Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

S dítětem do Panamy? Radši si koupili olivový háj a zásobují Čechy olejem

  7:00
Podnikání česko-španělské rodiny začalo před deseti lety tak trochu z nouze. Španělský stavař přišel o práci kvůli finanční krizi a s těhotnou manželkou se nechtěl vydávat za stavebními projekty za oceán. Místo toho společně vsadili na český trh a olivový olej. Ročně ho tu prodají sto tisíc litrů.
Firmu Lozano Červenka vede rodinná i podnikatelská trojice. Zleva Eva Lozano...

Firmu Lozano Červenka vede rodinná i podnikatelská trojice. Zleva Eva Lozano Červenková, její manžel Carlos Lozano a její sestra Lída Barbier. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Kousek za Prahou, v obci Středokluky, sídlí značka olivového oleje Lozano Červenka. Firmu odtud vede rodinná trojice - Eva Lozano Červenková, její manžel Carlos Lozano a její sestra Lída Barbier. Na dálku s nimi ještě kooperuje bratr pana Lozana, zemědělský inženýr, který se stará o olivové háje firmy ve Španělsku.

Navzdory pandemii i současným ekonomickým problémům se podnikatelské trojici vede dobře. Covid nakopnul jejich e-shop, inflací si hlavu nelámou, protože silná koruna přeje dovozcům, a před nimi leží slibný začátek sklizně, která standardně trvá od konce října až do ledna.

Když vypráví o tom, jak to celé začalo, smějí se. Je ale patrné, že si při budování firmy prošli i horkými chvílemi. Ostatně jedna „horká událost“ je i důvodem, proč Lozano opustil vystudované odvětví stavebnictví a pustil se do pěstování olivovníků.

Španělská láska

Psal se rok 2001 a dvacetiletá Eva Červenková odjela do Španělska jako au-pair, jejím cílem bylo naučit se Španělštinu. Jeden večer zamířila s kamarádkou do baru, kde potkala studenta stavebnictví Carlose Lozana. Okamžitě mezi nimi přeskočila jiskra.

Olivové háje Carlose Lozana a jeho rodiny

Když se pobyt mladé Evy Červenkové ve Španělsku chýlil ke konci, chtěla i kvůli nové lásce zůstat. Jenže Česká republika ještě v té době nepatřila do Evropské unie, takže bylo všechno o něco komplikovanější. Nakonec se musela vrátit do tuzemska, čímž však vztah se studentem stavebnictví neskončil.

„Carlos vystudoval a jezdil za mnou do Čech, takže to prostě vydrželo. Potom, co dokončil školu, dostal místo v Barceloně, my jsme se v Čechách vzali a já šla za ním do Španělska. V té době jsme už čekali rodinu,“ vypráví Lozano Červenková.

Hned po studiích získal Lozano místo na projektu rychlovlaku mezi Madridem a Barcelonou. V té době však už na dveře klepala velká finanční krize. „Můj projekt skončil v roce 2011 a všechny stavební firmy najednou neměly ve Španělsku práci,“ vypráví Lozano lámanou češtinou.

Firma po otci, k tomu miminko. Neúnavná majitelka křísí výrobu tyčinek

„Až do roku 2014 se nedělaly skoro žádné stavby kvůli krizi. V Evropě nebyla práce, španělské firmy proto šly ven, do jižní a severní Ameriky,“ dodává. I on mohl zamířit za oceán. „Řekli jsme si, potřebujeme jít pryč. Ale kam? Co bychom s malými dětmi dělali v Panamě nebo v Argentině? To není jako v Evropě.“

„Když se odjíždí za těmito projekty, jde většinou o stavby daleko od jakéhokoli města,“ vysvětluje Lozano Červenková. „Stavaři bydlí v nějaké kolonii a staví třeba silnici. Navíc tam není tak bezpečno jako v Evropě. Nedokázali jsme si to s dětmi představit,“ doplňuje. V té době se nicméně páru pomalu ale jistě otevírala zadní vrátka.

Vzpomínka na dětství mezi olivovníky

Už na začátku finanční krize Lozano přemýšlel, do čeho investovat naspořené peníze. „Do bytů ne, protože to bylo v tu dobu nejhorší. Napadlo mě koupit olivovníky v Jaénu, což je oblast, ze které pocházím. První jsem koupil v roce 2009,“ uvádí Lozano.

Provincie Jaén na jihu Španělska je svou tradiční zemědělskou komoditou proslulá. Z této oblasti o rozloze zhruba 13 tisíc kilometrů čtverečních pochází pětina veškeré světové produkce olivového oleje. Okolo tekutého zlata se tu točí každodenní život všech obyvatel. „Když je velká sklizeň, bary jsou plné, lidé si užívají, kupují nová auta a podobně. Kdežto když je sklizeň malá, všichni sedí doma a jedí čočku,“ vzpomíná Lozano.

„Celá Carlosova rodina je z Jaénu, od malička vyrůstal mezi olivovníky, takže mu ta investice dávala smysl. Časem se do toho pustili i jeho bratři,“ uvádí Červenková. Ze začátku dodávali všechen svůj olej nadnárodním potravinářským firmám stejně tak jako naprostá většina drobných španělských zemědělců. Zároveň ale Lozano uviděl zajímavou příležitost na českém trhu.

Už když poprvé přijel do Čech, nemohl v místních obchodech najít olivový olej, který by mu vyhovoval. Všechny chutnaly více méně stejně. Napadlo ho, že by ho sem mohl z olivové oblasti Jaén dovážet.

Vzhůru na Náplavku

Jenže jak se probourat na český trh? S odpovědí na tuto otázku přišla sestra Evy Červenkové Lída Barbier. „Bavili jsme se o tom delší dobu, ale byly to spíš takové myšlenky. Pak nastala chvíle, kdy Carlos s Evou žili ve Španělsku a já byla tady na mateřské, měla jsem rok staré dítě a dostala jsem nápad vzít olivový olej na farmářské trhy na Náplavku. Organizátorům jsem vysvětlila, že se nesnažím vytvořit konkurenci českým farmářům, ale že chci obohatit trh něčím novým, co je také farmářské. Tak jsme se dostali na Náplavku,“ vypráví Lída.

„Ukázalo se, že na farmářských trzích to funguje, šli jsme na Jiřák a do Dejvic. V jednu chvíli jsme dělali třeba pět až šest trhů každou sobotu. Mezitím se Eva s Carlosem vrátili zpátky, protože já už bych to tady sama nezvládla,“ vypráví Barbier, která má ve firmě od začátku na starosti prodej.

Legendární „prestiže“ budou poprvé i vlněné. Ovečkárna spojila síly s Moledou

Sestry Červenkové se shodují, že se všechno kolem firmy točilo tak nějak přirozeně. „Například kontrakt s Billou se podařil vlastně náhodou. Kamarád ze Středokluk přinesl z jižních Čech letáček, na kterém bylo napsáno, že Billa shání regionální dodavatele. Mysleli jsme si, že se nás to vůbec nemůže týkat, ale Carlos nás donutil, ať tam napíšeme. K našemu překvapení přijeli představitelé Billy a řekli, že to berou,“ směje se Lozano Červenková.

„Firma procházela vývojem. Ze začátku se to postavilo na farmářských trzích, pak se to začalo přelévat do prodejen a před pár lety jsme se rozhodli, že začneme prodávat i přes e-shop,“ popisuje Lída Barbier.

Do obchodů i na burzu

Na začátku jim e-shop příliš nevydělával, přicházela jim přes něj třeba jen jedna objednávka za měsíc. Objem online objednávek se zvyšoval po krůčkách, nejvíc tomu ale pomohla pandemie. Nyní mají přes e-shop deset až patnáct objednávek denně. Dohromady prodávají na českém trhu 100 tisíc litrů olivového oleje ročně. Část produkce, kterou v Česku neudají, míří ještě stále do nadnárodních firem skrz komoditní burzy olivových olejů. Jde zhruba o 200 tisíc litrů, tedy dvě třetiny produkce značky Lozano Červenka.

Tekuté zlato z rodinných olivovníků není jediným produktem, který firma v Česku nabízí. Prodává i mandle, sušené ovoce, ocet nebo třeba tuňáky či sardinky naložené ve vlastním olivovém oleji. A také oleje určené na tělo. Roční tržby dosahují téměř 30 milionů korun.

Podle rodinné trojice firma vyrůstala pomalu, díky tomu však stojí na pevných základech. V úzkém rodinném kruhu se jim navíc pracuje dobře. „Se sestrou jsme z podnikatelského prostředí, rodiče mají penzion, takže jsme zvyklí jako rodina nějakým způsobem pracovně fungovat,“ uvádí Barbier.

„Ne že bychom se nepohádali, to se pohádáme. Ale každý z nás je součástí celku, kdyby Lída nezačala s farmářskými trhy, tak bychom tady třeba nebyli,“ dodává Eva. I Carlos si svou českou cestou pochvaluje. „Česká republika letí vzhůru, všechno je tu mnohem víc digitální než ve Španělsku. Navíc je tu bezpečno pro děti, takže je to super jak pro podnikání, tak pro rodinu,“ dodává Lozano.

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exportér: Proč s námi nejednáte, pane premiére? Hrozí ekonomická katastrofa

Rozstřel Česko má předražené energie. To snižuje konkurenceschopnost našeho průmyslu. Pokud s tím vláda něco neudělá, hrozí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Přivedou firmu na burzu a část akcií rovnou koupí. Funguje to

Česká skupina Starteepo, která funguje jako poradce firem při vstupu na trh Start pražské burzy, zveřejnila srpnové...

Čupr posiluje v Německu. K Rohlíku přikoupil obchod Bringmeister

Společnost Rohlik Group, do které patří online prodejce Rohlík.cz, získala německý internetový obchod s potravinami...

KOMENTÁŘ: Zelený sliz a Evropa likvidační. Co způsobí nově nařízená blbárna

Premium Na dort upečený ze všech buzeračních směrnic a vyhlášek EU přibude třešnička jménem ESG. Firmy budou povinně hlásit,...

Praha je z doručování zboží drony bohužel vyloučená, prozradil manažer Amazonu

Premium V Kojetíně na Olomoucku postavil internetový obchod Amazon unikátní robotické distribuční centrum. To bude za plného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...