A to buď holandské firmě LNM, která získala na koupi huti exkluzivitu bez řádného výběrového řízení, nebo jinému kupci. Jestliže privatizace neproběhne, navrhuje banka, že akcie koupí sama.
Jestliže se stát návrhu nepodvolí, spojí se banka s dalšími věřiteli a bude žádat předčasné splacení dluhů. U IFC se jedná o 3,4 miliardy korun, na což huť nemá. Nová huť může přežít, pokud bude nový vlastník ochoten splácet její dluhy. Pokud ne, povede tato výzva předčasného splacení k absolutnímu bankrotu hutí a rozprodeji aktiv, píše van der Mandele.
Státní privatizační komise nátlak odmítá. "Od IFC jsou to slova na pováženou. Snaží se dotlačit vládu, která udělala chybu, že nevyhlásila výběrové řízení, k nevýhodné transakci," soudí jeden z členů komise. Na vládu tlačí i kupci z LNM, kteří žádají o prodloužení exkluzivity na jednání o koupi až do konce roku. Vládě nabídli, že hutě koupí po oddlužení za jeden dolar.
Věřitelé hrozí Nové huti bankrotem
Mezinárodní finanční korporace IFC (patřící pod Světovou banku), hrozí Nové huti bankrotem, pokud vláda nepřistoupí na její scénář prodeje firmy. Šéf pražské pobočky IFC Karl van der Mandele v dopise ministrovi financí Jiřímu Rusnokovi navrhuje následující řešení: Pokud jednání o privatizaci Nové huti do rukou nizozemské hutní skupiny LNMnebudou úspěšná, měl by stát uzavřít smlouvu o prodeji se samotnou IFC.
Neučiní-li to, IFC se spojí s dalšími věřiteli a bude požadovat urychlené splacení půjček a dluhů. To by při dvacetimiliardových dluzích Nové Huti vedlo k jejímu bankrotu. To vše v době voleb, kdy už sociální demokraté chtěli mít huť v rukou strategického majitele.
"Toto je předposlední dopis, kterým se říká: buď se s námi dohodnete, nebo přijde výzva k předčasnému splacení," vysvětlil postup věřitelů v podobných případech bankéř. Dodal, že obvykle má dlužník na splacení jen několik týdnů.
Státní úředníci ve svých reakcích hovoří o nepřístupném vydírání, které nemá obdoby. Připouštějí ale, že se stát dostal do současné situace tím, že vláda na prodej Nové huti nevyhlásila řádné výběrové řízení. Místo něj dala v únoru exkluzivitu pro jednání o prodeji Nové huti firmě LNM, a to po pouhých pěti dnech od prvního kontaktu s ní.
IFC tuto nizozemskou společnost před třemi lety při prvním neúspěšném jednání o prodeji Nové huti do Česka přivedla a mezi oběma skupinami panuje v otázce prodeje shoda.
Van der Mandele v dopise Rusnokovi píše, že IFC nechce držet akcie Nové huti dlouho a bude dál jednat o jejich prodeji s LNM nebo jiným investorem. Podmínkou pro koupi akcií od státu je, že vláda firmu částečně oddluží.
To že IFC jedná ve prospěch LNM, dokládá podle úředníků skutečnost, že záhy po dopisu od zástupce IFC požádali zástupci společnosti LNM, aby vláda s nimi kvůli složitostem při privatizaci prodloužila exkluzivitu na jednání o prodeji firmy o sedm měsíců do koce roku.
To má souvislost s žádostí IFC. Ta žádá stát, aby akcie na ní převedl nikoli již 25. května, ale s odkladem až v listopadu a to v případě, že neprodá huť buď LNM nebo jinému strategickému majiteli. "Je to pojistka pro LNM," říká zdroj z privatizační komise.
Jak nyní privatizace vypadá? Před čtrnácti dny LNM, které má od vlády exkluzivitu na koupi ocelárny od února, dalo státu návrh závazné předběžné smlouvy o koupi Nové huti. V ní požaduje za jeden dolar koupi 67 procent státních akcií, dále oddlužení firmy o čtyři miliardy korun.
O tuto částku by měl stát navýšit kapitál huti a tento podíl za další dolar prodat (jde o pohledávky Konsolidační banky a Komerční banky). Třetí dolar nabízí LNM za podíl ve společnosti vysoké pece, který drží sousední ocelárny Vítkovice.
Stát má rovněž buď převzít a vyplatit miliardovou emisi dluhopisů Nové huti, nebo na jejich splacení dát peníze. Na druhé straně nabízí LNM 25 milionů dolarů na posílení provozního kapitálu Nové huti. Sto padesát milionů dolarů v průběhu deseti let má však investovat do technologií samotná Nová huť.