Největší hobbymarket v Česku se možná kvůli smlouvě s ekology zavře

  13:15aktualizováno  13:15
Lidé si ještě ani nestačili podrobně prohlédnout nový obří hobbymarket, který v centru Plzně minulý týden otevřela německá společnost Hornbach, a už se mluví o tom, že se megamarket zavře. Developer totiž nesplnil požadavky ekologického sdružení Děti země. Ti hrozí firmě žalobou.

Hornbach v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Vyplývá to ze smlouvy, kterou developer projektu, firma Intercora, podepsala v roce 2008 s ekologickým sdružením Děti země, aby se vyhnula úředním obstrukcím, které ekologové chystali. Řadu klíčových závazků Intercora nesplnila, což má na základě smlouvy jediný důsledek - obchodní centrum se bude muset zavřít. Intercora totiž smlouvou zavázala i svého právního nástupce, firmu Hornbach.

Co konkrétně Intercora nesplnila? Měla zajistit výstavbu speciálních jízdních pruhů pro městskou hromadnou dopravu. Podle ekologů totiž autobusy a trolejbusy projíždějící kolem Hornbachu začnou od jeho otevření nabírat zpoždění kvůli houstnoucí dopravě, a je proto třeba jim uvolnit celý jízdní pruh.

Hornbach v Plzni

Plzeňský ráj kutilů Hornbach je s prodejní plochou více než 22 tisíc metrů čtverečních největším obchodem německého řetězce v Česku. Zaměstnal 126 lidí, kteří by v případě zavření marketu zřejmě přišli o práci.

"Jak je patrné, tak to Intercora nesplnila. Smlouvu podepsala i s vědomím toho, že splnění závazků nezávisí pouze na její vůli, ale také na konání třetích stran," říká občanský aktivista Martin Hyťha ze sdružení Děti země.

Třetími stranami myslí Hyťha plzeňský magistrát, Ředitelství silnic a dálnic, popřípadě dopravní policii. Ti se musí k takovému zásahu do dopravy vyjádřit. Hornbach se ale podle smlouvy neměl otevírat do doby, než se tyto jízdní pruhy zprovozní.

Intercora navíc nesplnila ani další důležitý závazek. Měla zaplatit měření hluku před zahájením provozu hobbymarketu a zároveň nechat sdružení Děti země, aby stanovilo, která firma měření provede a za jakých podmínek.

Soudní spor potrvá dlouho

"Sdružení Děti země nás vyzvalo, abychom zastavili provoz Hornbachu a zaplatili smluvní pokuty. V případě, že se tak nestane, budou věc žalovat u soudu. Zřejmě půjde o dlouhý a vleklý spor," odhaduje prokurista Intercory Pavel Pelc.

Soudní spor ve věci plzeňského Hornbachu bude zřejmě složitý a dlouhý také kvůli tomu, že české soudy takový případ ještě neřešily. Výsledek se tak dá těžko předvídat.

"Rozhodnutí soudu bude do značné míry precedenční," míní Hyťha. "Se žalobou nebudeme úplně spěchat, ale určitě ji podáme," dodává Hyťha. Ani není kam spěchat. V případě nesplnění smlouvy totiž musí investor ekologům zaplatit 50 tisíc korun za každý den od otevření hobbymarketu.

Kdo ale vlastně bude za nesplnění smlouvy zodpovědný v případě, že soud dá aktivistům za pravdu? Hornbach nebo Intercora?

O smlouvě nic nevíme, tvrdí zástupci Hornbachu

Zástupci Hornbachu tvrdí, že o žádné smlouvě se sdružením Děti země neví. I přesto, že Intercora měla podle smlouvy povinnost obsah závazků Hornbachu sdělit, protože na něj jako na právního nástupce přecházejí. Hornbach se tak snaží přesvědčit, že developerský projekt koupil v dobré víře bez vědomí o smlouvě.

Pak by se zřejmě z odpovědnosti vyvázal. Navíc by mohl žalovat Intercoru kvůli ušlému zisku za předpokladu, že soud nařídí hobbymarket zavřít.

"Já už k tomu nebudu dál poskytovat informace, nezlobte se. Bude to předmětem soudního sporu," odpověděl prokurista Intercory Pavel Pelc na přímou otázku, zda Intercora obsah závazků ze smlouvy Hornbachu sdělila.

Možnost, že by se tak nestalo, jak tvrdí Hornbach, jednoznačně Hyťha odmítá. "Je zcela nemožné, aby o tom Hornbach nevěděl. V době, kdy jsme smlouvu s Intercorou uzavírali, byla celá věc hodně medializovaná. Hornbach navíc už tehdy o svém projektu s Intercorou intenzivně komunikoval. Ale chápu, že to Hornbach v této situaci zapírá," uvedl Hyťha.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Pět podprsenek ve skříni už je dnes málo, říká ředitel Astratexu

Miroslav Tesař, obchodní ředitel společnosti Astratex

Spodní prádlo už není takové tabu, ženy nosí čím dál více odvážnější outfity. „Dá se říct, že v dnešní době se prádlo...

Prohibice upadla v zapomnění. Palírna U Zeleného stromu opět jede naplno

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

Obvyklé úrovně z dob před metanolovou aférou už opět dosahují tržby tuzemské likérky Palírna U Zeleného stromu, která...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Najdete na iDNES.cz