Po Burger Kingu mizí z centra Liberce i McDonald's. Jeden z nejstarších

  8:24aktualizováno  8:24
BigMac a colu. Tak tuhle objednávku už v centru Liberce nevyslovíte. Zdá se totiž, že ve městě nastal soumrak fast foodů. Nedávno tu uzavřel svoji pobočku Burger King, nyní po 20 letech zavře McDonald's před radnicí. V centru zůstává už jen KFC. Pokračuje tak trend vylidňování kdysi výstavního středu města.

McDonald's před libereckou radnicí sídlil už od roku 1993. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obchodníci se totiž z náměstí, Pražské či Moskevské ulice přesunuli do obřího nákupního centra Forum.

McDonald's v Liberci

Pobočka před radnicí byla otevřena již v listopadu 1993. V Liberci je ještě jedna pobočka u Obchodního centra Nisa, ta funguje již 13 let.  Občerstvení v budově u radnice, kde doposud McDonald's sídlí, má zajímavou historii. V roce 1924 tu vznikla výrobna a prodejna uzenin a právě tam se začaly prodávat  přímo z udírny liberecké vuřty. To zřejmě byly předchůdci tolik oblíbených libereckých párků. Ve válce získala dům NSDAP a pořádala tam pro německé ženy kurzy levného vaření. Lahůdkářství a bufet fungovaly v domě i po válce.

Jedna z nejstarších provozoven amerického gigantu v České republice se od radnice přestěhuje k obchodnímu centru Globus. "Změnu plánujeme na začátek druhé poloviny roku," sdělila mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková.

Pobočka rychlého občerstvení přitom stála na lukrativním místě a nezájmem zákazníků zřejmě netrpěla. "Denně tudy projdou stovky lidí a nejvíce jim chutná cheesburger," svěřila se před dvěma lety MF DNES majitelka liberecké restaurace Ivana Černá.

Přesná čísla návštěvnosti tajila a ani McDonald's nepotvrdil, že by pobočka zavřela kvůli nechuti strávníků dát si třeba McCountry menu.

"Restaurace a ani místo již neodpovídají současným standardům a strategii společnosti," uvedla stručně Jiráková. Nabízí se i možnost, že fast food musel platit vysoké nájemné. Přeci jenom jde o prestižní místo ve městě.

"Přemístění nesouvisí s výší nájmu," tvrdí mluvčí.

Dům, kde liberecký McDonald's sídlí, patří nizozemské společnosti Tsjechestate, která podniká v realitách. Její vyjádření se však nepodařilo MF DNES získat.

Burger King zavřel. Zákazníků měl přitom dost

Tajemně se o důvodech zavřeného fast foodu Burger King v lednu vyjadřoval i Jan Mráz, ředitel BK Teamu, který libereckou pobočku provozoval. "Restaurace měla stálou klientelu, která se stále rozrůstala. Evropské vedení řetězce se však k uzavření rozhodlo z důvodu změny celkové obchodní strategie na našem území," informoval tehdy.

Nový přesunutý "mekáč" u Globusu bude podle Jirákové sloužit i motoristům. "Bude to restaurace typu Drive thru, která bude mít kavárenskou část McCafé, dětský koutek. Lidé si tu budou moci objednat z okénka restaurace do okénka auta," upřesnila mluvčí.

Na situaci by mohla vydělat pobočka KFC na Soukenném náměstí. "Vzhledem k několikaleté pozici v dolní části náměstí v Liberci neočekáváme výrazný nárůst našich prodejů. Zavření konkurence v kombinaci s dokončením rekonstrukce náměstí by podle našich odhadů mělo vést k mírnému navýšení počtu zákazníků v naší restauraci," odpověděl Libor Hubík, market district coach KFC.

Fast foody možná zaspaly dobu

Podle vedoucího katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivana Jáče zavření dvou rychlých občerstvení v krátké době nepřekvapuje. "Zdá se, že se tento formát už zajedl, překonal. Zpočátku to bylo pro konzumenty ohromení, teď se domnívám, že řetězce rychlých občerstvení trochu ztratily ve své koncepci," domníval se. 

Podle něj dnes už nestačí vymyslet pouze nový hamburger. "Je zde široká nabídka, existují polední menu, restaurace tlačí ceny dolů. Naopak si myslím, že lidé by mohli zase slyšet na klasiku - jako je třeba chlebíčkárna pana Bláhy v obchodním centru Plaza," podotkl Jáč.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci stáhla z prodeje svetr, který údajně připomíná rasistické...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Najdete na iDNES.cz