Na burze bylo jako v kasinu

  9:28aktualizováno  9:28
Pokus vydělat na českém kapitálovém trhu byl v uplynulém týdnu zhruba stejný hazard jako návštěva kasina. Například akcie ČEZ se po pondělním propadu o dvacet procent usadila na necelých sedmdesáti korunách, ve čtvrtek však už podražila o deset korun a v pátek o pět zase zlevnila.

S krátkodobým výdělkem se nakonec museli rozloučit i majitelé akcií Českých radiokomunikací, kteří za celý týden zchudli o dalších 30 korun a od začátku roku už prodělávají na každém cenném papíru přes 900 korun. Naopak až o stokorunu bohatší jsou vlastníci akcie firmy Philip Morris.

"Český trh je jako na houpačce," komentoval poslední dny na burze analytik společnosti Wood and Company Tomáš Karban. Ani na zahraničních burzách však nepanoval žádný poklid - houpačku v kursech zažili investoři na trzích v USA, Německu i Polsku, kde ke konci týdne index burzy klesl na minimum od roku 1998.

Vinna jsou především očekávání a naproti tomu skutečné výsledky firem zveřejňované za druhé čtvrtletí. Kotrmelce v tuzemských kursech akcií, především v případě ČEZ a v minulých týdnech i Komerční banky, vyvolala také podezření ze záměrné manipulace.

Pádem akcií ČEZ, který byl podle makléřů především reakcí investorů na požadavek Německa zastavit Jadernou elektrárnu Temelín, se chtěla zabývat vláda a Komise pro cenné papíry začala pohyby firmy monitorovat. Komise sleduje i další vývoj kursu Komerční banky, který od doby ohlášení jejího úspěšného prodeje vládou paradoxně stále klesal.

Makléři i burza soudí, že prokázat manipulace s cenou akcií nebude jednoduché, navíc pokud k nim vůbec došlo. "Musí se totiž jasně dokázat, že měl někdo jednoznačný úmysl změnit ceny a také se na tom obohatil," uvedl jeden z obchodníků.

To potvrdil i šéf inspekce burzy Vladimír Skalný: "Ani ve světě nejsou u prokazování manipulací velké výsledky. Trh samozřejmě částečně stojí na spekulacích, takže je nutné reálně určitému obchodníkovi dokázat, že cenu záměrně zmanipuloval." Obranou proti manipulacím a poškozování průhlednosti trhu jsou především pokuty, na kterých Komise pro cenné papíry za poslední tři roky vybrala více než 61 milionů korun.

Potíže s prokazováním poškozování trhu připouští i mluvčí dohledu nad finančním trhem (FSA) v Londýně. Tento úřad však bude mít od letošního prosince právě kvůli manipulacím s akciemi posíleny pravomoci. "Budeme moci i sami vyšetřovat kriminální trestné činy v této oblasti, kde je sazba od sedmi let vězení," uvedl Andy Newton z FSA.

Ani méně rizikové uložení peněz do fondů - oproti akciím - v poslední době investorům na klidu nepřidává. Zatímco přírůstky hodnoty podílových listů fondů dosahují řádově nejvýše desetin procenta, poklesy jsou i dvojciferné. Letošní rok navíc obecně otevřeným podílovým fondům nepřeje. Do konce června dosáhl čistý prodej podílových listů z rukou investorů hodnoty více než 7,6 miliard korun, což je téměř tolik jako za celý loňský rok.

Důvodem je podle Unie investičních společností mimo jiné i fakt, že po otevření fondů se lidé konečně nyní snadněji dostanou ke svému majetku a vybírají si tak své investice ještě z doby kuponové privatizace.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Akcie Applu se propadly o deset procent. Měly nejhorší den za šest let

Ilustrační snímek

Turbulentní čínský trh ve čtvrtek zamával s akciemi Applu a poslal je o téměř deset procent níž. Znamenalo to nejhorší...

Najdete na iDNES.cz