Vlastní stravenky nestačí. Lidl chce ovládnout i bezkontaktní placení

  1:00aktualizováno  1:00
V Lidlu si nakoupíte nejen jídlo nebo tričko či něco na zahradu, ale zaplatit můžete i jejich stravenkami. V budoucnu pak dokonce i pomocí jejich vlastní mobilní platební aplikace Lidl Pay, která bude provázaná s věrnostní kartičkou. Německý obchodní řetězec chce totiž postupně po celé Evropě vybudovat mobilní platební systém.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Lidl Pay je funkce, kterou budeme schopni našim zákazníkům v budoucnu nabídnout,“ potvrdila společnost Lidl International německému týdeníku Lebensmittel Zeitung (LZ). Podle informací tohoto listu postupuje řetězec krok za krokem, podle jednotlivých zemí, nyní začíná ve Španělsku.

Jako Google nebo Apple

Lidl se tak pouští do další oblasti, kdy bude konkurovat internetovým obrům, jako je Google či Apple, kteří mají také vyvinuté své vlastní platební systémy. Právě s nástupem Apple Pay do Česka letos v ­únoru se placení mobilem více rozhýbalo. Hned během prvního měsíce si služby aktivovalo zhruba 200 tisíc lidí, výrazně více než Google Pay za celý rok. Placení přes Apple Pay či Google Pay nyní mohou využít klienti zhruba desítky bank a ­dalších finančních institucí, postupně přibývají další.

Jak se prosadilo bezkontaktní placení

Lidl Pay je podle německého týdeníku součástí nové věrnostní aplikace Lidl Plus jako jakási digitální peněženka. Proto bude nejdříve nasazován v zemích, kde už Lidl Plus funguje. To je ve Španělsku, Dánsku, Rakousku a Polsku a v některých částech Německa. Příští rok by se měl rozšířit podle LZ do celého Německa.

„Vzhledem k relativně rané fázi projektu o možném startu platebního systému Lidl Pay v tuto chvíli nemůžeme poskytnout bližší informace,“ uvádí k tomu pouze mluvčí Lidlu v Česku Zuzana Holá. Věrnostní program jako aplikace v telefonu se podle ní testuje v několika zemích a po ukončení testování a pilotního provozu Lidl Plus je plánováno jeho zavedení i do dalších zemí.

Lidl bez potravin. Na Slovensku otevírá outlet, v Česku změnu nechystá

„Lidl nejenže má dlouhodobě strategii být nezávislý ve všech segmentech, kde by ho to mohlo ohrožovat v jeho zájmech, ale je to i­ krok k získání vlivu v dalších oblastech. Ovládnutí plateb ve svých obchodech bude znamenat silnější vyjednávací pozici s bankami a současně i snížení nákladů,“ uvádí Radim Pařík, který dlouhá léta vedl Kaufland patřící do stejné mateřské skupiny Schwarz v Polsku. 

Úspora podle něj nebude jen v poplatcích za transakce kartou (kdy se v Německu uvažuje o platbě převodem z účtu v rámci aplikace), ale i v nákladech na tisk, protože účtenka bude moci být elektronická, nebo se sníží náklady na manipulaci s hotovostí, která zabírá čas a má vyšší chybovost.

Zároveň tím Lidl získá mnohem lepší data o svých zákaznících, o jejich chování. „Víte, kdo to je, odkud, kolik utrácí, za co. Dokonalý a­ dosud drahý, externě nakupovaný nástroj,“ dodává Pařík.

Jak by to mohlo fungovat, popsal Lebensmittel Zeitung následovně: „K platbě s Lidl Pay v obchodě musí zákazníci otevřít aplikaci Lidl Plus, zobrazit digitální věrnostní kartu a autorizovat pomocí otisku prstu nebo kódu PIN. Následně se na displeji mobilního telefonu objeví QR kód, který zákazník drží před čtečkou a skenuje.“ Nejenže takto budou převáděny peníze, ale zároveň i načítány slevy a poskytována elektronická účtenka. Ve Španělsku mohou být v aplikaci Lidlu vloženy jako do digitální peněženky i­ virtuální kreditní karty Visa a Mastercard.

Lidl chce v Londýně otevřít nové prodejny, radnice obměkčí výstavbou bytů

Lidl patří obecně k nejúspěšnějším řetězcům na evropském kontinentu, v Česku je jednoznačně nejziskovější s pěti miliardami za poslední známý finanční rok.

Německý řetězec není jediný, kdo si kolem svého hlavního byznysu buduje celý provázaný systém. Už před lety Tesco hodně prezentovalo a kladlo důraz na svůj věrnostní systém ClubCard, Tesco Mobil či svou kreditní kartu. Billa zase na českém trhu rozjela cestovní kancelář a podobně to mají v zahraničí i Kaufland, Lidl či Aldi.

Po vzoru Německa

Zatímco u nás Lidl kromě svého hlavního byznysu, prodeje zboží, ukázal zatím jen vlastní stravenky (které platí i v Kauflandu), hlavně v­ Německu jde o celý konglomerát činností. „Je toho hodně, od výroby balených vod, čokoládovny, výrobu palet, které se dají opakovaně používat a sledovat, vlastní firmy na recyklaci, solární energie,“ popisuje Radim Pařík.

„Těžko už budeme více jíst. Ale platit musíme a zjistit, za co platíme a za co bychom rádi zaplatili, je prostě nutné,“ uzavírá Pařík jasnou motivaci k zavedení mobilního platebního systému Lidl Pay.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Facebook zkresloval informace o nelegálním obsahu. Němci mu dají pokutu

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Německo uložilo společnosti Facebook pokutu dva miliony eur (51 milionů korun) za to, že zkreslovala informace o...

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz