Liberec dostal pokutu 3 miliony za chyby v miliardové zakázce

  13:38aktualizováno  15:11
Antimonopolní úřad potrestal Liberec. Za chyby v miliardovém tendru týkajícího se odpadů uložil městu třímilionovou pokutu. Tato sankce je jedna z nevětších v oblasti veřejných zakázek. Liberec s pokutou nesouhlasí a odvolá se.

Ještěd a Liberec. Ilustrační foto | foto: Hana Urbánková

Antimonopolním úředníkům se nelíbilo to, že Liberec vyřadil z tendru další potenciální zájemce. V zadávací dokumentaci totiž požadoval, aby mu uchazeči o zakázku předložili souhlas Libereckého kraje k provozování sběrného dvora. Tento požadavek však neměl pro plnění veřejné zakázky žádný význam.

"Tímto požadavkem byl zúžen okruh dodavatelů, a to pouze na ty subjekty, které již mají souhlas k provozování zařízení. Došlo tedy k diskriminaci těch dodavatelů, kteří toto rozhodnutí neměli, avšak pokud by jejich nabídka byla vybrána jako nejvhodnější, mohli tento souhlas a zřízení sběrného dvora zajistit," vysvětluje Petr Rafaj, šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Chyb bylo víc

Město přitom chtělo zakázku spustit až rok po vypsání tendru, takže nebylo nutné takovýto souhlas předem vyžadovat.

Liberec také diskriminoval dodavatele, kteří v době vypsání výběrového řízení neměli v Liberci své provozovny. I touto podmínkou pak podle úřadu mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

"V konečném důsledku byli vyloučeni uchazeči AVE odpadové hospodářství a společnost SITA CZ. Nabídka AVE přitom činila 823 milionů korun a byla o více než 300 milionů levnější než nakonec vybraná nabídka společnosti A.S.A. Liberec," zdůvodnil Rafaj to, proč ÚOHS uložil městu jednu z nejvyšších pokut v oblasti veřejných zakázek.

Liberec se odvolá

Liberec s takovýmito výtkami nesouhlasí. "Trváme na tom, že žádné pochybení nenastalo a budeme se odvolávat," řekl iDNES.cz mluvčí Magistrátu města Liberec Martin Korych.

Primátor Liberce Jiří Kittner říká, že město vypsalo podmínky, s nimiž všichni souhlasili a do tendru se přihlásily čtyři firmy, proti kterým neměl nikdo námitky. "Ty se objevily teprve potom, co vyhrála firma A.S.A. Předpokládám proto, že se město Liberec nechtěně dostalo do konkurenčního boje dvou největších hráčů na tomto poli," je přesvědčen primátor.

Liberec je odhodlán jít i k soudu, to kdyby antimonopolní úřad svůj verdikt potvrdil a Liberec tak musel pokutu zaplatit.

Druhá nejvyšší sankce

Vítěz tendru společnost A.S.A. výrok komentovat nechtěla. "Jsou to otázky, které by měl zodpovědět magistrát nebo ÚOHS," řekla pouze mluvčí společnosti Marie Mocková.

Zatím nejvyšší pokutu pět milionů korun dostal státní podnik Moravské naftové doly, tři miliony korun vyměřil úřad také městu Zlín.

Rafaj zároveň upozornil na to, že správní řízení této zakázky nijak nesouvisí s kontrolou, při které jeho úředníci loni prověřovali zakázky týkající se mistrovství světa v klasickém lyžování.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

ČEZ přerušil prodej svých bulharských aktiv. Sofie prý jedná protiprávně

ČEZ

Společnost ČEZ přerušila prodej svých podílů v Bulharsku s firmou Inercom. ČTK to v pátek sdělila mluvčí společnosti...

Aprílový žertík se McDonald’s povedl. Zákazníci chtěli neexistující burger

Služba drive-thru společnosti McDonalds.

Ve výčtu nejlepších aprílových vtípků, jimž každoročně 1. dubna společnosti překvapují své zákazníky, letos vyniká...

ČSOB se stane jediným vlastníkem stavební spořitelny ČMSS

ČSOB - ilustrační snímek

Československá obchodní banka získá 45procentní podíl v stavební spořitelně ČMSS od německé stavební spořitelny...

Najdete na iDNES.cz