Nový šéf ČEZ Beneš: Romanův spolužák a soused i tvrdý obchodník

  14:46aktualizováno  14:46
Kdo je Daniel Beneš, který po dlouhých letech střídá Martina Romana ve vedení ČEZ? Do včerejška byl v energetickém gigantu mužem číslo dvě. Hovoří se o něm jako o tvrdém, ale férovém obchodníkovi a díky angažmá v ČEZ si přišel na miliony korun. S Romanem se potkal už na gymnáziu.

Beneš byl dlouholetým členem sociální demokracie, kvůli kariéře v byznysu si však členství ve straně pozastavil. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Beneš přišel do ČEZ v březnu 2004 z firmy TCHAS, která dováží paliva a obchoduje s nimi. Tam podle svých slov začal jako manažer hrát první ligu.

"Učil jsem se obchodování úplně od píky. Začínal jsem jako referent, pak jsem jednal s velkými klienty, jako byly teplárny a elektrárny. Následně jsem přijal nabídku na místo obchodního ředitele firmy TCHAS, kde jsem se staral o veškerý prodej paliv v České a Slovenské republice v miliardových obratech. Naučil jsem se řídit větší tým lidí, dobře jsem se seznámil se všemi českými hnědouhelnými společnostmi, stejně jako s polskými výrobci a obchodními organizacemi," uvedl Beneš před šesti lety v rozhovoru pro firemní časopis ČEZ.

Rozhovor s Danielem Benešem v časopisu ČEZ news v září 2005

Rozhovor s Danielem Benešem vydal časopis ČEZ news v září 2005 s fotografiemi Herberta Slavíka.

V ČEZ se Beneš postupně vypracoval z pozice šéfa úseku nákupu do funkce výkonného ředitele. V červnu 2007 se stal místopředsedou představenstva a Romanovou pravou rukou. Roman Benešovi předal starost o chod firmy i její nejvýznamnější projekty, aby se sám mohl věnovat zahraničí expanzi.

Daniel Beneš (41)

Vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské. V letech 1993 - 1997 působil jako vedoucí odbytu ve společnosti Bohemiacoal, poté jako ředitel společnosti Hedviga Group. V letech 2000 až 2004 byl ředitelem závodu TCHAS, který dováží a obchoduje s palivy v České republice.

Do ČEZ nastoupil v roce 2004 na pozici šéfa úseku nákupu. Od června 2007 zastával funkci výkonného ředitele a zároveň zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především zastával funkci předsedy dozorčí rady ve společnosti Severočeské doly.

Mezi jeho koníčky patří sport, práce nebo četba historických knih, hlavně o starověku. Je ženatý a má dva syny.

Vedení energetické firmy převzal Beneš ve čtvrtek, kdy ho představenstvo společnosti oficiálně zvolilo novým šéfem.

Beneš je v ČEZ přibližně stejně dlouho, jako byl Martin Roman generálním ředitelem, tedy přes sedm let. Oběma mužům vyneslo angažmá ve firmě miliony korun.

Například v roce 2009 Beneš uplatnil opci na nákup 75 tisíc kusů akcií za cenu 594 korun. Akcie poté prodal za 903 korun a získal tak přes 23 milionů korun.

Beneš a Roman k sobě mají blízko i jinak. Chodili na stejné gymnázium v Havířově a bydlí nedaleko sebe v pražské Chuchli.

V roce 2009 Beneš koupil lukrativní nebytové prostory v pražské Pařížské ulici za 30 milionů korun. Opozice tehdy kritizovala bývalého starostu Prahy 1 Petra Hejmu (ODS) za to, že radnice nemovitost prodala údajně pod cenou.

Beneš byl dlouholetým členem sociální demokracie, kvůli kariéře v byznysu si však členství ve straně pozastavil. Hovoří se nicméně o tom, že má blízko k bývalému šéfovi strany Jiřímu Paroubkovi. Loni přišel na křest dcery Jiřího Paroubka Margarity. Mluvilo se i o Benešově přátelství s Jaroslavem Tvrdíkem. 

Beneš je považován za tvrdého, ale zásadového obchodníka. Pro firemní časopis v roce 2007 sestavil desatero zásad, kterými se řídí. Svým kolegům například radí, aby pracovali, jako by byl ČEZ jejich vlastní firmou, aby šetřili nebo aby příliš netlačili na dodavatele. "Snažte se budovat konkurenční a stabilní dodavatelské prostředí. Dodavatel, kterého udusíte, je vám k ničemu," nabádal Beneš.

Podle Romana se Beneš postupně se svým týmem vypracoval natolik, že má všechny zkušenosti a schopnosti potřebné pro úspěšné řízení ČEZ. A vzhledem k osobním vazbám mezi oběma muži se nedá čekat, že by firmu pod Benešovým vedením čekaly zásadní změny.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Najdete na iDNES.cz