Manažery Komerční banky čeká obžaloba

  19:06aktualizováno  19:06
Vyšetřování největšího finančního skandálu v Komerční bance by mělo po více než roce skončit obžalobou bývalých nejvyšších představitelů banky. Policie v těchto dnech ukončila vyšetřování odpovědnosti někdejšího vedení za osmimiliardovou ztrátu, kterou banka utrpěla při obchodech s rakouskou společností B.C.L. Trading podnikatele Baraka Alona.

Vyšetřovatel ČTK sdělil, že již začal připravovat pro státního zástupce návrh na podání obžaloby. Ta by mohla být připravena do konce září.

Devět členů představenstva a dvě vysoké manažerky loni policie obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku a dalších trestných činů.

Při obchodech s B.C.L. Trading totiž banka porušovala vnitřní předpisy, někteří pracovníci ignorovali informace varující před půjčováním velkých částek rakouské firmě a v řadě obchodů figurovaly falešné dokumenty.

Provalení obrovských ztrát z obchodů s B.C.L. koncem roku 1999 bylo i hlavním důvodem, proč stát loni na jaře vyměnil prakticky celé vedení Komerční banky.

Noví manažeři pak k policejnímu obvinění přidali loni v červnu i žalobu o náhradu škody v občansko-právním sporu.

Bývalým šéfům banky tak kromě případného odnětí svobody hrozí i ztráta majetku. Podle obchodního zákoníku totiž manažeři ručí za ztráty, které způsobí porušením svých povinností, celým svým majetkem.

Přestože jeden z nejzávažnějších finančních skandálů skončí s největší pravděpodobností obžalobou, během vyšetřování to tak vždy nevypadalo.

První komplikací bylo, když téměř po roce práce odešel od případu vyšetřovatel Oldřich Šulák, který koncem loňského roku nastoupil k firmě Delloitte & Touche.

Přestože právě tato firma prováděla v Komerční bance rozsáhlé forenzní šetření všech transakcí spojených s případem B.C.L., v zaměstnání vyšetřovatele nevidí šéf banky Radovan Vávra žádný konflikt.

Případ převzal vyšetřovatel Jaroslav Šimák, který se v tomto týdnu pro týdeník Respekt vyjádřil, že by se stíhání bankéřů mělo zastavit. Proti tomu ovšem ostře vystoupil státní zástupce Pavel Suchánek a podle týdeníku naopak vyšetřovatelům doporučil rozšířit obvinění na další zaměstnance Komerční banky.

Autoři:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

Babišova restaurace Paloma s výhledem na Cannes.

Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží přišla o jednu ze svých dvou michelinských hvězd. Podnik v...

Najdete na iDNES.cz