Microsoft pykat nebude, rozhodl soud

  18:30aktualizováno  18:30
Microsoft vyvázl ze čtyřletého boje s 18 státy USA jen s minimem šrámů. Soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová rozhodla, že k urovnání škod, které sotwarový gigant napáchal monopolním postavením na poli operačních systémů pro osobní počítače, postačí dříve dosažené mimosoudní dohody. Další sankce firmě neuložila.

Soudkyně potvrdila podmínky vyrovnání, čímž znemožnila devíti stále nespokojeným státům požadovat podstatně přísnější sankce. Vedení obviněné firmy si tak může oddychnout.

Microsoft se odmítl k rozhodnutí soudu okamžitě vyjádřit a ponechal si čas na posouzení rozhodnutí. Mluvčí Microsoftu Stacy Drakeová dodala, že rozhodnutí je pro Microsoft a celé odvětví velmi významné.  

"Pokud dosaženou dohodu soud potvrdí, je hotovo. Na druhé straně, jakékoli změny, které nařídí, by se sotva podařilo u odvolání zvrátit," prohlásil ještě před verdiktem Steve Axinn, specialista na antimonopolní právo.

Co přinese českým klientům Microsoftu verdikt amerického soudu?

Šéf českého zastoupení Microsoftu Jiří Devát tvrdí, že běžným uživatelům produktů firmy změna přinese větší volnost pro výběr programů a aplikací od jiných výrobců.

Za významnější však v rozhovoru pro iDNES označil větší otevření zdrojového kódu Windows konkurenčním firmám. "Výrobci softwaru se tak budou moci dostat k nejnovějším aplikacím a na bázi našeho softwaru vyvinout svůj produkt. Jednoduše řečeno: stačí jim dobrý nápad, od nás získají podporu," řekl Devát.

"Je to šance pro české nebo slovenské firmy prorazit nejen na lokálním trhu," dodal.

Na výrobci operačního systému Windows, který používá drtivá většina osobních počítačů na světě, tak ulpěl rozsudek z června 2001. Ten potvrdil, že Microsoft nelegálně udržoval monopolní pozici svého operačního systému. Soud však tehdy zároveň zamítl trest v podobě rozdělení společnosti na dvě části.

Loni v listopadu se firma dohodla s ministerstvem spravedlnosti a devíti státy na urovnání pře. Ale dalších devět států Unie označilo dohodu za nepřiměřenou a žádalo pro Microsoft tvrdší postih.

Dohoda uvaluje na Microsoft restrikce v širokém rozsahu po dobu pěti let. Dává výrobcům větší volnost v instalaci konkurenčního software a možnost odstraňovat z plochy ve Windows ikony některých programů od Microsoftu.

Zároveň brání Microsoftu v odvetných opatřeních proti těm, kdo se rozhodnou pro produkty jiných firem. Firma také nebude moci po výrobcích vyžadovat výhradní podporu jen pro své vlastní výrobky.

Windows se budou všem firmám prodávat za stejných podmínek, ačkoli bude stále možné poskytovat množstevní slevy.

Microsoft přislíbil, že se podvolí dohledu nezávislých pozorovatelů nad svými praktikami, technologiemi a účty.

Devítka nespokojených států požadovala například odkrytí zdrojového kódu Windows konkurenčním firmám, což by znamenalo, že soupeři budou moci na základě "oken" vyvíjet vlastní systémy.

Kdo žádal tvrdší
tresty pro Microsoft?

Kalifornie, Connecticut, Florida, Iowa, Kansas, Massachusetts, Minnesota, Utah, Západní Virginie plus District of Columbia

Pokud by firma neplnila podmínky dohody, platily by restrikce proti ní ještě další dva roky. Na plnění dohody Microsoftem budou dohlížet tři experti, kteří budou na plný úvazek kontrolovat všechno, co Microsoft dělá. Tento expertní panel pak bude nápomocen při řešení sporů o plnění dohody firmou.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Najdete na iDNES.cz