 tisíc čtverečních metrů hal. "Největší hala bude mít rozlohu dvanácti fotbalových hřišť," dodal Marek Kania.

Kromě přepravců by mohli překladiště využít také výrobci, pro které by mohlo být výhodné dopravované zboží v nedalekých halách v průmyslové zóně dále montovat, nebo jinak zpracovávat.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ...Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci či řízení letového provozu...

Investoři ze slovenské společnosti HB Reavis Group si od obou překladišť v Mošnově hodně slibují. "Rozvojové území v Mošnově má i díky našemu investičnímu záměru potenciál stát se prvním průmyslově urbanizovaným územím v zemi s promyšleným a systémovým zapojením alternativních druhů dopravy, tedy územím vystavěném na principu trvale udržitelného rozvoje," uvedl generální manažer projektu společnosti HB Reavis Group Hanuš Krejčí.

Region získá místa, raduje se starosta

Nové investice v obci vítá také starosta Mošnova Roman Máca. "Za posledních pár let máme díky novým firmám v průmyslové zóně a na letišti zhruba o dvacet až třicet procent vyšší přínos z daní do obecního rozpočtu," řekl starosta Roman Máca.

Přínosem je díky novým firmám více pracovních míst. "V některých městech a obcích v okresu Nový Jičín se míra nezaměstnanosti blíží dvaceti procentům. U nás se drží mezi pěti až šesti procenty. To je přijatelná výše," uvedl starosta Mošnova.

Letištní překladiště.

Dříve měli lidé z Mošnova zaměstnání především na místním letišti, kde pracovali například v obslužných činnostech. "Teď, díky novým společnostem v rámci letiště či v průmyslové zóně, přibylo obyvatel Mošnova, kteří se už nemusejí trmácet za prací desítky kilometrů daleko. Ráno sednou na kolo a za pět minut jsou v práci," dodal mošnovský starosta Roman Máca.

Přiznává, že u některých obyvatel Mošnova tak razantní rozvoj obce vzbuzuje i nelibost. "Nezakrývám to, ale jde o menšinu lidí, kteří by chtěli mít klídek. Na druhou stranu ale vše postupuje podle územního plánu," řekl starosta.

Co vznikne v mošnově

Moravskoslezský kraj připravuje stavbu objektu bezpečnostního centra za 800 milionů korun. Soukromý investor pak hodlá u letiště postavit letištní překladiště za 375 milionů a železniční překladiště za více než 3 miliardy.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Státní Čepro kvůli Babišovi prověří postavení Agrofertu v tendrech

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra...

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz