Kellnerova O2 ukazuje lidskou tvář, o zisk se rozdělí s akcionáři

  16:12aktualizováno  16:12
Telekomunikační společnost O2, kterou z velké části ovládá skupina PPF Petra Kellnera, očekává, že letos vydělá kolem pěti miliard korun čistého. A téměř celý zisk podle firemního výhledu rozdělí akcionářům. Zatímco v první polovině roku akcionáře stresovaly zprávy o plánovaném zadlužení firmy a úsporné dividendové politice, nyní jim vedení operátora ukazuje přívětivější tvář.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: O2

Tvrdým hájením svých televizních práv, které řadu diváků připravilo o fotbalovou Ligu mistrů na zahraničních stanicích, si příliš sympatií nezískal (více čtěte zde: Ligu mistrů smíte vidět jen u nás, vymohla si O2). Avšak směrem ke svým akcionářům si to začíná operátor O2 pozvolna žehlit. Alespoň u těch, kteří vydrželi psychologický tlak z první polovinu roku. Díky nejrůznějším náznakům, které v té době vedení modrého operátora ve spolupráci s manažery majoritního vlastníka PPF vypouštělo na trh, se hodnota akcií zhroutila na historická minima, analytici radili ústup a řada drobných akcionářů své podíly raději vyprodávala.

Byla to bezesporu mistrovská hra, která vedla k cílenému zlevnění celé firmy ve správný čas, čehož využili někteří spekulanti z řad velkých štik českého a slovenského byznysu (více čtěte zde). Od poloviny roku, kdy se O2 rozdělilo na dvě firmy - infrastrukturní Cetin a maloobchodní O2, je všechno ale jinak. Vedení „nového“ O2 hýří optimismem, hodnota akcií roste a čerstvá čísla růžová očekávání managementu jen potvrzují.

Ve třetím čtvrtletí firmě vyskočil meziročně zisk o více než 40 procent, provozní zisk EBITDA pak o čtvrtinu. Samotné tržby sice spíše stagnovaly, k růstu ziskovosti pomohly zejména nákladové úspory. Projevily se zejména nižší leasingové platby Cetinu, či konec poplatků za značku. Za prvních devět měsíců roku operátor utržil 27,7 miliardy korun a EBITDA byla 7,5 miliardy korun. Firma pak očekává, že za celý rok vydělá kolem pěti miliard čistého.

Ostrých loktů již netřeba

Navíc už dnes nejsou potřeba ostré lokty, a tak společnost O2 po několik kvartálech mlžení odkryla plány pro dividendovou politiku. Vyplácet chce kolem 100 procent svého celoročního zisku. „Zjednodušení způsobu, jakým řídíme společnost, nám pomohlo snížit provozní náklady o 22 procent. Celkově se nám podařilo jak stabilizovat naše výnosy, tak navýšit čistý zisk. Naším záměrem je ho vyplatit akcionářům v plné výši v podobě dividendy,“ uvedl Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2.

Nejde jen o úlitbu drobným akcionářům. Nejvíce peněz logicky zamíří na účty Kellnerovy PPF, která drží podle posledních informací asi 85 procent akcií firmy.

Podle analytiků se sice firmě brzy vyčerpají jednorázové úspory, avšak pozvolna by se měly projevovat nové příjmy. „O2 má stále prostor náklady snižovat, ale dynamika se zpomalí. Ty největší škrty už byly udělány a dále to půjde pomaleji. Nové příjmy budou nabíhat pomalu, O2 TV je sice dobrý projekt, ale bude trvat dlouhou dobu, než se to nějak významněji projeví. Zdrojem budoucnosti jsou podle mého názoru mobilní data,“ zamýšlí se Tomáš Menčík z makléřské společnosti Cyrrus.

Také Ondřej Cabejšek ze společnosti Wood & Company potvrzuje, že aktuální výsledky vypovídají o velmi dobrém stavu firmy i o udržitelnosti výsledků do budoucna. „Nyní je ale na řadě opět začít růst v příjmech, což bude nejtěžším úkolem u fixních služeb, kde firma čelí podinvestované infrastruktuře a kvalitní konkurence z řad kabelových operátorů,“ říká Cabejšek. Nové příjmy by podle něj mohly dodat obnovené kontrakty se státním sférou, kde je O2 tradičně velmi aktivní.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Tesco dokončilo prodej domu My v Praze, chystá se rekonstrukce

Obchodní dům My v centru Prahy

Tesco prodalo svou další nemovitost. V rámci dlouhodobých plánů na rozprodej části svého majetku dokončilo prodej...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Najdete na iDNES.cz