OBRAZEM: U letiště v Mošnově vznikají projekty za miliardy korun

  14:19aktualizováno  14:19
Ještě před lety to byla bezvýznamná vesnice, u které postavili letiště. V poslední době se však Mošnov na Novojičínsku stává stále častěji místem, kam míří další firmy. Letos by zde investor HB Reavis Group měl začít stavět letištní překladiště zboží, v příštím roce velké železniční překladiště.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ... - Mošnov, kde stojí letiště, láká další investory. | foto: Kania

Další investicí, tentokrát krajskou, je plánovaná výstavba bezpečnostního centra u letiště, které by mělo sdružit v jedné moderní budově řízení letového provozu, meteorology, ostrahu, policii, hasiče, záchranáře a celníky.

"Jde o velké a zajímavé projekty, které jsou připraveny," říká Marek Kania, ředitel projekční kanceláře Kania, která vypracovala projekty nejen obou překladišť, ale také bezpečnostního centra.

Železniční překladiště.

Železniční cargo nabídne přepravcům 120 tisíc čtverečních metrů hal. "Největší hala bude mít rozlohu dvanácti fotbalových hřišť," dodal Marek Kania.

Kromě přepravců by mohli překladiště využít také výrobci, pro které by mohlo být výhodné dopravované zboží v nedalekých halách v průmyslové zóně dále montovat, nebo jinak zpracovávat.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ...Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci či řízení letového provozu...

Investoři ze slovenské společnosti HB Reavis Group si od obou překladišť v Mošnově hodně slibují. "Rozvojové území v Mošnově má i díky našemu investičnímu záměru potenciál stát se prvním průmyslově urbanizovaným územím v zemi s promyšleným a systémovým zapojením alternativních druhů dopravy, tedy územím vystavěném na principu trvale udržitelného rozvoje," uvedl generální manažer projektu společnosti HB Reavis Group Hanuš Krejčí.

Region získá místa, raduje se starosta

Nové investice v obci vítá také starosta Mošnova Roman Máca. "Za posledních pár let máme díky novým firmám v průmyslové zóně a na letišti zhruba o dvacet až třicet procent vyšší přínos z daní do obecního rozpočtu," řekl starosta Roman Máca.

Přínosem je díky novým firmám více pracovních míst. "V některých městech a obcích v okresu Nový Jičín se míra nezaměstnanosti blíží dvaceti procentům. U nás se drží mezi pěti až šesti procenty. To je přijatelná výše," uvedl starosta Mošnova.

Letištní překladiště.

Dříve měli lidé z Mošnova zaměstnání především na místním letišti, kde pracovali například v obslužných činnostech. "Teď, díky novým společnostem v rámci letiště či v průmyslové zóně, přibylo obyvatel Mošnova, kteří se už nemusejí trmácet za prací desítky kilometrů daleko. Ráno sednou na kolo a za pět minut jsou v práci," dodal mošnovský starosta Roman Máca.

Přiznává, že u některých obyvatel Mošnova tak razantní rozvoj obce vzbuzuje i nelibost. "Nezakrývám to, ale jde o menšinu lidí, kteří by chtěli mít klídek. Na druhou stranu ale vše postupuje podle územního plánu," řekl starosta.

Co vznikne v mošnově

Moravskoslezský kraj připravuje stavbu objektu bezpečnostního centra za 800 milionů korun. Soukromý investor pak hodlá u letiště postavit letištní překladiště za 375 milionů a železniční překladiště za více než 3 miliardy.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Další z rubriky

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Soud se zastal společnosti FAU, uspěla se čtyřmi žalobami vůči státu

Logo opavské společnosti FAU obchodující s pohonnými hmotami

Opavská společnost FAU uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutí finanční správy a celníků. Pátou žalobu...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Najdete na iDNES.cz