Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Umělci draží digitální díla za miliony. Hodnotu jim vdechly kryptoměny

Létající kočka, skórující LeBron James a Trump, jehož si nikdo nevšímá... To jsou jen některé motivy digitálních uměleckých děl, které se za poslední měsíc vydražily za stovky tisíc dolarů. Trend má své příznivce a odpůrce. Ti první ohlašují novou éru, v níž umělci budou mít v online prostoru možnost zpeněžit svá díla, odpůrci připomínají, že jediné, co kupci digitálního umění získávají, je pocit jedinečnosti.

Nyan Cat | foto: Depositphotos

Uběhlo deset let od doby, kdy se na YouTube objevila jednoduchá animace růžové kočky Nyan Cat, která za sebou zanechává duhovou stopu. Animované zvíře se stalo miláčkem internetových fór a virálním fenoménem, než se na něj v průběhu času, stejně jako na každý internetový trend, tak trochu zapomnělo.

Na konci ledna však Nyan Cat zažila svůj comeback. Autor animace Chris Torres umístil jedinečnou verzi této postavičky do dražby na webové stránce Foundation, která slouží k nákupu a prodeji digitálního zboží a na níž se platí kryptoměnou ether. K překvapení Torrese se na portálu v posledních hodinách aukce strhla o artefakt dražební válka. 

Nyan Cat nakonec získal anonymní kupec za 580 tisíc dolarů (12,8 milionů korun). Létající kočka pokořila vrchol trhu digitálního umění, avšak dlouho se na místě nejhodnotnějšího kryptodíla nevyhřívala.

Michelangelem online prostoru je dnes digitální umělec Mike Winkelmann, známý spíš pod uměleckým jménem Beeple. Jeho díla lze popsat jako surrealistická, postapokalyptická se špetkou science fiction, hrstkou morbidity a kýblem bizarnosti. Winkelmannovo dílo Rozcestí (anglicky Crossroad) se před pár dny vydražilo a prodalo za 6,6 milionů dolarů (téměř 146 milionů korun). Jde o krátké video, v němž pod stromem leží svlečené tělo Donalda Trumpa popsané nejrůznějšími hesly. Kolem procházejí lidé a Trumpa okázale ignorují.

V současné době se draží Winkelmannova kolekce Každodennost: Prvních 5 000 dní (v originále Everydays: The First 5 000 Days). Dosud činila nejvyšší nabídka 3,5 milionů dolarů (77 milionů korun), ačkoli aukce poběží až do 11. března. 

Zajímavou skutečností rovněž je, že Beeple draží své kousky přes aukční dům Christie’s, který má za sebou přes dvě stě let historie a globální věhlas. Pro Christie’s jde o vůbec první prodej digitálního umění, aukční síň rovněž poprvé za dobu své existence přijme kryptoměnu ether jako platidlo. Dosud si vystačila s obyčejnými penězi.

Rozdíl mezi kočkou a unikátní kočkou

Trend, který otřásá art byznysem, má ale svá úskalí. Pokud si člověk do vyhledávače zadá Nyan Cat a nechá si zobrazit obrázky, uvidí, že létající, růžová kočka stále na internetu figuruje. Může ji tedy „mít“ kdokoli, nejen anonymní kupec, který za ni zaplatil stovky tisíc dolarů. Co tedy kupec za peníze dostal? Ironicky, ale vlastně výstižně to shrnuje titulek amerického webu CNBC: „Lidé platí miliony za klipy, na které se mohou dívat zadarmo.“

Především je nutné říct, že předmětem prodeje není samotné dílo (Nyan Cat nebo ležící Trump), ale takzvané „nezastupitelné tokeny“ (NFT). Tyto tokeny lze popsat jako identifikační číslo přidělené k danému kusu umění. Majitel tokenů je zaznamenán do sdílené účetní knihy, tedy do blockchainu.

Čím se liší token od kryptoměny?

Na rozdíl od většiny virtuálních měn nelze vyměnit jeden nezastupitelný token za druhý, jako to lze i u klasických měn (třeba české koruny). Každý NFT je jedinečný a funguje jako sběratelský předmět, který není možné replikovat. Lze ho přirovnat k vzácným kartičkám Pokemonů. 

Zdroj: CNBC

Ve chvíli, kdy transakce proběhne, stane se součástí trvalého veřejného záznamu, který slouží jako certifikát autenticity. Nelze jí změnit ani vymazat. Dílo pak může prodat jen jeho majitel. Problém ale zůstává v tom, že si každý s připojením k internetu může daný obrázek zobrazit, může ho vyhledat, kopírovat a použít. Jako kdyby Mona Lisa visela v obýváku každého člověka, ale majitelem byl pouze jeden z nich. 

Autorská práva zůstávají autorovi, který navíc z každé další transakce díla získává předem určený podíl. Kupující tedy získá vlastnická práva (ačkoli ne výlučná) a vědomí, že je jeho kopie autentická a svým způsobem jedinečná díky zmíněným tokenům.

Za „zbytečnosti“ lidstvo utrácelo vždycky

Ačkoli lze přemýšlet o logice celého procesu, kryptoumění získává na popularitě a příznivci si jeho fungování a smysl dokážou obhájit. Podle nich lidé utrácí zbytečně velké peníze i za fyzické věci, třeba za roztrhané silonky od Gucciho nebo za sběratelské předměty typu helmy Darth Vadera v životní velikosti. Nadšenci rovněž zdůrazňují, že NFT umožňuje umělcům vydělávat peníze prodejem digitálního zboží, které by jinak bylo v lepším případě levné a v horším případě zadarmo. 

„Od té doby, co digitální umění existuje, se pořád vymýšlí, jak by se dalo monetizovat, aby to umožnilo příjem pro umělce a vytvoření trhu. NFT a blockchain technologie tomu pomáhají, protože do digitálního světa, který se dá téměř neomezeně reprodukovat, přináší určitou unikátnost,” komentuje trend znalec současného umění Matyáš Kodl působící v pražské Galerii Kodl.

Podle New York Times jsou mezi kupujícími NFT sběratelé a fanoušci, kteří předvádějí, co si koupili, na sociálních sítích. Jiní se zase snaží rychle vydělat na růstu cen kryptoměn. A je potřeba jmenovat i kupující, kteří to zkrátka považují za formu zábavy, jež kombinuje hazard, investování a obchodování.

„Technologie NFT existovaly už dříve, ale popularitu a mainstreamovou pozornost to upoutalo až před pár týdny,“ poznamenává Kodl. „Je možné, že se o to část lidí začala zajímat, protože vidí, jak ceny rostou. Navíc je obchodování prostřednictvím tokenů jednoduché; jednodušší než s obrazy nebo jakýmikoli fyzickými předměty, které se musí přenášet, vystavovat a podobně. Myslím si tedy, že nákupní horečka, která se teď objevila, je do určité míry založená na spekulativních motivacích. Mezi fanoušky a sběrateli jsou zkrátka také investoři, kteří kupují digitální umění hlavně s vidinou dalších významných cenových nárůstů,“ myslí si znalec.

Dopad na životní prostředí

Trend už stihl proniknout i mezi hudebníky. Americkému diskžokeji Justinu Blauovi zastavila pandemie turné, a proto začal vydávat dříve nezveřejněné písně s exkluzivními vizuálními efekty. Po úspěšných dražbách písní prodal svá alba za 33 digitálních tokenů, tedy za více než jedenáct milionů dolarů (243 milionů korun).

Současné umění nelze kupovat jen jako investici, vysvětluje znalec

Přestože si Blau ponechává autorská práva ke svému dílu a přestože skladby lze snadno kopírovat a sdílet, fanoušci po originálních autentických verzích zkrátka dychtí. „Jde o novou kulturu vlastnictví digitálně nativních aktiv a je to emotivní věc,“ komentoval diskžokej.

V digitální možnosti věří i kanadská hudebnice, která si říká Grimes. Kolekci svých kryptoděl prodala za šest milionů dolarů (132,6 milionů korun). Jde o obrázky, filmové klipy, animace i básně.

Nutno zmínit i negativní dopady „tokenizace“ uměleckých děl. Většina aktivit kolem NFT vyžaduje mimořádné množství elektřiny. Podle Guardianu se při prodeji kolekce děl umělkyně Grimes spotřebovala stejná elektrická energie kterou průměrný obyvatel EU spotřebuje za 33 let. Transakce tokenů a záznamy v blockchainu vyprodukovaly zhruba 70 tun emisí CO2.

Sázka na nejistotu

Boom digitálního umění nicméně nelze popřít. Trh s NFT začal vzkvétat v loňském roce. Zhruba 222 tisíc lidí učinilo transakce v hodnotě 250 milionů dolarů (5,5 miliardy korun), což je čtyřikrát tolik než v roce předchozím. 

I když v tomto ohledu zažíváme nákupní horečku a je otázka, jestli se nadšení udrží, digitální umění se tím každopádně posune do širšího povědomí a už tady s námi zůstane.

Matyáš Kodl znalec z Galerie Kodl

Letošní rok nastartovala dražba klipu, v němž basketbalový hráč LeBron James blokuje protihráče. Klip se prodal za 100 tisíc dolarů (2,2 milionů korun). Úspěšná dražba se podařila i herečce Lindsay Lohanové, která takto prodala obraz své tváře za více než 17 tisíc dolarů (375,7 tisíc korun). Později se fotografie přeprodala za 57 tisíc dolarů (1,26 milionů korun).

Otázkou zůstává, jak dlouho trend vydrží a kam až bude schopen zajít. Rozhodující bude, jakým způsobem se letos vyvine cena kryptoměn, které slouží jako platidlo digitálního umění. Podle řady expertů jsou kryptoměny rizikovou sázkou.

„I když v tomto ohledu zažíváme nákupní horečku a je otázka, jestli se nadšení udrží, digitální umění se tím každopádně posune do širšího povědomí a už tady s námi zůstane. A je to určitě dobrá věc, protože dřív se na digitální umění nepohlíželo vždy jako na rovnocennou disciplínu s ostatními uměleckými médii,” uzavírá Kodl.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

EU chystá regulaci umělé inteligence. Experti se obávají odlivu mozků

Umělá inteligence jako dobrý sluha, ale zlý pán. V takovém duchu se nese plánovaná regulace, kterou chce Evropská...

Čínská společnost Huawei navzdory sankcím a pandemii loni zvýšila zisk

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei loni zvýšil čistý zisk o 3,2 procenta na 64,6 miliardy jüanů, v přepočtu...

Dopady zácpy v Suezu teprve přijdou, varuje před problémy přepravce Maersk

Dánská logistická skupina Maersk varovala, že zákazníci by po nedávném několikadenním zablokování Suezského průplavu...

V krizi se můžete spolehnout jen na vlastní průmysl, říká David Chour z CSG

Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný ze sta procent českým podnikatelem Michalem Strnadem měl loni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...