Majitel ČSOB odepíše kvůli krizi 40 miliard korun, propadne se do ztráty

Víme první   9:35aktualizováno  15:49
Belgická bankovní skupina KBC, které v Česku patří ČSOB, dnes odhalila výrazné ztráty, které utrpí po pádu islandských a amerických bank. Odepíše 1,6 miliardy eur (téměř 40 miliard korun) z hodnoty cenných papírů, jež jsou jištěny především padlými bankami. Klientů ČSOB by se problémy neměly dotknout.

Mezi padlé banky, které jistily cenné papíry KBC, patří islandské Kaupthing, Landsbanki a Glitnir, částečně i americké banky Washington Mutual a Lehman Brothers.

KBC kvůli tomu vykáže za třetí čtvrtletí ztrátu v rozmezí 880 až 930 milionů eur, oznámila předběžně banka. Uvedla, že i po těchto odpisech je její kapitálová pozice "silná" a že udrží dostatečný poměr mezi svým kapitálem a závazky nad hranicí 8,5 procenta.

O síle KBC i ČSOB hovoří také mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. "Dopad finanční krize bude též do ziskovosti ČSOB a způsobí nižší, ale stále kladný očekávaný zisk ČSOB za rok 2008. Jedná se o účetní přecenění majetku, nikoli o realizovanou ztrátu," uvedl Měšťánek. Tvrdí, že nejde o problém.

Ztráty by neměly mít dopad na klienty
"Pro samotnou ČSOB se tato skutečnost velmi pravděpodobně negativně odrazí v hospodářských výsledcích za letošní rok," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Již v prvním pololetí banka vykázala odpisy ve výši zhruba jedné miliardy korun, což snížilo meziroční tempo růstu zisku na pouhá tři procenta.

Křištálová lupa

"Pokud se skutečně ukáže, že ve třetím či čtvrtém kvartále bude muset banka odepsat ještě větší částku, podle mého odhadu by to mohly být dle údajů KBC dvě až tři miliardy korun, mohlo by se to v celoročních výsledcích odrazit meziročním poklesem zisku. A to i přesto, že jádrové bankovní aktivity ČSOB letos poměrně solidně rostly. Pro klienty ČSOB by tyto ztráty neměly mít žádný dopad," dodal Hatlapatka.

. Co může ztratit ČSOB

Ztráta z balíku cenných papírů je za celou skupinu, jsou v ní tedy zahrnuty i cenné papíry držené ČSOB.

Podle zprávy KBC připadá z těchto odpisů ve třetím čtvrtletí na středoevropský region 200 milionů eur. Vzhledem k tomu, že ČSOB má v regionu nejsilnější postavení, mohou na ni připadat 2 až 3 miliardy korun.

To by ČSOB umazalo čtvrtletní zisk, protože pololetně vykazuje po zdanění kolem 5 až 6 miliard korun zisku.

Celkově tedy ČSOB určitě bude v zisku za celý rok 2008. Dopad na klienty může být hlavně v psychologické rovině, pokud dostanou strach, můžou být dopady větší.

Informace uvedl Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus

Jiný názor má Milan Lávička ze společnosti Atlantik AT. "Na ČSOB to určitě vliv mít nebude. KBC a ČSOB mají byznys oddělený a regulátor, v našem případě ČNB, to striktně hlídá. KBC vykazuje kapitálovou přiměřenost nad 8,5 procenta, a splňuje tak stále požadavky belgického regulátora finančního trhu," uvedl.

O výsledcích KBC věděla s předstihem Česká národní banka. "Vzhledem k situaci na zahraničních finančních trzích ČNB postup KBC očekávala a veškerá veřejná prohlášení banky o stabilitě domácího finančního trhu již brala v úvahu situaci popsanou v dnešním oznámení ČSOB a KBC," uvedl mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Krok KBC následuje po včerejším rozhodnutí ratingové agentury Moody's Investor Service, která oznámila přehodnocení pěti velkých balíků cenných papírů vydaných KBC. Ta dosud o výši svých pohledávek na Islandu mlčela. Oznámení výsledků přichází předčasně, přesné výsledky dostanou investoři až začátkem listopadu.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Soud zamítl další odsunutí případu miliardáře Vítka, jednání začne zítra

Podnikatel Radovan Vítek.

Majitel realitní skupiny CPI Property Group Radovan Vítek podle obžaloby úmyslně zdržuje soudní líčení v New Yorku, ve...

Zelená pro E.ON. Evropská komise rozhodla, že smí koupit část innogy

E-on. Ilustrační foto

Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz