Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Napster krachuje, koupí ho Bertelsmann

  7:35
Napster dostal novou šanci. Když už se zdálo, že oblíbené internetové službě umožňující stahování hudby z internetu definitivně zvoní umíráček, objevila se pro ni znovu naděje. Již to vypadalo, že Napster, který donedávna umožňoval desítkám milionů fanoušků hudby vyměňovat si své skladby přes internet, a to bezplatně, svůj boj s velkými světovými nahrávacími studii prohrál.

Společnosti jako EMI, Sony Music, AOL Time Warner, Vivendi Universal a Bertelsmann na Napster podaly žalobu pro porušování autorských práv a soudní spor vyhrály. Napster dostal příkaz přestat porušovat zákony. Začal spolupracovat s jednou ze žalujících společností, německým Bertelsmannem, ale pokus zpoplatnit služby mu zatím nevychází.

Když minulý týden odstoupil ze své funkce šéfa Napsteru Bertelsmannem dosazený Konrad Hilbers, zdálo se, že firmu již nic nezachrání před koncem. Bertelsmann, který do společné firmy jen od loňského podzimu nalil asi 80 milionů dolarů, se ale nakonec rozhodl dát Napsteru ještě jednu možnost. Ke všemi očekávanému bankrotu sice stejně dojde, Napster ale tento krok využije ke své restrukturalizaci a Bertelsmann poté společnost ovládne. Odpustí jí dluhy ve výši 85 milionů dolarů, vyplatí další věřitele a do firmy nalije dalších osm milionů.

Důležitou součástí dohody o koupi Napsteru Bertelsmannem je návrat zakladatele této společnosti Shawna Fanninga do jejího vedení. Fanninga "odstavili" dosavadní akcionáři a management. Proto se minulý týden rozhodl z firmy odejít, podobně jako Hilbers. Fanning teď dostal slíbenu funkci šéfa pro vývoj technologií. Nakonec zůstává i Hilbers - k titulu výkonného ředitele si navíc přidá i funkci předsedy správní rady.

Podle odborníků je dohoda výhodná pro obě strany. Přestože se mezitím na internetu usadilo několik konkurenčních firem nabízejících podobné služby, Napster je stále značka, jež má dobrý zvuk. Bertelsmann ji převezme za poměrně příznivou cenu. Napster zase získal potřebné finance a čas bojovat o přežití. Není však stále jasné, zda se to podaří.

V původních Fanningových programech nebyly zabudovány mechanismy umožňující zavést placenou službu. I když nynější zkušební verze nového softwaru fungují poměrně dobře, není stále jasné, zda fanoušci budou ochotni za stahování hudby platit. Podobné pokusy nabídnou placené stahování hudby zatím totiž nebyly úspěšné. A to jak v případě služby Pressplay, nabízené firmami Sony, Vivendi a EMI, tak ani u MusicNetu, patřícímu společnostem AOL Time Warner, EMI a Bertelsmann.

Bertelsmann teď bude navíc muset přesvědčit konkurenční nahrávací firmy, aby Napsteru umožnily, samozřejmě tentokrát za určité odstupné, nabízet i hudební skladby, které byly natočena v jejich studiích. A to bude vzhledem k jejich vlastním rozjetým projektům zřejmě těžké.

Nástupce Napsteru není příliš úspěšný
Na konci loňského roku donutily velké světové nahrávací společnosti v podstatě přerušit činnost Napsteru, oblíbené internetové služby, která umožňovala bezplatné stahování hudebních nahrávek. Studia argumentovala tím, že činnost Napsteru umožňuje porušování autorských práv. Navíc se tak zbavila velkého konkurenta, protože sama chtěla na internetu svou hudbu začít nabízet za peníze. A jak se jim to daří? Zatím nic moc.

Ukazuje to příklad společného podniku německého Bertelsmannu, britské EMI Group a amerického AOL Time Warner, kteří společně se softwarovou firmou RealNetworks rozjeli svůj MusicNet.

Šéf společné firmy Alan McGlade musel deníku Wall Street Journal sám přiznat: "Současná verze našich služeb není životaschopná." MusicNetu se totiž podařilo získat zatím pouze 40 tisíc předplatitelů.

Podle odborníků přitom jeho služby postrádají vše, co dělá nahrávání hudby z internetu přitažlivým: nedovoluje zákazníkům nahrávat si stažené písně a poslouchat je třeba druhý den, nemohou je převádět na přenosné přehrávače ani vyměňovat si je s přáteli. A navíc se za služby musí platit měsíční poplatek.

Naopak "pirátské" internetové služby, jako nyní po Napsteru třeba Godzilla, vše uvedené poskytují - a zadarmo.

Velkým problémem MusicNetu je i to, že na něm nelze získat hudební nahrávky patřící dalším dvěma velkým studiím, Vivendi Universal a Sony. Ta si totiž založila vlastní službu s názvem "pressplay".

A tak přestože zejména AOL chce brzy rozšířit nabídku hudebních nahrávek až na 100 tisíc skladeb, MusicNet bude muset nabídnout i něco navíc. Jen tak se totiž podaří přilákat miliony milovníků hudby, aby si ji právě u nich stáhli.

"Musíme přijít s vylepšeními, která udělají naše služby přátelštějšími," dodává budoucí šéf AOL Time Warner Richard Parsons. Studia vnímají internet jako svou šanci, sektor, v němž prostě musí uspět. Téměř ve všech zemích světa totiž klesá prodej klasických hudebních nosičů, jako jsou kompaktní disky nebo kazety.

Jen loni klesl celosvětově prodej z finančního hlediska o pět procent na 33,7 miliardy dolarů a z hlediska počtu prodaných nahrávek o 6,5 procenta. Poklesl přitom nejen prodej CD (o pět procent); ještě větší, desetiprocentní pokles zaznamenaly například kazety.

Vinu na tom má právě internet: poptávka po hudbě samé podle odborníků neklesá, pouze si ji stále více lidí stahuje z celosvětové počítačové sítě nebo si ji nelegálně nahrává. Jedinými zeměmi, v nichž jde prodej proti trendu směrem nahoru, jsou Británie a Francie.

Ve většině ostatních, včetně USA, Kanady, Německa, Japonska nebo východoevropských zemí (hlavně Polska), prodejci hudebních nosičů zaznamenali pokles zájmu fanoušků.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závod o čas na severním pobřeží. Polsko si klestí nové cesty pro plyn

Nad Evropou se vznášejí obavy, že Rusko brzy zavře kohoutky se zemním plynem. Unijní státy narychlo hledají způsoby,...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Czechoslovak Group cílí na inovace pro obranu i civilní sektor

Advertorial Czechoslovak Group buduje systém, který jí umožní použít průlomové technologie, jako je umělá inteligence, k vývoji...

Společnost Rohlik Group se chystá na burzu. Od investorů získala 5,4 miliard

Společnost Rohlik Group zaměřená na online prodej potravin získala v rámci posledního kola financování od investorů...

Výrobce kosmetiky Revlon vyhlásil bankrot. Zápasí s ostrou konkurencí

Americký výrobce kosmetiky Revlon požádal soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Společnost se dostala do problémů...

Skupina Accolade investuje ve Španělsku přes 1,5 miliardy, nově u Sevilly

Hodnota rozestavěných projektů české skupiny Accolade, která investuje do průmyslových a logistických nemovitostí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...