Socialista Sanders tepe McDonald’s. Zvyšte mzdu alespoň na 15 dolarů, žádá

  16:50aktualizováno  16:50
Americký senátor Bernie Sanders na sociální síti Twitter vyzval společnost McDonald’s, aby následovala příkladu internetového giganta Amazon a také navýšila minimální mzdu. Kromě příspěvku na sociální síti se platům věnoval také v otevřeném dopise šéfovi společnosti, Stevu Eastbrookovi.

Globální levicové hnutí rozjel americký senátor Bernie Sanders. | foto: AP

Sanders sám sebe otevřeně prohlašuje za demokratického socialistu a dlouhodobě kritizuje velké společnosti za nízké platy, které platí zaměstnancům. V minulosti se zaměřoval především na společnost Amazon.

Společnost v úterý, nejspíš i přičiněním Sandersovy kritiky, zvedla minimální mzdu na senátorem navrhovaných 15 dolarů (přibližně 335 korun) za hodinu. (podrobnosti v tomto článku)

Ve svém pátečním tweetu Sanders obrátil pozornost na další velkou americkou společnost, a to McDonald’s. „Pokud Amazon a Disney mohou platit 15 dolarů za hodinu, zvládne to i McDonald’s, který minulý rok vydělal 5,1 miliard dolarů,“ napsal. „Nikdo v Americe, obzvlášť ti pracující pro tak výdělečné firmy, jako je McDonald’s, by neměl žít v chudobě,“ dodal.

04.října 2018 v 17:51, příspěvek archivován: 05.října 2018 v 15:40

If Amazon and Disney can pay $15 an hour, so can McDonald's, which made $5.1 billion in profits last year. My message to McDonald's CEO Steve Easterbrook: No one in America, especially those working for a profitable corporation like McDonald’s, should be living in poverty. https://t.co/puBA7nSRcP

V dopise, který adresoval šéfovi firmy a který k tweetu přiložil, Sanders tvrdí, že mnoho zaměstnanců společnosti musí pobírat tzv. Food Stamps, což je forma sociálních dávek určených k nákupu jídla. Američtí plátci daní pak za zaměstnance největšího restauračního řetězce země údajně zaplatí přes miliardu dolarů.

Po zveřejnění senátorova tweetu se podle agentury Bloomberg hodnota akcií firmy propadla přibližně o dolar.

Sanders McDonald’s nekritizuje poprvé. Již v roce 2015 požadoval, aby firma zvedla mzdu na minimálně 15 dolarů za hodinu. Firma totiž tehdy oznámila, že bude svým zaměstnancům nabízet platové ohodnocení jen o 1 dolar vyšší, než byla státní minimální mzda.

„Naše závazky vůči komunitám, kterým sloužíme, obsahují i nabízení příležitostí našim zaměstnancům uspět. A to jak v McDonald’s, tak i jinde. Dostanou u nás vzdělání světové úrovně, díky kterému získají zkušenosti, které dnešní pracovníci nutně potřebují,“ citovala reakci mluvčí firmy na Sandersův dopis americká CNBC.

Vyšší platy si chce Sanders vynutit legislativou

Na začátku září představil Sanders návrh na svůj Stop BEZOS Act, zákon, který by se v našem prostředí dal označit jako Lex Bezos. Bezos v názvu však oficiálně představuje akronym pro Bad Employers by Zeroing Out Subsidies (Špatným zaměstnavatelům anulováním dotací).

Firmy zaměstnávající více než 500 lidí by podle něj měly být zdaněny jedním dolarem za každý dolar, který její zaměstnanci získají na sociálních dávkách. V podstatě by tedy společnost musela zaplatit státu dávky, které pobírají její zaměstnanci.

Někteří američtí analytici však tento zákon považují za v realitě nepraktický či přímo neproveditelný.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Najdete na iDNES.cz