V Kralupech vznikly obří mrazírny zvěřiny. Denně zpracují až pět tun

  19:26aktualizováno  19:26
V těchto dnech se v Kralupech nad Vltavou rozjíždí plná výroba na největší řeznické lince na zpracování zvěřiny v zemi. Linka za 36 milionů korun denně zpracuje přibližně 150 kusů zvěře, což je zhruba 5 000 kilogramů zvěřiny. Maso projde šokovým zamrazením.

Linku spouští společnost Bidvest Czech Republic (bývalé Nowaco). Firma se začala zabývat zpracováváním české zvěřiny pod značkou Petron na začátku tohoto roku a divize nyní spustila plný provoz. Novináře o tom informoval ředitel marketingu Antonín Rubáš.

Veškerá zvěřina firmy Bidvest pochází z českých lesů a je určena hlavně pro gastronomická zařízení v Česku. Zhruba desetina produkce směřuje do maloobchodního prodeje. V divizi pro zpracování zvěřiny pracuje 36 zaměstnanců na lince s možností třísměnného provozu.

"Zájem o zvěřinu ze strany tuzemských i zahraničních restauratérů stále roste díky její vysoké nutriční hodnotě i kulinářské atraktivitě, ale na českém trhu až do této chvíle chyběla silná značka, která by zajišťovala konstantní kvalitu," řekl Rubáš, podle kterého firma investuje ročně do obnovy zařízení v Kralupech zhruba 200 milionů korun.

Bidvest chce novým provozem konkurovat prodeji mysliveckých sdružení do restaurací nebo černému trhu se zvěřinou, který může mít podle Rubáše neblahé zdravotní následky pro spotřebitele.

Průměrný obyvatel Česka sní 800 gramů zvěřiny ročně

V Česku se podle Bidvestu ročně uloví zhruba 13 tisíc tun zvěřiny, přibližně 80 procent je určeno pro export. Podle Českého statistického úřadu jedí lidé v Česku ze zvěřiny nejvíce maso černé zvěře, druhá příčka patří zvěři srnčí, třetí masu jelenímu. Podíl spotřeby zvěřiny na celkové spotřebě masa se v posledních letech pohyboval od 0,5 procenta do 1,4 procenta v roce 2008. Češi nyní snědí 800 gramů zvěřiny na osobu ročně.

Fotogalerie

Celková spotřeba masa v Česku dlouhodobě klesá, roste naopak počet lidí, kteří maso z etických, zdravotních a dalších důvodů nejedí (aktuální statistiky spotřeby masa naleznete zde). Podle dostupných zdrojů se počet vegetariánů od roku 1999 zčtyřnásobil na tři až čtyři procenta populace a jejich počet stále roste.

V Česku a na Slovensku pracuje pro Bidvest kolem 1500 lidí, přímo v Kralupech pracuje asi 500 zaměstnanců. Firma se zabývá zejména prodejem mražených, chlazených a čerstvých potravin do obchodů a gastronomických zařízení.

Za uplynulé účetní období od června 2012 do července 2013 byl obrat firmy 7,3 miliardy korun, což je zhruba o tři procenta více než v minulém období. Společnost Bidvest Czech Republic vznikla přejmenováním společnosti Nowaco po jejím začlenění do nadnárodní skupiny Bidvest, která je největším světovým distributorem potravin do gastronomie mimo území USA.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Najdete na iDNES.cz